Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Міністр охорони здоров’я Німеччини Карл Лаутербах заявив: «Ядерна війна може покласти край пандемії раніше»

Фейк. Таку інформацію поширюють у фейсбук, з натяком, що ядерна війна неминуча. 

Цитата є вигаданою, пояснюють фактчекери з Corrective. Зворотний пошук зображень через Google показав, що фотографія взята зі статті на сатиричному сайті Der Postillon від 28 лютого 2022 року.

Адольф Гітлер на обкладинці Vogue у 1939 році

Фейк. У фейсбуці опублікували пост, в якому стверджується, що журнал Vogue колись публікував Гітлера на обкладинці. 

У дописі прикріплено дві обкладинки Vogue: одна нібито 1939 року, на якій зображені нацистський лідер і його дружина, а інша – цьогорічна з зображенням Зеленського та його дружини. 

Якщо фотографія президента України з дружиною дійсно стала обкладинкою в журналі, то зображення Гітлера відредаговано і ніколи не публікувалось у Vogue. За зворотним пошуком зображень оригінал фото знайшли на стоковому сайті Alamy. Виявляється, що на світлині ще була присутня Ханнелору Морелль (дружина особистого лікаря Гітлера), але для допису у фейсбук  її вирізали.

Check Your Fact не знайшов жодних повідомлень, які б свідчили про те, що Гітлер і Браун коли-небудь з’являлися на обкладинці відомого модного журналу в 1939 році. 

Відео, на якому показано українське поле, яке знаходяться під обстрілами російських військ

Фейк. У соцмережах поширили відео, в якому нібито видно, як горить поле в Україні. «Українські аграрії під вогнем російських військ збирають урожай», – йдеться в дописі під відео.

Однак це фейкова інформація. Відео було зняте в Мічигані та ніяк не стосується подій в Україні. На кадрах видно, як палає пшеничне поле в містечку Кристал, повідомили USA TODAY у пожежній службі округу Монкалм. 

У Польщі українським біженцям пропонують зарплату нижче мінімальної

Фейк. У фейсбуці поширили повідомлення, що польська агенція з працевлаштування EWC пропонує роботу українським біженцям з низькою заробітною платою. В оголошенні пишуть, що допомога українським біженцям припинена, тому для них оголошено наступні вакансії: прибиральник: година — 8 злотих; санітар: 1 місяць – 1200 злотих; посудомийник (вакансія для жінок): одна зміна – 20 злотих; прибирання громадських туалетів: година – 5 злотих. Це при тому, що в Польщі мінімальна заробітна плата станом на 2022 рік становить 19,70 злотих на годину з урахуванням податків та 13,91 злотих без урахування податків.

Поширена інформація є фейковою. Компанія EWC спростувала цю інформацію на своїй сторінці у Facebook. У заяві агентства з працевлаштування зазначається, що пропозиції з такими розцінками воно ніколи не мало, а працевлаштування здійснюється відповідно до положень, передбачених законодавством, пишуть фактчекери з Детектор міфів.

Фото зі сторінки EWC

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.