Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Кабмін скасував виплати військовослужбовця

Фейк. Таку інформацію поширюють українські медіа та користувачі соцмереж.

Центр протидії дезінформації при РНБО спростував фейк про ніби то скасування Кабміном виплат для військовослужбовців. 

Йдеться про постанову Кабінету міністрів №793, яка вносить ряд змін, але не скасовує виплати військовим та не урізає їхні премії. Цей документ стосується працівників Державної кримінально-виконавчої служби, а також деяких осіб рядового і начальницького складу, поліцейських та їх сімей під час дії воєнного стану. Проте постанова не скасовує виплат.

Обов’язкове нарахування та виплата середнього заробітку мобілізованим працівникам підприємства скасовується згідно з законом №2352, який набрав чинності 19 липня. Однак виплата заробітних плат таким працівникам буде здійснюватися з державного бюджету.

В Україні випустили нові поштові марки з зображенням Зеленського, Хрущова, Бандери та Петлюри

Фейк. Про це пишуть у соцмережах, додаючи фото марок з портретами українських діячів. 

https://voxukraine.org/wp-content/uploads/2022/07/V-Ukrai-ni-vypustyly-novu-marku-2.png

Фактчекери VoxCheck проаналізували світлину через програму для перевірки фотографій і знайшли ознаки монтажу. 

Крім того, «Укрпошта» не випускала та не анонсувала випуск марки із зображенням Зеленського, Хрущова, Бандери та Петлюри. 

Зворотний пошук фото у Google Images теж не показав жодних результатів, щодо пошуку схожих світлин, окрім схожої марки «Русскій воєнний корабль… Всьо!»

Інтернаціональний легіон розповів, що на початку війни їх використовували як живий щит

Маніпуляція. Таку інформацію поширюють кремлівські медіа. Зазначається, що вперше цей матеріал опублікували на сайті ISGAL.

ЦПД при РНБО перевірили інформацію, автори матеріалу взяли коментарі не в офіційних представників легіону, а в анонімних волонтерів. За їх словами більшість українських військових – «нацисти», через корупцію, військові не отримують зброї, українці самі ж б’ють по своїм позиціям, а іноземних військових без досвіду відправляють одразу на передову. 

Всі вище наведені тези є ознаками російської пропаганди. Саме такі наративи просувають росіяни увесь час. 

Крім того, Центр протидії дезінформації закликає не довіряти анонімним інформаторам. 

Удар росії по Одесі не порушував «зернову угоду», заявив представник ООН

Маніпуляція. Таку інформацію поширює російське видання «Новороссия», посилаючись на The New York Times.

https://www.google.com/search?

Дійсно, у матеріалі «Ukraine News: West Condemns Russia’s Strike on Odesa Port» («Українські новини: Захід засудив удар росії по Одеському порту») The New York Times, високопосадовець ООН стверджує, що росія, можливо, технічно не порушила угоду, оскільки вона не зобов’язалася уникати нападу на частини українських портів, які безпосередньо не використовуються для експорту зерна, то якщо десь поблизу була військова ціль, Росія можливо скористалась цією лазівкою для нанесення удару по порту 

Тобто, російські журналісти з усього матеріалу, в якому всі засуджують дії армії рф, взяли лише шмат, що представник ООН сказав, що технічно росія не порушила угоду.

Українці вже настільки втомились від війни, що просять владу сісти за стіл переговорів 

Фейк. російські ЗМІ пишуть, що українці «просять» Володимира Зеленського якнайшвидше сісти за стіл переговорів, «щоб не збільшувалася кількість смертей мирного населення України». Посилаються ЗМІ на петицію, розміщену на сайті Президента України 26 липня, у якій просять знову сісти за стіл переговорів. 

Начебто петицію підписало вже 30 тисяч осіб з 25 потрібних. 

Однак насправді петицію підписало всього 477 осіб.

https://petition.president.gov.ua/petition/151386

Крім того, Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів 6-20 липня 2022 року опитування методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних номерів. Опитано 2000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). За результатами 84% громадян України проти територіальних поступок задля закінчення війни.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.