Російським інформаційним простором шириться новина про хворобу президента України. Причиною цьому є нібито дані з лікарні у Маямі, де Зеленський проходив обстеження.

Що сталося?

Проросійське джерело «Ведомство» поширило фото рахунку за медичне обстеження, на ім’я Володимира Зеленського. Серед наданих послуг — огляд та аналізи для виявлення раку простати. На базі цього пропагандисти зробили висновок про наявність у президента України онкологічної хвороби. Як додаткове підтвердження, наводять наступну інформацію: дата проходження аналізів співпадає з періодом, коли президент нічого не публікував у своїх соціальних мережах.

Ми вирішили розібратися, що не так з цими фото та чи дійсно Зеленському загрожує небезпека.

Аналіз

На підтвердження новини канал надає фото документу. Перед нами — медичний рахунок, який знаходиться у пом’ятому файлі, що суттєво перешкоджає сприйняттю інформації на фото. 

Основними елементами тут є дані пацієнта, дата прийому, назва послуг та частина назви клініки. Ми проаналізували кожен з елементів та ось що з’ясували.

Дані пацієнта 

 

Насамперед варто звернути увагу: немає доказів, що йдеться саме про президента України. Ім’я людини написане за правилами транслітерації з російської.

Якщо для реєстрації на прийом використовувати будь-який з документів громадянина України, транслітерація буде саме такою, як у прикладі нижче.

Далі варто звернути увагу на адресу. За даними з російського пабліка, Зеленський проходив обстеження саме у Маямі, оскільки, як стверджують російські фейкороби, має там віллу.

Насправді ж історія з віллою — фейк, який поширили росіяни за два дні до повномасштабного вторгнення. Тоді телеграм-канал НЕЗЫГАРЬ оприлюднив бездоказові дані про рахунки президента, його майно, зокрема й про термінову купівлю вілли в Маямі. Придбали її нібито для того, щоб евакуювати свою сім’ю після початку вторгнення. Жодного підтвердження цим даним надано не було.

Ми також перевірили вілли, що знаходяться за вказаню адресою. Під надану в документі адресу підходить 14 будинків. 6 з них продали ще у XX столітті, це будинки під номером 1450, 1500, 1708, 1730, 1737 та 1704.

Ще 7 було продано до 2020 року, а саме: будинки 1410, 1510, 1554, 1600, 1700, 1800 та 1820

Будинок під номером 1740 придбали у червні 2022 року, тобто вже після того, як росіяни створили фейк про віллу. 

Підстав вважати, що принаймні одна з цих вілл належить Володимиру Зеленському, немає. Виходить, або клієнтом цієї клініки був інший чоловік — власник вілли в Маямі з таким самим ім’ям, або пропагандисти просто вигадали цю інформацію.

Дата прийому

Головним аргументом ЗМІ є саме дата прийому. Так, за їхніми спостереженнями, саме в цей день Зеленський не був активним у соціальних мережах. Це нібито пов’язано саме з тим, що він відвідував лікаря, та підтверджує історію.

У період повномасштабного вторгнення активність президента у соцмережах дійсно зазнала змін. Так, лише в Instagram щоденно публікується 4-5 фото на день. Проте до лютого 2022 року він викладав значно менше фотографій: наприклад, після допису з новорічним привітанням наступний пост з’явився лише 3 січня.

Також варто розуміти: офіційним акаунтом президента опікується його пресслужба. Тому відсутність публікацій жодним чином не пов’язана із зайнятістю Зеленського. 

Надані послуги

Чек із фото виписано на наступні послуги: загальний огляд, огляд пахової зони, тест на загальний простат-специфічний антиген та на біомаркери раку простати. Останні дві послуги у реальності є однаковими. Для того, щоб виявити онкологічне захворювання, варто здати аналіз на біомаркери. Це може бути маркер раку підшлункової залози, маркер раку молочної залози або маркер раку простати (ПСА) , який також є загальним онкомаркером. Тобто, аби виявити рак простати варто здати один аналіз, який може мати дві назви. 

Оскільки у медичному чеку вказані обидві назви як різні послуги, доречно припустити, що цей документ видали не у медичному закладі.

Назва клініки

Поширене в мережі фото навмисно зроблене таким чином, щоб не можна було ідентифікувати назву лікарні.

Ми можемо прочитати лише частину назви: “***cordia Hill Hospital”. Як повідомляють російські ЗМІ, обстеження проходило саме у Маямі, тому ми вирішили перевірити назви клінік штату Флорида. Жодного медичного закладу з такою назвою не було знайдено. Перед цим ми також перевірили всі медичні заклади Сполучених штатів Америки. У жодному з 50 штатів немає лікарні з такою чи навіть подібною назвою. Звичайний пошук через ресурс Google теж не дав результату. Тому ми ще раз підтверджуємо недостовірність цього документу.

Що іще відомо?

Варто зазначити, що й самі споживачі контенту цього проросійського каналу не вірять у правдивість інформації. Про це свідчать їхні коментарі.

Але ми звертаємо вашу увагу: цей колаж є саме добіркою коментарів, більшість російських читачів все-таки вірять російській пропаганді.

Висновок

Опублікований медичний документ виявився черговим фейком проросійських медіа, націленим на дискредитацію президента України. Не дивлячись на якісну підготовку подачі фото — ракурс, файл, який заважає чіткому перегляду, фейкороби допустили помилки, що відверто вказують на фейк.

Традиційно нагадуємо: якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».

Над матеріалом працювала: Алєся Ященко