Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Українці більше не можуть купувати та продавати нерухоме майно

Маніпуляція. До нашого бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити відео, на якому чоловік розповідає про заборону для українців продавати чи купувати нерухоме майно. 

Проте, це маніпуляція.

Дійсно, ще 2 лютого по всій території України було припинено взаємний обмін інформаційними відомостями між електронними системами Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що призвело до зупинки вчинення нотаріальних та реєстраційних дій щодо нерухомого майна, зокрема земельних ділянок.

Проте, 7 лютого Нотаріальна палата повідомила, що така ситуація сталася внаслідок технічних проблем.

Після останнього оновлення ДРРП у ДЗК некоректно відображаються відомості. Тому на сьогодні Держгеокадастром та ДП «Центр державного земельного кадастру» вживаються заходи щодо опрацювання та укладення оновленого Протоколу про інформаційну взаємодію між ДРРП та ДЗК, а також стосовно доопрацювання програмного забезпечення ДЗК з урахуванням оновлення програмного забезпечення ДРРП.

Отже, маємо справу з технічними проблемами, які наразі вирішуються. І, звісно, про жодне скасування права на продаж майна не йдеться.

Зеленський замість співчуття Туреччині вкотре просив про допомогу

Фейк. До нашого бота надійшов запит з проханням перевірити новину із закритого каналу Voblya, яка стосувалась повідомлення президента України у Twitter. Так, за словами каналу, Володимир Зеленський замість того, щоб висловити співчуття турецькому народу через руйнівні землетруси, турбувався про постачання зброї Україні.

Проте, такого допису на сторінці президента України не існує.
Звертаємо вашу увагу, що скрин зроблено так, аби унеможливити визначення часу, коли саме він був опублікований. Тільки те, що фейкороби «зафіксували» за 4 години після опублікування. Та також, що він іде наступним після твіту від 4 лютого.
На офіційній Twitter-сторінці президента, наступним після 4 лютого іде турецькомовний пост, який відрізняється від того, що зобразили фейкороби, не тільки за змістом, але і за лайками, ретвітами, та коментарями.

Але ми знайшли подібний за лайками, коментами, та ретвітами пост президента України, який вже українською мовою висловлює співчуття турецькому народу.
Але, співчуваємо безглуздій роботі фейкоробів, адже цей пост зявився вже після турецькомовного посту Володимира Зеленського.

Тобто, фейкороби взяли за основу другий після 4 лютого пост Зеленського, та за допомогою фоторедактора, зробили свій пост. Але не догледіли, і вставили його не після турецькомовного посту президента України, а на пост пізніше. При тому майже не змінивши кількість реакцій аудиторії.

Хочемо наголосити, що своєю чергою, українська сторона не лише висловила співчуття Туреччині, а й відправила гуманітарну допомогу. Відповідні повідомлення розміщені на офіційному Twitter-акаунті Зеленського.

Відключень світла в Україні більше не буде

Фейк. До нашого бота надійшов запит, щодо скасування графіків відключення світла. Так у дописі повідомлялось, що у зв’язку з потребою обігріти оселі «Укренерго» скасувало відключення у деяких регіонах повністю.

Проте, це дезінформація.

Насправді «Укренерго» повідомили: з 8 лютого вони проведуть заміри реального споживання у кожному регіоні з метою визначення потреб кожної області та розподілу електроенергії. Для цього з 8 по 20 лютого кожен з регіонів матиме один день без відключення світла — для того, аби виміряти споживання електрики у період, коли люди мають постійний доступ до неї.

Наприклад, 9 лютого відключень не буде у Харківській, Херсонській та Хмельницькій областях.

Прем’єр-міністр Великої Британії опублікував фото із Зеленським у фаті

Фейк. Таку інформацію повідомляє проросійський Telegram-канал. У своєму дописі вони нібито посилаються на сторінку Ріші Сунак у Twitter.

Проте, це брехня.

Ріші Сунак дійсно привітав президента України Володимира Зеленського з прибуттям до Великої Британії, проте з іншим фото.

В цьому випадку і без додаткових програм зрозуміло, що фату додано завдяки неякісній роботі з фоторедактором.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.