У підприємстві підтвердили надходження звернень у тому числі від Харківської ОВА щодо вилучення лісів, про це стало відомо з відповіді ДП «Ліси України» на запит Ґвара Медіа.

«У зв’язку з військовою агресією рф проти України, в умовах дії правового режиму воєнного стану та з метою недопущення завдання шкоди ЗСУ та Державі в цілому, підприємство виключно в інтересах національної безпеки та територіальної цілісності не може розголошувати інформацію про кількість та якісні характеристики лісопродукції, яка вилучається та об’ємів вилучення щодо звернень в розрізі конкретних обласних військових адміністрацій, а також розголошувати зміст листування з ними», – відповідають журналісту Ґвари у ДП.

Підприємство не здійснює безоплатну передачу на обласні військові адміністрації. Вилучення відбувається на ЗСУ та інші військові формування, шляхом звернення військового командування до обласних військових адміністрацій, які своєю чергою направляють відповідні звернення до ДП.

ДП «Ліси України» доставляє лісопродукцію до станцій відправлення та здійснює навантаження лісоматеріалів у вагони при відвантаженні лісопродукції залізничним транспортом через механізм вилучення. Підприємство може здійснювати відвантаження лісоматеріалів для військових потреб шляхом укладання договорів поставки.

Упродовж 2023 року для будівництва фортифікаційних споруд та інших потреб ЗСУ ДП «Ліси України» передали 101,6 тисячі м³ лісопродукції. За 2024 рік станом на 24.05.2024 передано 74,2 тисячі м³ лісів.

Харківська ОВА зверталася до ДП «Ліси України»

«Спочатку ми звернулися, об’єми запитів – досить великі для того, щоб ми виконали завдання з будівництва фортифікаційних споруд. По пам’яті це приблизно 50 000 м³. Ми розіслали запити на державні підприємства в тому числі на лісгоспи. Вони всі є і відповіді є. Тепер просто наведу вам приклад – один із лісгоспів відповідає нам: так, дійсно, у нас у залишках є деревина, забирайте. Тепер 13 пунктів в тому числі Західна та Центральна Україна – 40 м³, 140 м³, 140 м³, 20 м³, 20 м³, 40 м³, 120 м³, 120 м³,120 м³, 20 м³, 100 м³ займайтесь самовивозом без навантаження навіть», – розповідав начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов під час пресконференції 17 травня у Kharkiv Media Hub.

Синєгубов під час цього ж заходу додав, що «ДП “Ліси України” не може надати повний комплекс щодо завантаження та розвантаження лісів».

«ДП “Ліси України” здатне повністю забезпечити деревиною будівництво фортифікацій. Оборона держави — наш пріоритет. Підприємство першочергово виконувало і виконує всі без виключення оборонні замовлення. Ми — найбільша державна компанія. Якщо в цьому буде потреба, «Ліси України» готові до значного збільшення обсягів поставок», – таку інформацію опублікував директор ДП «Ліси України» Юрій Болоховець на своїй сторінці у Facebook 30 травня.

Можливі переплати на закупівлі лісів у Харківській області

За інформацією Харківської ОВА, на будівництво фортифікаційних споруд Харківської області протягом 2023-2024 років уклали 201 договір щодо придбання лісоматеріалів хвойних порід в кількості 62 765,801 кубометрів на суму 301 595 460,94 гривні (4 805 гривень у середньому за 1 кубічний метр).

У 2023 році підписали 47 договорів на придбання лісоматеріалів в кількості 19 457,083 кубометрів на загальну суму 77 460 379,34 гривні (3 981,09 гривень в середньому за 1 метр кубічний). У 2024 році укладено 154 договори на придбання 43 308,718 кубометра на суму 224 135 081,60 гривень (5 175,29 гривні середньому за 1 метр кубічний).

Під час пресконференції начальника облвійськадміністрації Синєгубова та його заступника Харнама прозвучало число у 5500 гривень за 1 кубічний метр, що близько до тих значень, які вказані вище станом на 2024 рік.

Переплата на закупівлі деревини для фортифікацій департаментом ЖКГ та ПЕК Харківської ОВА може становити в діапазоні 96-183 мільйонів гривень. Ці дані можуть різнитися в більшу або меншу сторону, враховуючи, наприклад, відстань доставки — якщо це з Вовчанського чи Ізюмського ЛГ, то така відстань обраховується в десятках кілометрів, якщо з інших регіонів, то в сотнях кілометрів.

На цю тему

У Харківській ОВА відмовилися розкривати підрядників, які провалили роботи з будівництва фортифікацій, посилаючись на обмежений доступ. В обладміністрації не надали інформацію щодо підприємств, які не виконали договірні зобов’язання перед адміністрацією щодо будівництва оборонних фортифікацій у регіоні.