Російська пропаганда вже неодноразово звинувачувала українське військове керівництво у нацизмі. Цього разу об’єктом уваги став браслет Головнокомандувача ЗСУ. Фактчекери з Gwara Media з’ясували, які саме символи насправді носить на зап’ясті Валерій Залужний.

Що сталося?

До команди @perevir_bot 9 жовтня почали надходити запити, у яких йшлося про те, що Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний нібито є прихильником нацистської ідеології. Як доказ наводили фото з офіційного акаунту Залужного у Twitter. Ми вирішили перевірити, які ж саме символи присутні на фото з браслетом.

Аналіз

Оскільки фото розмішене на реальній сторінці Залужного, ми вирішили спершу дізнатися, коли ж саме цей браслет з’явився у Головнокомандувача ЗСУ. Найперше фото з ним, що нам вдалося знайти, датується 13 січня 2022 року. Воно зроблене під час засідання Військового комітету НАТО.

Саме фото, що зараз використовується як доказ нацизму, вперше з’явилося 17 березня у Facebook на сторінці Генерального штабу ЗСУ.

На світлині, яку розмістив Голова Офісу президента Андрій Єрмак 1 серпня, ми також можемо побачити той самий браслет.

З цим аксесуаром ми бачимо Залужного і на фото від 9 серпня, розміщеному на Instagram-сторінці заступниці міністра оборони Ганни Маляр. 

 Тепер перейдемо до самого браслету. Аксесуар такого самого типу ми віднайшли на сайті Pakabone

Для ідентифікації взяли символ, який на фото виділений червоним кольором.

Як можна помітити, на прикрасі відсутня свастика.

Тоді звідки ж вона взялася на браслеті? Насамперед, варто звернути увагу саме на цей символ, який ви бачите на фото:

Цей скандинавський символ — кельтський вузол (квадрат). Амулети з ним кельти використовували для захисту будинку від нещасть. Такий знак можна було побачити на воїнах та їхніх щитах. Саме через цей символ склалося враження, нібито на браслеті Валерія Залужного є нечітка свастика.

А все через те, що Twitter стискає якість фото, коли ви його публікуєте. Якщо збільшимо знімок, то помітимо дефекти на ньому. Ось як «свастика» на браслеті. 

Для наглядності ми взяли фото з каналу «Анатолій Штефан “Штірліц”» , де розмістили знімок з подібним знаком, оскільки Telegram також має властивість «стискання» фото. Як можемо помітити, при погіршенні якості з’являється ось така «свастика».

Хочемо звернути увагу, що на твіт Анатолія Штефана відреагував і сам Валерій Залужний.

Можна розпізнати й інші символи на цьому браслеті, що також не мають жодного відношення до нацизму. 

До прикладу, знак Вегвізир, який знаходиться праворуч від нашої імітованої свастики. 

Цей знак можна віднайти на сторінках Хульдского манускрипту. Символ означає наступне: «Той, хто знак цей при собі носить, не заблукає ні в шторм, ні в негоду, навіть якщо шлях невідомий».

Інший знак, який також можна розгледіти на браслеті, — це Слейпнир, восьминогий кінь Одіна, якого створив Локі. 

Висновки

Військові успіхи України дратують російське керівництво та їхніх пропагандистів, через що вони намагаються дискредитувати українське військове керівництво. Зокрема, через ось такі дитячі маніпуляції з погіршенням якості фото. 

Ми повинні розуміти, що це лише черговий російський фейк. Радимо довіряти тільки офіційним джерелам, не давати керувати вашою увагою та у разі виникнення сумнівів — надсилати новини нам у @perevir_bot.

Над матеріалом працював: Віктор Шолудько