Геннадій Корбан ніколи не був головою штабу Територіальної оборони

Фейк. Таку інформацію поширюють деякі українські ЗМІ з покликанням на документ від МВС, в якому це зазначається. 

Команда фактчекерів Gwara Media перевірила цей документ і вважає його фейком. Пресслужба Дніпровської міської ради спростувала повідомлення, що нібито Геннадій Корбан не має стосунку до ТрО. Вони надали скани документів як доказ, що Корбан є керівником штабу ради оборони міста Дніпра:

–  Розпорядження Дніпровського міського голови від 28.02.2022;

–  Витяг з наказу міністра оборони України від 19.05.2022, де Геннадія Корбана нагороджують відзнакою саме як керівника штабу ради оборони міста;

–  Відповідь для ЗМІ від начальника Регіонального управління сил ТрО «Схід» полковника Валерія Курача.  

Двійник Джо Байдена

Фейк. У соцмережах поширюють інформацію, що президент США Джо Байден – несправжній.

Такі чутки були популярні ще у 2020 році під час виборчої кампанії у США. 

12 березня 2021 року цю інформацію спростували фактчекери з VoxCheck. Тоді ходили чутки з приводу фізіології обличчя. Ще у лютому 2021 року помітили, що Джо Байден на одних фото підписує документи лівою рукою, на інших – правою. Тоді цей фейк спростували USA Today.

Українці хочуть, щоб у Польщі зробили другу офіційну мову – українську

Фейк. російські ЗМІ продовжують вигадувати нові фейки про україно-польські відносини. Тепер опублікували матеріал, нібито українці в Польщі вимагають ввести українську мову як другу державну. 

Насправді росіяни скористалися одним коментарем до матеріалу «Майже кожен третій мешканець Вроцлава – українець. І їх дедалі більше» польського видання «Wyborcza.pl».

Автор коментаря написав, що згідно з чинним законодавством Польщі, якщо нацменшина в країні становить 20%, то вона може претендувати на другу мову. При цьому в законі нічого не мовиться про іммігрантів. Попри це, у великих містах українці вже можуть добиватися двомовності. 

Звісно, один коментар не висвітлює позицію всіх українців. 

Фактчекери зі StopFake зазначають: у меншин є можливість використовувати свою мову як допоміжну, якщо їх кількість становить не менше 20% загальної кількості жителів тієї чи тієї гміни (найменша адміністративна одиниця в Польщі — прим. редактора), і вони мають бути вписані до Офіційного реєстру гмін, де використовується допоміжна мова. 

Зараз українська мова такого статусу не має в жодній із гмін.

Населення Одеси самостійно перейде під контроль росії

Маніпуляція. Таку інформацію поширюють російські ЗМІ, покликаючись на слова колишнього військового США Дж. Мерфі Донована.

Однак Центр протидії дезінформації при РНБО повідомляє, що ця фраза була вирвана з контексту. В оригінальному матеріалі Дж. М. Донован зазначає, що Одеса є важливою для України в цілому. 

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.