Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Київ готує масштабну провокацію на Запорізькій АЕС

Фейк. міноборони росії повідомляють, що у Нікополь начебто прибули війська ЗСУ для провокацій на Запорізькій АЕС. Про це пише низка російських онлайн-видань: «Интерфакс», «Eadaily», «Газета.ру», «ТАСС». 

Це при тому, що росіяни лякають світ ядерною катастрофою, створили воєнну базу на найбільшій в Європі АЕС, сховали у ній зброю і регулярно обстрілюють міста і села. А останнім часом почали обстрілювати й окупований ними Енергодар та саму ЗАЕС.

Росіяни продовжують спроби посіяти паніку серед українців. Фактчекери Gwara Media закликають слідкувати лише за офіційними джерелами. 

Незабаром Україну очікує дефолт

Фейк. Таку інформацію поширюють в анонімних телеграм-каналах, з покликанням на рейтингові агентства S&P та Fitch. 

Через повномасштабне вторгнення росії в Україну, державний бюджет дійсно змінився. Адже тепер в пріоритетності оборонна галузь. Проте, за інформацією Міністерства фінансів України, після проведення переговорів інвестори погодилися суттєво відстрочити виплати, що допоможе зберегти фінанси країни стабільними. 

Агентство Bloomberg пише, що процес реструктуризації підтримують ключові союзники України, зокрема США та Міжнародний валютний фонд. Міжнародна спільнота розуміє, що Україні потрібна суттєва фінансова підтримка та допомога.

Російські пропагандисти навмисно поширюють неправдиву інформацію про фінансові проблеми України, щоб відвернути увагу від дефолту росії за суверенним боргом в іноземній валюті, який вона не визнала.

Російські військові знищили під Миколаєвом 45 тонн боєприпасів із країн НАТО 

Фейк. Про це повідомляють міноборони рф. Начебто знищено арсенал з 45 тонн боєприпасів в районі Вознесенська в Миколаївській області. Офіційний представник міноборони рф ігор конашенков повідомив, що «ці боєприпаси були нещодавно поставлені ЗСУ з країн НАТО».

Насправді російські ракети нікуди не долетіли, адже були збиті. Їх залишки пошкодили приватні будинки. Медіа «Преступности.НЕТ» ведуть щоденну хронологію подій в Миколаївській області. Як видно по фото, які опублікували журналісти, на місці немає великих вирв, які б свідчили про знищення боєзапасу. Зате є залишки російської ракети та пошкоджені звичайні будинки. Між іншим, самого складу НАТО там теж не було.

Українське зерно не доходить до Африки, його відправляють на Захід

Маніпуляція. Російське медіа «Известия» поширило заяву міністерства закордонних справ рф, що судна з українським зерном, які мали б зайти до портів країн Африки, прямують до портів західних країн.

Наразі, судна, яким вдалось вийти з українських портів, спочатку здійснюють комерційні перевезення, тобто везуть зерно, де його закупили ще до війни. 

В ООН вважають, що комерційна торгівля відіграє велику роль у стабілізації ринку. Крім цього, Всесвітня продовольча програма ООН докладає зусиль, щоб постачати українське зерно безпосередньо до країн Африки, яким загрожує голод. Наприклад, 15 серпня до Ефіопії вирушило судно з 23 000 метричними тоннами зерна. 

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.