Російська пропаганда у чергових спробах викрити «загниваючу Європу» вкотре дискредитувала себе та своїх громадян. Детальний розбір читайте у нашому розслідуванні.

Що сталося?

Російськими ЗМІ шириться новина про курси латиської мови, після яких російські пенсіонери помирають. Прокремлівське видання «Московський комсомолець» 8 квітня опублікувало статтю про пенсіонерок, які так хвилювалися через іспит, що вмерли від страху:

«Російськомовні пенсіонери в Латвії панікують. До 1 вересня їм потрібно оволодіти та скласти іспит з латиської мови. Інакше влада загрожує анулювати ПМП. Згодом на них чекає депортація. Нещодавно місцеві ЗМІ повідомили про смерть двох жінок. Обидві померли після відвідування курсів латиської мови. Пенсіонерки переживали, що “завалять” іспит».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

У Латвії дійсно внесли зміни до Закону про імміграцію, згідно з якими громадяни Росії, що хочуть продовжити свої посвідки на проживання, будуть зобов’язані знати національну мову.

Аби допомогти російським громадянам опанувати латиську мову, у Латвії організували безплатні мовні курси, на які, за бажанням, можна було записатися і до введення змін до законодавства.

Для оформлення ПНП (посвідки на проживання) необхідно володіти латиською на рівні A2. Тобто другим базовим рівнем, який передбачає, що людина може спілкуватися в повсякденних ситуаціях та підтримувати розмову на прості теми.

За словами викладача латиських мовних курсів Інеси Рудзіте:

«Це побутовий рівень розмовної мови. Ми вчимося замовляти їжу в ресторані, бронювати столик чи купувати щось у магазині: це все прості побутові ситуації. Вони мають навчитися, що і як говорити у таких ситуаціях».

Як зазначає депутат Сейму Латвії та голова юридичної комісії Андрій Юдін:

«Якщо людина знаходиться в Латвії, якщо у неї є посвідка на постійне проживання, то не повинно бути так, що державна мова для цієї людини чужа і незрозуміла. Тому й були сформульовані вимоги про знання латиської мови на рівні А2».

Андрій Юдін

Тепер звернемося до деяких особливостей закону, а саме вікових обмежень: особи старші за 75 років не повинні складати мовний іспит.

«Уряд не дав пенсіонерам спокійно померти. Люди змушені залишати країну. Я бачив, як зі сльозами на очах їхав 94-річний дід. Це просто незбагненно».

Тож щемлива цитата про діда, що виїжджає зі сльозами на очах — фейк російського видання.

Продовжимо наш аналіз: далі у статті наводиться цитата жінки, ім’я якої не назвали. Жінка жаліється:

«Я тут, у Латвії, дуже давно мешкаю, вже 60 років! 48 років трудового стажу. І мені прикро, якщо щось піде не так!»

Нам поталанило — і ми знайшли відео, де відвідувачка латиських курсів, російська пенсіонерка Тамара, розповідає ту ж саму історію, називає ті ж дати та навіть використовує ті ж слова.

У відео Тамара розказує, що свого часу вона свідомо вирішила залишити російське громадянство, аби раніше вийти на пенсію. Адже у РФ пенсійний вік на той час був 55 років, тим часом як у Латвії — 62 роки.

Про свою мотивацію не здобувати латвійське громадянство розповіла й інша відвідувачка курсів, російська пенсіонерка Людмила:

«Не можу сказати, що це через патріотизм. Вже був такий вік — а грошей завжди не вистачає».

Наступна теза у статті МК стосується людей, які мають захворювання. Згідно зі статтею, від складання іспиту звільняються тільки особи з інвалідністю, що прикуті до ліжка, та особи, взяті на облік у психдиспансері.

І це чергова брехня: насправді Положення про рівень володіння державною мовою має Додаток №2 із 109-ма діагнозами захворювань та проблем, пов’язаних зі здоров’ям, у зв’язку з якими людина звільнена від складання іспиту на володіння державною мовою.

Щодо смерті двох пенсіонерок на мовних курсах: ми не знайшли підтверджень загибелі людей в офіційних джерелах.

Натомість у соцмережах ми побачили, що користувачі шерять скриншот коментарів щодо двох жінок та одного чоловіка, що покінчив життя самогубством. Одним з тих, хто розповсюджує такі скриншоти, є Андрій Пагорос з партії «Латвійсько-російський союз» (LKS).

Отже, згідно з цими скринами, Галина Гупало відвідує мовні курси, але що саме вона підтверджує повідомленням «Це правда» — те, що там навчаються люди за 60 років, чи смерть жінок — достеменно невідомо. У приватних повідомленнях Галина Гупало нам не відповіла. Єдина інформація на її сторінці — це місто проживання, тобто Вентспілс.

Інша коментаторка Олександра Соболєва проживає у Ризі, проте повідомляє, що після курсів у Вентспілсі чоловік прийшов додому та повісився.

Журналісти латвійського видання Jauns.lv звернулися до курсів латиської мови у Вентспілсі, які пропонує Ventspils Augstskola, і отримали інформацію:

«Навчальний заклад Ventspils Augstskola не чув про такі випадки».

Видання Jauns.lv звернулися до Державного центру змісту освіти (VISC), щоб запитати, чи чули вони про щось подібне, навіть про випадки сильного стресу під час мовних іспитів. І також отримали негативну відповідь.

Висновки

За різними даними, в Латвії проживає від 25 317 до 37 000 громадян РФ. Особи старші за 75 років — 5100. Також не повинні складати іспит діти до 14 років: їх, за даними Управління у справах громадянства та міграції, 43. Всі інші або повинні вивчити мову на мінімальному побутовому рівні та скласти іспит, або готуватися до повернення на історичну батьківщину.

Громадянам РФ, які не вчили мову країни проживання хоча б на побутовому рівні, наданий час це зробити та безплатні мовні курси. Хоча наприкінці ХІХ століття русифікація Латвії зовсім не була лагідною. Закінчимо аналіз світлиною з експонатом Латвійського національного історичного музею «Я сьогодні розмовляв латиською».

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!