Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

путін наказав відправити ядерний потяг в Україну

Маніпуляція. 3 жовтня у бот «ПЕРЕВІРКА» почали масово надходити схожі запити: «Путін відправив ядерний потяг на лінію фронту в Україну». Більшість постів посилалися на вельми впливове британське видання The Times.

Однак ця інформація не відповідає дійсності. На тлі проведення псевдореферендумів та останньої промови Путіна, у якій він згадував застосування ядерної зброї, такі новини не тільки набирають розголосу, а й неабияк підсилюють панічні настрої суспільства. 

Таку новину опублікували The Times, з посиланням на польського оборонного аналітика Конрада Музику. Зброя на фотографії, яку поширюють не має нічого спільного з ядерною зброєю. Читайте детальніше у розслідуванні фактчекерів Gwara Media.

Жителям України роздадуть по 620 гривень на побутові потреби

Маніпуляція. В чат-бот «Перевірка» надійшло повідомлення про те, що «жителям України роздадуть по 620 гривень на побутові потреби».

Утім – це маніпуляція. По-перше, подібну допомогу надає БФ «Карітас України». Як нам зазначили телефоном в головному офісі БФ «Карітас України», така програма дійсно є, однак, вона реалізується лише у певних місцевих організаціях мережі Карітас.

По-друге, у фейсбуці БФ «Карітас-Київ» зазначили, що отримати грошову допомогу можуть на побутові потреби можуть:

  • особи з інвалідністю першої чи другої групи; 
  • самотні особи похилого віку 60+; 
  • багатодітні родини (з трьома і більше неповнолітніми дітьми); 
  • одинокі батьки/опікуни (з неповнолітніми дітьми); 
  • вагітні жінки; мами з дітьми до 2-х років; 
  • важкохворі.

Тобто допомогу можуть отримати лише певні категорії «домогосподарств» та в певних регіонах.

росія в Бєлгороді застосувала лазерну зброю 

Фейк. Анонімні проросійські Телеграм-канали поширили повідомлення про те, що росія вперше застосувала лазерний комплекс «Пересвіт». 

Як зазначають пропагандисти, «військовий комплекс «Пересвіт» здатний засліплювати супутникові системи розвідки противника на орбітах до півтори тисячі кілометрів, виводячи їх з ладу потужним лазерним випромінюванням».

Проте, як виявилося, це було природне атмосферне явище під назвою «гало». 

Пізніше, міф про лазерну зброю спростували самі ж російські медіа, посилаючись на роз’яснення начальника відділу дослідницьких компетенцій Білгородського університету Наталію Андрєєву.

Чехія почала говорити про приєднання Калінінграда

Маніпуляція. Насправді у Чехії в останні дні активно жартують про приєднання Калінінградської області росії до складу Чехії. Місто Калінінград «перейменували» на Краловець, у нього з’явився свій сайт та акаунт у твіттері, а чехи підписують петицію за «приєднання» Калінінградської області до Чеської Республіки.

Жарт почався з анонімного твіту польською мовою: «Настав час поділити Калінінград, щоб наші чеські брати нарешті отримали доступ до моря», – йдеться в оригінальному дописі. Також в ньому наведена ілюстрація поділу Калінінградської області на 2 частини – «польську» і «чеську».

Однак, зауважимо, що це лише жарт.

В Україні розпочинається мобілізація студентів

Фейк. Деякі російські ЗМІ та анонімні телеграм-канали поширюють зображення документа, який нібито є «проєктом наказу», згідно з яким у Вінницькій області мають «оголосити та провести часткову мобілізацію студентів середніх та вищих професійних навчальних закладів».

Насправді такого документа не може існувати, оскільки згідно з українським законодавством, обласні військові адміністрації такої можливості не мають. 

Подібне рішення про проведення мобілізації може затвердити лише Президент України. Ця норма закріплена в частині 5, статті 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.