Студенти однією з проблем вищої освіти в Україні називають брак практичних навичок. Тобто, освітня програма на 80% суто теоретична і на 20% — практична. Проте й практичні навички студент(-к)и здебільшого здобувають на старому обладнанні, тому їхній досвід також не завжди є актуальним.
МОН України у відповідь на запит студентів впровадило альтернативний спосіб навчання у виші — дуальну форму навчання. Розбираємось, які переваги має дуальна освіта, як стати студентом такої програми та яким чином вона реалізується у Харкові.
Що таке дуальна форма навчання?
Дуальна форма навчання — це освітній підхід, який поєднує вивчення теорії в закладі освіти та набуття практичних навичок на підприємстві одночасно. Це надає студент(-к)ам змогу отримати необхідний досвід, щоб після закінчення ВНЗ влаштуватися на роботу.
Це призводить до того, що більшість випускників технічних університетів залишається без роботи та змушена працювати не за фахом, за маленьку зарплатню або їхати на заробітки в інші країни.
З 2017 року МОН впроваджує в Україні дуальну освіту. Студенти обирають напрямок досліджень (тему магістерської дипломної роботи) і об’єкт досліджень (підприємство, де вони проходитимуть стажування). У ВНЗ вони відвідують лекції, виконують практичні й лабораторні завдання, а на виробництві застосовують знання на практиці. Також під час стажування вони навчаються працювати з сучасним обладнанням та дізнаються тонкощі майбутньої професії. Магістерські роботи студентів мають практичне значення: в більшості випадків ті вдосконалення, що студент пропонує у своїй роботі, втілюють у життя на виробництві.
За новим законопроєктом про мобілізацію 10378, ті, хто навчаються за формою дуальної освіти, не підлягатимуть призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.
МОН назвало низку переваг навчання за дуальною формою навчання:
- співпраця політики, бізнесу, соціальних партнерів;
- розробка законодавчого підґрунтя для визнання національних стандартів якості професійної освіти;
- навчання під час трудової діяльності;
- залучення кваліфікованих викладачів з виробництва до навчального процесу;
- врахування запитів у містах та за конкретними кадрами.
Студенти також можуть вказувати в резюме як досвід роботи.
Як дуальна форма навчання реалізується у Харкові?
Про реалізацію дуальної форми навчання у харківському виші ми поспілкувалися з працівником «Лабораторії кар’єри» Харківського національного економічного університету ім. С.Кузнеця Михайло Любчич.
Які переваги має дуальна форма навчання?
Основними перевагами дуальної освіти є можливість відразу отримувати практичні навички під час навчання, реалізовувати теорію, отриману в університеті, на практиці та мати перевагу при працевлаштуванні й у конкуренції на ринку праці.
Дуальна форма навчання доступна для всіх спеціальностей?
Дуальна форма навчання не має обмежень по спеціальностях чи курсам.
Як стати студентом дуальної форми навчання?
Щоб перевестися на дуальну форму навчання, потрібно пройти певну процедуру оформлення, згідно з положеннями. Визначається можливість або потреба навчання на освітній програмі за дуальною формою, студент може сам знайти компанію, в якій здобуватиме практичні навички, або звернутися до партнерів університету. Далі подаються заяви здобувача на переведення на навчання за індивідуальним графіком, підписання 3-стороннього договору між університетом, роботодавцем і здобувачем. Наказом студент переводиться на дуальну форму — та оформлюється індивідуальна програма й графік на поточний семестр/навчальний рік.
Чи можуть студенти отримувати оплату під час стажування за дуальною формою навчання?
Законодавством передбачена можливість оплати праці під час отримання освіти за дуальною формою або оплати за окремі види виконаних робіт на підприємстві.
Скільки студентів подали заявки на навчання за дуальною формою цьогоріч?
Дуальне навчання наразі не є масовим явищем. Університет ставить на меті залучити приблизно 2% здобувачів освіти, які здобуватимуть освіту за дуальною формою навчання.
Читайте також:
- Історія розмовного клубу в Харкові: як мешканці міста опановують українську мову
- Харків: університети та зміни, спричинені повномасштабною війною
- Освітній хаб та курси для працівників: як університет ім. Сковороди у Харкові впроваджує мовну політику
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!