Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

Обкладинка іспанського видання El Jueves «Їх останній Великдень»

Фейк. Майже кожного свята до нас у бот «Перевірка» надходять запити із проханням перевірити обкладинки журналів. Цього разу надіслали обкладинку іспанського сатиричного видання El Jueves «Їх останній Великдень».

Проте, це черговий фейк.

На сайті останній номер видання виглядає геть інакше. До того ж, найновіший випуск на офіційному ресурсі має номер 2386 — він також зазначений на штрихкоді. Станом на сьогодні наступні випуски журналу ще не виходили, натомість випуск нібито про Україну має номер 2388, а на штрихкоді — 2375 (журнал із таким штрихкодом виходив ще ввзимку).

У Верховній Раді планують заборонити фото- та відеозйомку на цвинтарях

Фейк. У бот «Перевірка» надійшло декілька запитів із проханням перевірити інформацію: чи дійсно планується заборонити фото- та відеозйомку на цвинтарях.

Ми з’ясували, що новина про нібито новий український законопроєкт має неабияке поширення в російському медіапросторі. Щодо поширення в Україні — майже ніякої інформації на цю тему немає. Один з російських сайтів навіть прикріпив «скриншот» із сайту УКРІНФОРМ, проте на їхньому сайті подібної статті немає. Так само ми не знайшли і подібного законопроєкту на сайті Верховної Ради. Центр протидії дезінформації також спростував «новину» про заборону фото- та відеозйомки.

Тим не менш, нас зацікавив наратив, що стоїть за цим фейком роспропаганда — як бачимо, його просувають, аби підкреслити втрати української армії, а саме:

«У ВРУ підготували і внесли законопроєкт, на підставі якого інформація про військові поховання в Україні визнається такою, що має секретний характер. На підставі цього факту депутати Верховної Ради пропонують запровадити заборону на здійснення фото- та відеозйомок на території цвинтарів, де є поховання військовослужбовців».

Просуваючи цей наратив, російська пропаганда намагається применшити власні втрати. Як пише російське видання «Военное обозрение», законопроєкт про заборону фото- і відео зйомки з’явився після того, як офіційний представник Києва у Великій Британії Вадим Пристайко в інтерв’ю виданню Express заявив:

«Наше рішення від початку полягало в тому, що ми не говоритимемо про втрати серед військових до кінця війни. Коли вона закінчиться, ми озвучимо всі дані. Я думаю, це буде жахлива цифра».

Варто зауважити: у цій заяві Вадим Пристайко стверджував, що Україна не може вести переговори із тими, хто прийшов знищити український народ. І, звісно, його заяви жодним чином не вплинули на заборону фото- та відеозйомок цвинтарів, яких зараз багато в мережі.

Курси латиської мови у Латвії вбивають російських пенсіонерів

Фейк. Російська пропаганда у чергових спробах викрити «загниваючу Європу» вкотре дискредитувала себе та своїх громадян. Детальний розбір читайте у нашому розслідуванні. Отже, російськими ЗМІ шириться новина про курси латиської мови, після яких російські пенсіонери помирають. Прокремлівське видання «Московський комсомолець» 8 квітня опублікувало статтю про пенсіонерок, які так хвилювалися через іспит, що вмерли від страху:

«Російськомовні пенсіонери в Латвії панікують. До 1 вересня їм потрібно оволодіти та скласти іспит з латиської мови. Інакше влада загрожує анулювати ПМП. Згодом на них чекає депортація. Нещодавно місцеві ЗМІ повідомили про смерть двох жінок. Обидві померли після відвідування курсів латиської мови. Пенсіонерки переживали, що “завалять” іспит».

У Латвії дійсно внесли зміни до Закону про імміграцію, згідно з якими громадяни Росії, що хочуть продовжити свої посвідки на проживання, будуть зобов’язані знати національну мову. Яка насправді склалася ситуація з мовними вимогами у Латвії — читайте у нашому розслідуванні.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!