Російська пропаганда часто використовує назви та логотипи відомих брендів для створення неправдивих зображень та відеосюжетів, що дискредитують українську владу. Особливо фейкороби активізуються під час закордонних поїздок Президента України. Цього разу до бота «Перевірка» надійшов запит щодо бійки у барі під час вересневого візиту української делегації до США. Чи дійсно зазначені події відбулися — читайте у матеріалі.

Що сталося?

24 вересня у проросійських Telegram-каналах Шейх Тамир, Украина.ру, VOBLYA та інших з’явилась новина, про сутичку, яку влаштував охоронець Зеленського. Начебто, 21 вересня у нью-йоркському барі The Campbell Bar, він вимагав, щоб відвідувачі кричали «Слава Україні!», та отримавши відмову — почав бійку. Стверджується, що в результаті штовханини член української делегації отримав тілесні ушкодження. Згодом поліція Нью-Йорку затримала усіх учасників інциденту.

 

Станом на 25 вересня аудиторія проросійських Telegram-каналів складає: Шейх Тамир — понад 400 тисяч, Украина ру — понад 300 тисяч, VOBLYA — майже півтора мільйона підписників. За добу новина набула більш як 122 тис. переглядів лише у Telegram каналі VOBLYA.

Протягом доби новину поширили й інші проросійські ресурси: Telegram-канали Отряд Ковпака, Новости Херсонщины та акаунти соціальних мереж Facebook, TikTokX(раніше Twitter) та пропагандистські ЗМІ

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

У новині міститься відео, де у верхньому правому куті розміщено логотип американської новинної компанії USA Today.

Однак на офіційному сайті та інших ресурсах компанії зазначений ролик — відсутній.

Протягом відеосюжету на екрані транслюються англійські титри. Аналіз показав, що текст містить грубі лексичні помилки.

Так, дієслово «staged» у першому реченні не відповідає змісту повідомлення — «влаштував», бо його інфінітив — «stage» — використовується для визначення сценічних, а не реальних дій:

«A member of the Ukrainian delegation has staged a drunken brawl in New York».

Відеоролик містить наступні кадри з матеріалів іноземних ЗМІ:

  • Володимир Зеленський йде з зустріч із сенаторами. Події відбуваються 21 вересня, в Капітолії США (Capitol Hill) під час візиту до Вашингтона.
  • Уривок з виступу Президента України на 78 сесії 78-й сесії Генасамблеї ООН 19 вересня.
  • Уривок з відео віртуального туру будівлею ООН (United Nations Visitors Centre).
  • Фото Секретаріату ООН (United Nations Secretariat Building).
  • Давні (до 2017 року) уривки з відео та фотографій про The Campbell Bar. Тоді заклад мав інший дизайн та назву The Campbell Apartment.
  • Кадр з приміщення, що немає жодного стосунку до The Campbell Bar — не відповідає реальному вигляду закладу ані за дизайном, ані за розміром, ані за освітленням.
  • Невстановлені уривки вуличного інциденту, поліцейських затримань та автомобіля швидкої допомоги Нью-Йорку.

Офіційна реакція

Американська новинна компанія USA Today опублікувала спростування на власних ресурсах. В компанії наголосили, що відео містить логотип USA TODAY та має схожий стиль, але USA TODAY не створювала й не публікувала жодного відео чи сюжету про даний інцидент.

«Відео, яке поширюється на X (колишньому Twitter) із використанням логотипа та бренду USA TODAY, є підробкою», — заявив речник USA TODAY, посилаючись на публікацію X. «Ми подали на платформу позов щодо неправдивої інформації, щоб зупинити негайне поширення дезінформації».

Також радник керівника Офісу Президента Сергій Лещенко на брифінгу спростував факт інциденту зі співробітником служби охорони. Він назвав поширену російською пропагандою інформацію — примітивним фейком з тотально сфальсифікованим відеорядом.  

Тож, російські пропагандисти використали стиль та логотип новинної компанії USA Today, щоб створити фейковий відеосюжет з метою дискредитації Президента України.

Висновок: фейк

Читайте також

  • Фейк. В Україні підлітків-геймерів агітують вступати до ЗСУ;
  • Фейк. Німецька асоціація DSB закликає позбутися українських біженців, порівнюючи їх з прищіпками на сосках;
  • Фейк. Російська Православна Церква (РПЦ) канонізувала Євгена Пригожина.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!