Не встигли українці замерзнути на смерть, як російська пропаганда прогнозує для України нове лихо — «голодну смерть». Спростування чергової новини читайте в новому розслідуванні Gwara Media.
Що сталося?
Російською мережею шириться «страшна» звістка про «неминучий голод» в Україні. На думку пропагандистів, голод буде через те, що безводний аміак українці більше не купують в Росії, а імпорт занадто дорогий, тож українські фермери «не будуть сіяти».
Новина про майбутній голод в Україні шириться російськими ЗМІ й телеграм-каналами.
До деяких новин про майбутній голод ньюзмейкери додають відео «Суспільне Чернігів» з частиною інтерв’ю з українським фермером.
Аналіз
Почнімо аналіз саме з відео «Суспільне Чернігів», що стало основою для прогнозів «очікування голоду в Україні». Інтерв’ю медіа розмістило на своєму каналі в Youtube 6 лютого 2023 року. У відео аграрій та Герой України Леонід Яковишин розповів, що ціни на добрива після російського вторгнення зросли. Тому сіяти кукурудзу невигідно.
Не те, що невигідно — а неможливо. Селітра — 39 тисяч за тонну. Я з Росії шість тисяч тонн безводного аміаку брав щороку (до повномасштабного вторгнення, – ред.). По дев’ять тисяч з доставкою з Тольятті в Бобровицю. Зараз ця тонна — 59 тисяч. А селітра — 39 тисяч. Мені треба 12 мільйонів доларів, щоб тільки закупити селітру під кукурудзу.
Проте в інтерв’ю не йдеться про відсутність посівної. Тільки про те, що Леонід Яковишин найближчим часом не планує сіяти кукурудзу, яку раніше активно висівав.
Посію те, що мені вигідно: соняшник. Бо там я внесу один центнер селітри — це п’ять тисяч гектарів. Сої буде пару тисяч гектарів — без добрив, ячменю. Десять тисяч я посію з 33 000. А [кукурудзу] буду тримати «під паром» до осені й посію 23 тисячі гектарів пшениці.
Думки аграрія Леоніда Яковишина щодо посіву кукурудзи розділяє й Українська зернова асоціація, згідно з прогнозом якої площа посіву кукурудзи у 2023/24 році може скоротитися.
Поки рано робити точний прогноз, але ситуація з експортом, коштами та вартістю добрив може призвести до зменшення посівних площ під кукурудзою в Україні, — розповів виконавчий директор УЗА Сергій Іващенко.
9 березня це підтвердив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук в ефірі Суспільного:
Цьогоріч посіви кукурудзи зменшать приблизно на 20%.
Навіть попри ймовірне зменшення, USDA збільшив прогнозовані показники експорту кукурудзи на 1 млн тонн до 23,5 млн тонн, а показники виробництва кукурудзи залишив на рівні попереднього прогнозу — 27,0 млн тонн.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Ціни на безводний аміак дійсно зросли, проте українські аграрії пристосовуються виживати в нових умовах — кожний знаходить свій метод розв’язання проблеми. Наприклад, заступник директора з виробництва СТОВ «Інтер» Владислав Тютюнник зазначив, що їхня компанія, відмовившись від безводного аміаку, почала застосовувати аміачну воду, також диференційованим способом.
Аміачна вода — це друге добриво за нижчою вартістю діючої речовини після безводного аміаку, який зараз для нас недоступний.
З огляду на відсутність російського безводного аміаку варто зазначити, що саме у лютому 2023 року обсяги імпорту добрив з інших країн, у порівнянні із січнем, зросли у 2,05 рази – до 233 тис. тонн.
До того ж вже з лютого спостерігається поступове зниження цін на добрива вітчизняного виробництва. Так, наприклад, 2 березня на Facebook сторінці заводів OSTCHEM оприлюднили інформацію, що вартість карбаміду становить 29 тис. грн за тонну. Тобто з початку року вартість карбаміду знизилась на 9 тис. гривень. Вартість аміачної селітри українського виробництва наразі складає 28,5 тис. грн/тонн, що на 10,5 тис. грн менше, ніж зазначена в інтерв’ю від 6 лютого.
Проте в Україні їдять не тільки кукурудзу. Хоча наша країна й потерпає від російської агресії та зазнає збитків (станом на січень 2023 року втрати сільгоспвиробників оцінюються в 7832,4 млн доларів), завдяки «зерновому коридору» Україна продовжує бути потужним експортером. Зокрема, в лютому цього року експортовано 3 млн т зернових та олійних. Загальний експорт продукції (з 1.08.2022 року) склав 22,9 млн т, включно з олією та шротом.
До того ж 12 березня 2023 року перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький в ефірі Громадського радіо повідомив:
Україна виробляє продукції в 5 разів більше, ніж споживає. Станом на зараз ми маємо достатньо резервів продукції для нашого споживання.
Щодо Посівної-2022 Тарас Висоцький додав:
Мінеральні добрива вже закуплені на 80%. Цього достатньо для того, щоб отримати врожайність вище середнього рівня.
Висновки
Отже, наразі жодного доказу того, що в Україні очікується голод — немає. Реальний інфопривід не натякав на голод, а Україна не тільки не припинила посівну й експортує багато зернових та олійних культур, а й виробляє продовольчої продукції в п’ять разів більше, ніж споживає.
Вкотре закликаємо не вестися на російські провокації та в разі виникнення сумнівів у правдивості новини — надсилати її у наш фактчек-бот «Перевірка».
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!