Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Затяжна комендантська година у Дніпрі на День Незалежності

Фейк. У соцмережах поширюють  повідомлення про те, що у Дніпрі хочуть ввести затяжну комендантську годину на День Незалежності. 

Однак Дніпропетровська ОВА не повідомляла про зміни в комендантській годині. Поки що обмеження ввели лише у Харкові. 

білорусь перебуває у списку країн, які найбільше постраждають під час аварії на Запорізькій АЕС

Маніпуляція. Таку інформацію поширюють у телеграм-каналах. У дописі пишуть, що білорусь вже страждає від радіації, горять радіаційно-забруднені ліси Полісся, а згасити їх не можуть через російські війська, які там знаходяться.

Якщо росія продовжить тероризувати ЗАЕС і все ж таки станеться катастрофа, то буде страждати вся Європа, а не лише білорусь. рф може спровокувати найбільшу в історії аварію на Запорізькій АЕС – і це по суті буде застосуванням ядерної зброї без ядерного удару, – про це заявив президент України Володимир Зеленський.

Західні ЗМІ замовчують про жахіття, що відбуваються при Зеленському з етнічними росіянами

Фейк. Про це заявив ведучий Sky News Корі Бернарді. Основні тези:

  • Етнічні росіяни з 2014 року борються за свою незалежність в Україні, а Зеленський підтримав «Правий сектор». 
  • Зеленський «показушно» ходить у військовій футболці, об’їздив у ній пів світу. 
  • Брехня Києва тиражується західному світу заради продовження конфлікту. Багато хто зацікавлений у його ескалації, хоча це й загрожує третій світовій

Інформація не відповідає фактам. Висловлювання ведучого поширюють з метою дискредитації президента України.

Нові сигнали повітряної тривоги 

Фейк. У мережі поширюють інформацію, що нові звуки повітряних тривог незаконні і немає сигналів схожих на звук церковних дзвонів, гудок потягу, набат.

Нові звуки повітряної тривоги в разі виникнення хімічної та радіаційної небезпеки та сповіщення про початок евакуації одна з перших затвердила Вінницька міськрада.

Відповідно до Постанови КМУ №733 від 27.09.2017р. Положення про організацію оповіщення, саме органи місцевого самоврядування самостійно затверджують «порядок оповіщення», отже мають право самостійно обирати сигнали

Раніше Центр протидії дезінформації поширював оновлення про нові звуки під час тривоги.

Всі школи та університети з 1 вересня розпочнуть навчання офлайн

Фейк. російські ЗМІ поширюють повідомлення про те, що президент Володимир Зеленський нібито «наказав» відкрити всі школи та виші 1 вересня по всій Україні. А батьки намагаються протестувати проти такого рішення, і навіть розклеюють деякі оголошення з проханням не наражати дітей на небезпеку, але все без успіху. 

Ця інформація не відповідає дійсності. Освітній процес в очному режимі відбуватиметься лише за умови наявності захисних споруд у школах та вишах. Освітній процес буде організовано в очній, дистанційній та змішаній формах також залежно від індивідуальних умов як у регіоні, так і в кожному окремому навчальному закладі. 

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.