Мережею вже неодноразово поширювали інформацію про нібито прагнення Польщі приєднати Львів. Раніше фактчекери Gwara Media спростовували цю брехню. Розбираємо ще один фейк, де фейкороби намагаються переконати своїх читачів у неминучості «приєднання».

Що сталося?

Проросійськими Telegram-каналами шириться новина про те, що у Львові готові до польської окупації. Реалізують цей наратив за допомогою оголошення про оренду квартири з «цікавим» описом.

У каналі пишуть: ось так господар квартири повідомляє, що у випадку переходу міста у юрисдикцію іншої країни орендар має й надалі виконувати свої обов’язки, згідно з договором.

Що не так із оголошенням та в чому полягає «зрада»? Пояснюємо.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Аби перевірити пост, ми почали шукати оголошення, скрин якого бачимо у дописі. Інтерфейс сайту та деталі оформлення свідчать про те, що публікація зроблена на відомій українській платформі купівлі-продажу OLX. 

Дійсно, 30 січня таке оголошення публікувалось на сайті сервісу. 

Проте, ми звернули увагу, що автор оголошення зареєструвався на сайті лише у січні 2023 року, ймовірно, перед самим створенням публікації.

Саме нещодавня реєстрація може бути однією з ознак шахраїв чи фейкових публікацій!

Наступним кроком ми перевірили фото, прикріплені до оголошення. З’ясувалось, що об’яву про оренду цієї ж квартири, проте на чотири дні раніше, розмістили і на російському сайті пошуку житла — у Москві.

Висновок

Все вказує на те, що оголошення про здачу квартиру на OLX — несправжнє. Схема із використанням фото чужого житла є досить поширеною серед шахраїв. Наприклад, таким чином зловмисники можуть мусити потенційного орендатора заплатити аванс, а потім — зникають з радара.

У нашому ж випадку фото використали для створення фейку.

Цікаво, що це перший відомий нам випадок використання шахрайського оголошення для поширення наративу про «загарбницьку» Польщу. Звернемо вашу увагу, що часто подібною дезінформацією росіян «переключають», тобто відволікають від негативних внутрішніх новин, створюючи міфи про «зовнішнього ворога».

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!