Російські пропагандисти від початку повномасштабного вторгнення систематично поширюють фейки та маніпуляції на підтримку наративів, що дискредитують біженців з України в країнах ЄС. Так, цього разу користувачі бота «Перевірка» надіслали відео, у якому нібито німецька асоціація жінок Deutsche staatsbürgerinnen закликала позбутися українських біженців, порівнюючи їх із прищіпками на сосках. Чи дійсно це так — читайте у нашому розслідуванні.
Що сталося?
На початку вересня проросійськими Telegram-каналами ширилася новина, що нібито німецька асоціація жінок Deutsche staatsbürgerinnen опублікувала відео, де вони порівнюють перебування українських біженців у Німеччині з відчуттям дискомфорту від прищіпок на сосках.
Ролік сфокусовано виключно на верхній частині торсу різних жінок, що одна за одною оголюють свої груди та прикріплюють до сосків прищіпки жовтого та блакитного кольору. Під час відео періодично з’являється текст німецькою, англійською та російською мовами.
Наприкінці жінки знімають прищіпки зі своїх грудей і з’являється текст:
«Прийшов час виправити помилки».
Новина з’явилась 5 вересня у пропагандистських Telegram-каналах «Мрія», «БайБайден» та «Шейх Тамир». Протягом наступного дня інформацію поширили й інші проросійські Telegram-канали, зокрема «Закат Европы».
7 вересня відео з прищіпками з’явилося в ефірі програми «60 хвилин» з Ольгою Скабєєвою, що виходить на російському каналі «Росія 1»
«Розгнівані фрау з німецької асоціації громадянок порівняли українців з прищіпками на власних сосках. Вони закликають позбутися від дискомфорту та відправити українців назад, в рідну неньку» – заявила телеведуча (на відео з 44:50).
До поширення роліку долучилась й Маргаріта Сімоньян, автор та ведуча програми «Ч.Т.Д”.
Під час ефіру 11 вересня (на відео з 4:45) вона пояснює відео так:
«Німецькі жінки так втомилися, що вирішили оголитися, й не просто оголитися, а причепити прищіпки…. У німців, що не знімуть, виходить порнофільм. Навіть якщо це політичний ролик».
Російська пропаганда пішла далі, аніж просто демонстрація відеоролика. Так, 7 вересня канал «Шейх Тамир» опублікував новину, де стверджується, що після поширення відео з прищіпками, українські біженці в Німеччині нібито ідентифікували та побили одну з членкинь асоціації, що брала участь у відео.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Deutsche staatsbürgerinnen (DSB) – це жіноча асоціація Німеччини, заснована у 1865 році як «Загальна німецька жіноча асоціація». Спілка займається питаннями гендерної рівності та розширенням можливостей для жінки у різних сферах життя суспільства.
Оригінальна емблема асоціації міститься у правому верхньому куті ролика.
Відео створено у форматі, що унеможливлює ідентифікацію учасниць за обличчям, голосом та вимовою. У кадрі — виключно текст та верхні частини торса. Інформація стосовно особистих даних є лише у асоціації DSB.
Фактчекери німецького інформагенства DPA звернулись до голови асоціації та отримали підтвердження, що відео є фейком.
Голова асоціації Сандра Цегла (Sandra Cegla) повідомила:
«Я ніколи раніше не бачила це відео. Логотип використано без дозволу. Ми категорично відсторонюємось від змісту та меседжів у відео – вони аж ніяк не відповідають позиціям нашої асоціації», – повідомила Сандра Цегла.
Німецька асоціація DSB також опублікувала спростування на офіційній сторінці Facebook.
Отже, російська пропаганда лише використала оригінальну емблему німецької асоціації DSB для створення власного відео.
Аналіз продовження
Перейдемо до розгляду продовження історії відео з прищіпками.
Telegram-канал «Шейх Тамир» поширив відео разом із дописом, що нібито українські біженці в Німеччині ідентифікували одну з членкинь асоціації, що брала участь у відео, та відповідно до «старої української традиції» побили її.
З тексту до відео складається наступний сюжет:
Українські біженці ідентифікували членкиню DSB, Аніку Хофман (Annika Hoffman). Троє чоловіків напали на жінку, коли та гуляла з собакою та побили, внаслідок чого Аніка потребувала госпіталізації, а нападників затримала поліція.
Ми ідентифікували фотографію, яку пропагандисти використали у відео як фото Аніки Хофман. На офіційному сайті асоціації дійсно є світлина з аналогічним зображенням. Втім жінка з фото – це менеджерка по роботі з клієнтами Арелі Христина Зауер (Arely Christina Sauer).
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Один з уривків відео, де нібито присутня Аніка Хофман, насправді містить кадри виступу під час Маршу жінок у Вашингтоні 21 січня 2017 року .
На кадрах – Мюріел Боузер, яка з 2015 року є мером округу Колумбія.
Світлина затримання чоловіка поліцією, насправді належить до протестів з перекриванням руху, які влаштували активісти з кліматичної групи Letzte Generation («Останнє покоління») 24 квітня 2023 року. Тоді поліція Берліна заарештувала близько 200 осіб.
Тож, відео не є сюжетом британського інформагенції Reuters, чий логотип використали пропагандисти.
Також ми звернулися до DSB з метою з’ясувати, чи мав місце напад та чи є Аніка Хофман серед членів асоціації.
У відповідь голова асоціації повідомила, що особи із зазначеним ім’ям не дотична до асоціації, а жодних нападів на членів асоціації у зв’язку з поширенням фейкового ролику не здійснювалося.
Отже пропагандистське відео створено з уривків відео та фотографій, що:
- ніяк не пов’язані між собою,
- належать до різних подій та осіб,
- не має жодного стосунку до жінки на ім’я Аніка Хофман.
Отже для створення відеороликів російська пропаганда використала назви і логотипи німецької асоціації DSB та британської інформагенції Reuters. Перший ролик знято так, аби унеможливити ідентифікацію людини. Другий є просто нарізкою кадрів, що відбулися до 7 вересня, тобто до створення ролика з прищіпками та жодним чином не відповідають фактам, що озвучені в сюжеті.
Висновок: фейк
Читайте також
- Фейк. Карикатура Зеленського на обкладинці Franc Tireur;
- Маніпуляція. У Люботині з’явилося величезне кладовище військових ЗСУ;
- Фейк. Браслет, що б’є дитину током, коли вона погано поводиться
Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!