Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Англійська королева Єлизавета II у гуцульському жилеті

Фейк. У фактчек-бот “ПЕРЕВІРКА” надійшли фото, на якому англійська королева Єлизавета II нібито зображена у гуцульському жилеті.

Але воно виявилося фотофейком. 

Скориставшись інструмент зворотного пошуку зображень TinEye, ми знайшли оригінал зображення, опублікований в мережі ще в жовтні 2021 року.

Але, все ж варто зазначити, що гуцульське вбрання дуже личило б до чарівної посмішки королеви.

Хвилі дезінформації літа-осені 2022 року

Дезінформація. Фактчекери боту «Перевірка» проаналізували найбільш потужні хвилі дезінформації за серпень-вересень 2022 року — на основі тисяч запитів, що регулярно надходили від користувачів у бот. У матеріалі розповідаємо про найпоширеніші наративи пропаганди за цей період.

У результаті дослідження ми ідентифікували чотири потужних хвилі дезінформації, спровоковані російськими соцмережами, каналами та ЗМІ у період з 1 серпня по 30 вересня.

З детальним аналізом наративів можна ознайомитися за посиланням.

Німеччина визнала приєднання звільнених територій України до росії

Фейк. Користувачі соцмереж, а також, російські ЗМІ поширили зображення, на якому у випуску новин, німецький державний телеканал ZDF нібито наводить “обрізану” мапу України, ти самим визнавши входження анексованих(Крим, Донецька, Луганська, Херсонська та Запорізька області) територій України до складу росії.

Проте, це брехня російської пропаганди.

На своїй сторінці у Twitter німецький державний телеканал ZDF спростував цю інформацію, опублікувавши скріншот з оригінальної трансляції, зазначивши, що вони ніколи не використовували таку “карту” України.

Сербія закриває посольство в Україні з міркувань безпеки

Дезінформація. В мережі поширюють інформацію про те, що Сербія закриває посольство в Україні з міркувань безпеки та закликає сербів залишити територію України.

Однак, насправді сербські дипломати виїхали з України ще у березні. Про це заявив як речник МЗС України Олег Ніколенко.

«Росія запустила дезу про закриття посольства Сербії в Києві. Деякі українські ЗМІ зробили її новиною.

Насправді сербське посольство виїхало із України на початку березня і відтоді не поверталося. Співробітники дипмісії працюють з Белграда.

Всім давно відома мораль: не підхоплюйте наосліп «новини» із російських медіа. Спочатку перевіряйте в офіційних джерелах», – заявив Ніколенко.

Президент Зеленський записує свої звернення не з Києва

Фейк. Пропагандистські ресурси росії поширили інформацію, що Зеленський нібито записує всі свої відео на зеленому тлі, перебуваючи за кордоном.

Даний фейк спростували фактчекери Stopfake. Як зазначається у їхньому матеріалі,  насправді Президента Володимира Зеленського ще влітку записали на зеленому тлі (chroma key) для того, щоб створити його 3D-голограму. У вигляді цієї голограми український президент виступив на різних технологічних конференціях у Європі. А сам Зеленський, як і раніше, перебуває в Україні.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.