15 січня Президент України Володимир Зеленський підписав проєкт закону щодо, зокрема, особливостей взяття громадян України на військовий облік. Зміни стосуються 17-річних юнаків та жінок.
Про це стало відомо з сайту Верховної Ради України.
Відтепер, щороку з 1 січня до 31 липня чоловіки, яким виповнюється 17 років на момент взяття на військовий облік, стають також на військовий облік призовників із внесенням відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Також жінки, які придатні за станом здоровʼя та підходять за віком для військової служби, і мають професійну, фахову передвищу або вищу освіту за медичною чи фармацевтичною спеціальністю, повинні стати на військовий облік.
Втім, жінки з іншими спеціальностями або професіями, які пов’язані з військово-обліковими спеціальностями, визначеними Міністерством оборони України, також можуть стати на облік, якщо вони цього бажають, підходять за станом здоров’я та віком.
Більше про військовий облік в Україні
18 травня набув чинності оновлений Закон про мобілізацію. Усі військовозобов’язані віком 18-60 років повинні оновити свої облікові дані до 16 липня. Це можна було зробити онлайн у застосунку Резерв+. Також оновити дані можна офлайн у Територіальних центрах комплектування або Центрах надання адміністративних послуг, які діють по всій країні.
Крім того, 16 серпня Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про реалізацію експериментального проєкту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів».
Водночас для жінок певних професій так само діє обовʼязкова мобілізація від з 1 жовтня 2023. Аби не отримати штраф, вони так само мали б стати на облік до 17 липня 2024 року.
Відповідальність за несплату штрафів
Для боржників діє низка обмежень, приміром, на відкриття нових банківських рахунків, блокування поточних, неможливість реєстрації різних угод через нотаріусів. При цьому, такі покарання мають ще й іміджеві наслідки, адже реєстр є публічним, а тому інформацію в ньому можуть перевіряти, зокрема, роботодавці при прийомі на роботу.
Читайте також
- День із працівниками ТЦК у Харкові: про мобілізацію, ухилянтів та службу в армії — ВІДЕО.