Фейк. Начальник медичної служби 41 ОМБр збирає кошти на лікування «неіснуючого» бійця

Алєся Ященко - 28 Вересня 2023 | 10:19

Дискредитація української армії є одним з наративів російської пропаганди. Цього разу фейкороби поширили пост про фальшивий збір коштів від начальника медичної служби 41-ї ОМБр. Що відбулося насправді – читайте у матеріалі.

Що сталося?

Telegram-канал «Укропский фреш» опублікував допис про те, що в одному з українських медіа викрили начальника медичної служби 41 ОМБр, який організував шахрайський збір коштів.

Щоб отримати 270 тисяч гривень нібито на лікування бійця, зловмисник використав та підробив документи одного з поранених підопічних.

За словами фейкоробів, «зупинити» начальника медичної служби 41 ОМБр вдалося лише, коли той вже привласнив 100 тисяч гривень.

На доказ «Укропський фреш» додає скриншот з українського медіа, де нібито описують ситуацію.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед ми з’ясували назву медіа, яке нібито публікує допис про шахрайство у 41 ОМБр. У лівому верхньому кутку на фото видно логотип видання «Юг.Today».

На сторінці медіа ми відшукали публікацію від 20 вересня (10:51). Матеріал має заголовок: «В Ізмаїльському районі шахраї збирають гроші на лікування неіснуючого «пораненого» військовослужбовця: як не потрапити в «пастку»».

Порівнявши скриншот, який поширюють в Telegram-каналі, з публікацією «Юг.Today» ми з’ясували, що в обох випадках дописи розміщені в рубриках Війна Росії проти України» та «Кримінал». Збігається також дата публікації та фонове фото. Різниться лише заголовок. 

В оригінальній публікації йдеться про викриття шахраїв, які збирали кошти на лікування неіснуючого військового 30 ОМБр. ЗМІ посилаються на допис Telegram-каналу «Рені 🇺🇦 Важлива інформація».

Так, за даними джерела, шахраї стверджували, що поранений військовий Олександр Гребенюк служить у 30-й окремій механізованій бригаді. Проте, у документах, які вони долучили на доказ, присутні численні помилки. Зокрема: «артеріальний обстріл» та «Бахмуцький райно». 

До того ж, у постах з проханням про допомогу шахраї постійно змінювали назву міста.

Ми дослідили оголошення та не знайшли жодних доказів причетності начальника медичної служби 41 ОМБр до шахрайства. 

За даними «Рені 🇺🇦 Важлива інформація», 30-та бригада спростувала, що у них служить боєць з таким ім’ям, і зараз проводить власне розслідування. 

Ми також звернулись до бригади з проханням прокоментувати ситуацію й отримали аналогічну відповідь.

Висновок: фейк

Читайте також

  • Фейк. У США українець підпалив лабораторію, що займається ДНК-тестами;
  • Маніпуляція. Українські військові навчаються у грі World of Tanks;
  • Фейк. У київському McDonald’s розмістили інформацію про візит Ентоні Блінкена до закладу.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.