Усі ми дуже співчуваємо людям на тимчасово окупованих територіях, та чи варто поширювати подібні відеозвернення з закликами про допомогу з телеграм каналу Дергачі Live? Дослідили фактчекери з Gwara Media.

Дослідження локації

У самому відеозверненні чотири людини: три чоловіки та одна жінка, стоять на фоні білої стіни з написом червоною фарбою «Енергодар». Трохи нижче чорною фарбою написана літера «е», а ще нижче «КРА». Ближче до останніх хвилин відео чоловік з правого краю у капюшоні відхиляє голову, і ми можемо бачити верх трикутника, що може бути частиною літери «А» тобто можливо це частина напису:
«це
УКРАЇНА»

Скріншот зі звернення.

Проте ми не можемо стверджувати цей факт, адже камера жодного разу не міняла ракурсу, що унеможливлює огляд інших літер. Маючи напис «Енергодар», і навіть припустивши, що повний напис «Енергодар – це Україна», ми не можемо стверджувати, що локація зйомок саме в цьому місті, адже ймовірність, що відео відзнято в будь-якій точці планети де є стіна, така сама, як і в Енергодарі.

З такого відео неможливо дослідити локацію проведення відеозйомки. Немає жодних об’єктів притаманних тій чи іншій території, які б могли допомогти ідентифікувати місцевість.

Ідентифікація осіб

Усі чотири особи мають прикриті тканиною половини обличчя та «замилені» очі на постобробці відео. У двох чоловіків і жінки, обличчя приховується ймовірніше за все хустками, а чоловік з правої сторони в чорному худі та капюшоні ймовірніше за все має на голові щось на зразок балаклави чорного кольору, адже матеріал не стирчить, як притаманно легким тканинам, що використовують для хусток.

Жодна особа з відеозвернення не називається. Ми не знаємо ані їхніх посад, ані імен чи прізвищ. У підписі до відео зазначено, що звернення записали співробітники ЗАЕС. Інших ознак, як то бейджі, спецодяг чи ще будь-яких, що могли б свідчити про причетність людей до ЗАЕС — немає.
Отже, відео відзнято і побудовано таким чином, аби зробити ідентифікацію людей було неможливою.

Аналіз звуку

Першою говорить жінка, але її голос не притаманний для жінок, тож, він може бути, як обробленим у спеціальній програмі, так і бути доданим на постобробці.

Щодо чоловіків, всі три голоси притаманні чоловікам, хоч і мають ознаки постобробки. Проте, через неможливість вирізнення артикуляції людини з відео, ми не можемо ані стверджувати, що звук доданий окремо, ані що він є оригінальним без втручання. Виникає питання, чи звук з відео належить саме людям з відео. Ми не можемо це стверджувати, так само як і не можемо спростувати. Адже ми не маємо жодного натяку на артикуляцію людей, що говорять.

Аналіз безпосередньо звернення

Звернення з благанням про допомогу адресовано до Президента України, ЗСУ та народу України. Люди на відео просять не полишати у біді та звільнити місто та атомну станцію від терористів. Звернення відбувається російською мовою, проте наприкінці відео, гасла «Енергодар – це Україна» та «Україна понад усе» чоловіки промовляють українською. Заклик «не залишати у біді», розберемо окремо. Адже проблема Запорізької АЕС, що розташована у м. Енергодарі, широко обговорюється не тільки в Україні, але й за її межами.

25 серпня Секретаріат ООН готовий підтримати будь-яку місію МАГАТЕ через територію України на ЗАЕС. Про це Генсек ООН Антоніу Гутерреш повідомив у Twitter:

«Я, як і раніше, глибоко стурбований ситуацією на Запорізькій атомній електростанції та навколо неї. Будь-яке подальше загострення ситуації може призвести до самознищення. Секретаріат ООН готовий підтримати будь-яку місію МАГАТЕ з Києва на станцію», — написав Гутерреш.

24 серпня під час виступу на засіданні Радбезу ООН Президент України заявив, що РФ захопила найбільшу атомну електростанцію в Європі та перетворила її на зону війни. Володимир Зеленський підкреслив важливість міжнародної місії агентства з атомної енергії на АЕС.

«ЗАЕС має шість реакторів. Лише один реактор вибухнув у Чорнобилі. Тож місія МАГАТЕ має повністю перебрати контроль над роботою станції. Росія ж має повністю вивести власні війська зі станції», — наголосив президент.

Раніше, 23 серпня, Президент України Володимир Зеленський повідомив, що обговорював з міжнародною спільнотою питання ультиматуму для Росії, який потрібно колективно поставити РФ, аби та покинула Запорізьку атомну електростанцію разом з технікою та зброєю.

«Росія повинна вийти, окупант повинен просто вийти з території ЗАЕС. Це зараз не відноситься вже до війни… Це питання небезпеки для всього світу. Тому треба вийти. Примусово, політично треба тиснути на Росію і їм давати ультиматум від міжнародної спільноти, що вони повинні вийти»

Про це президент розповів у ході пресконференції за підсумками саміту Кримської платформи.

Ці заяви, щодо міжнародної й тим більше державної підтримки ЗАЕС відбуваються постійно. Мова про замовчування ситуації на ЗАЕС взагалі не йдеться. Чинний Міністр енергетики України Герман Галущенко на своїй сторінці у фейсбук постійно оприлюднює інформацію щодо стану справ на ЗАЕС. 

Видання ВВС, 12 серпня, взяло інтерв’ю в одного з інженерів ЗАЕС, де той на умовах приватності, розповів про регулярні обстріли об’єктів станції та проблеми з якими стикається персонал. Про це майже щоденно доповідає НАЕК «Енергоатом», адже ЗАЕС є його відокремленим підрозділом.
Про наявну ситуацію на підприємстві ДП НАЕК «Енергоатом» повідомляє як на сайті, так і на своїх офіційних сторінках у телеграм та фейсбук.

Саме Енергоатом розмістив пост «про знущання з атомників на ЗАЕС» з посиланням Східну Правозахисну групу.

Дмитро Орлов міський голова Енергодара, також на своєму телеграм-каналі постійно оприлюднює інформацію, щодо життя у тимчасово окупованому місті Енергодар та ситуації на Запорізькій АЕС тощо. Отже, маємо численні підтвердження широкого розголосу в суспільстві, та навіть наявності панічних настроїв, щодо Запорізької АЕС.

Для чого тоді записувати подібні відео?

Ми припускаємо, що заява людей з відео, могла відбуватися під тиском військових рф, адже їхній заклик відповідає російському наративу, який країна-агресор неодноразово використовує в рамках пропаганди, що звучить як «українська влада не переймається громадянами, що залишилися на тимчасово окупованих територіях».

Після перегляду цього відео, може виникнути враження, що люди кинуті з проблемою сам на сам, що влада ними не переймається, а про проблеми на Запорізькій АЕС замовчують. Проте навіщо поширювати такі відредаговані низькоякісні відео, якщо є потреба донести інформацію світу та жителям України?

Тож вкотре закликаємо, прискіпливо ставитися до подібних відео та довіряти лише перевіреним джерелам. Адже якість інформації, за якою ми хочемо приймати рішення, має відповідати найвищим критеріям, особливо в воєнний час. Інформаційна гігієна в цьому випадку, не тільки захистить власне здоров’я, а й дозволить нашому суспільству не допомагати ворожій пропаганді, а отже наближити перемогу України.

Над матеріалом працювали: Юліана Топольник, Сергій Прокопенко, Даша Лобанок.