Деревина розбрату на Харківщині. Чи має влада ощадливо розпоряджатися нашими коштами?

Денис Глушко - 21 Травня 2024 | 10:32

Марна трата бюджетних коштів — це річ, яка всю історію незалежності України забирала у нас майбутнє. Кошти йшли на чергову схему чи напряму в певні кишені замість відбудови інфраструктури, покращення системи освіти, культури, або ж оборонного комплексу. Марнотратство під час повномасштабної війни вбиває в прямому сенсі цього слова.

Такий вигляд має деревина, яка використовується для будівництва фортифікацій на Харківщині / Фото: Денис Глушко, Ґвара Медіа

Колонка Мартини Богуславець в УП підсвітила неприємну та болючу ситуацію, яка склалася у прифронтовій Харківській області. За її даними, протягом травня 2024 року департамент ЖКГ та ПЕК місцевої ОВА опублікував цілу низку прямих договорів з ФОП Чаус Ігор Олегович, ТОВ «Герц індустрія», ТОВ «Сатисбуд», ТОВ «АТТ БУД» та ТОВ «Деревообробне підприємство Восход».

Про ознаки фіктивності у перерахованих вище підприємствах уже написано чимало, тому зупинюсь лише на ТОВ «Деревообробне підприємство Восход», якому на момент підписання прямих угод було 3 місяці — його зареєстрували 17 січня 2024 року. Лише уявіть, підприємство зареєстрували й воно майже одразу постачає ліс для фортифікацій прифронтового регіону країни! Фантастика!

Що з лісами в Україні

Лісова галузь являє собою цілісну систему під керівництвом Міндовкілля та Держагентства лісових ресурсів України, в якій неможливо придбати ліс будь-де окрім ДП «Ліси України» чи в інших лісгоспах, які до цього державного підприємства не входять.

Щодо ДП «Ліси України», у ньому нині 144 лісових господарства, з них на Харківщині (Слобожанський офіс) — Жовтневе, Чугуєво-Бабчанське, Зміївське та Гутянське. Окремо, після реорганізації на території регіону, залишаються три лісгоспи, які напряму підпорядковуються Держагентству лісових ресурсів України: ДП «Ізюмський лісгосп», «Вовчанський лісгосп» та «Куп’янський лісгосп».

Лише наведені лісгоспи можуть продавати сосновий ліс, який потрібен для будівництва фортифікацій. Продаж відбувається через біржу, наприклад, через Українську універсальну біржу. Ось середня ціна аукціонів та дані торгів у 2023 та вже у 2024 році в лісгоспах Харківської області:

Дані з біржі станом на III квартал 2024 року / Джерело: utsd.uub.com.ua

Візьмемо мінімальні та максимальні ціни на сосни класу C та D з торгів 17 травня 2024 року: в Ізюмському ЛГ вона становить 1 164 гривень (15-19 та клас D) максимальна — 1 440 гривень за 15-19 клас С, тоді як у Вовчанському ЛГ клас С 20-24 коштує 2 574 гривень, мінімум — це сосна класу D вартістю 1 500 гривень.

У 2023 році в IV кварталі аукціонні ціни були нижчими, за даними ЛІАЦ (Лісогосподарського інноваційно-аналітичного центру) вартість складала:

Вартість сосни сорту С діаметру 15-19 та 20-24 різного складу / Джерело: ЛІАЦ (ukrforest.com)

Уже станом на травень поточного року можна взяти середньозважену актуальну ціну на ліс, яка надається на сайті «Ліси України»:

Інформація щодо об’ємів та середньозважених цін реалізації продукції на травень 2024 року. Найнижча ціна вказана на сосну класу D — 2 149 гривень / Джерело: e-forest.gov.ua
Інформація щодо об’ємів та середньозважених цін реалізації продукції на травень 2024 року. Найвища ціна вказана на сосну класу C — 2 810 гривень / Джерело: e-forest.gov.ua

Доставка автотранспортом та залізницею

Ліс, який береться у господарствах Харківської області, може доставлятися або залізницею, або автомобільними шляхами.

На сайті Укрзалізниці можна приблизно порахувати вартість доставки вагонами: для прикладу вводжу станцію у Харкові та Шевченковому. Цей маршрут у межах регіону може бути різним і бути як до 40-50 кілометрів (якщо це Вовчанське лісництво, яке возило ліс на Вовчанський напрямок), так і 135 кілометрів — як між Харковом та іншими населеними пунктами Куп’янського району, де працює залізниця.

Приблизний розрахунок вартості перевезення залізницею між Харковом та Шевченковим / Джерело: Укрзалізниця
Приблизний розрахунок вартості перевезення залізницею між Харковом та Куп’янськом-Вузловим (наразі немає даних щодо робити залізниці до цієї станції) / Джерело: Укрзалізниця

Один з автоперевізників лісу надав дійсний акт про перевезення лісів з Полтавщини до Дніпропетровщини у березні 2024 року — в одну сторону 250 кілометрів (відстань перевізника обраховується туди й назад, тобто 500 кілометрів), перевезено було 25 кубічних метрів деревини за 22 083,33 гривні. Надавач документа попросив не вказувати його ім’я та підприємство.

Акт надання послуг на перевезення 25 кубометрів на відстань 250 кілометрів

Перевезення на таку відстань автотранспортом 1 кубічного метра лісу коштує в середньому 883,33 гривні, а 1 кілометр коштує приблизно 3,5 гривні. Якщо ліс возили в межах Харківщини, відстань буде кратно меншою, адже протяжність всього регіону з півночі на південь — 210 кілометрів, зі сходу на захід — 220 кілометрів.

За інформацією одразу декількох джерел, вартість навантаження лісу може бути вже включена в логістику, або ж коштує близько 100 грн за 1 кубометр лісу (це робота маніпулятора, який вантажить ліс).

Дані від Харківської ОВА

За інформацією Харківської ОВА, на будівництво фортифікаційних споруд Харківської області протягом 2023-2024 років уклали 201 договір щодо придбання лісоматеріалів хвойних порід в кількості 62 765,801 кубометрів на суму 301 595 460,94 гривні (4 805 гривень у середньому за 1 кубічний метр).

У 2023 році підписали 47 договорів на придбання лісоматеріалів в кількості 19 457,083 кубометрів на загальну суму 77 460 379,34 гривні (3 981,09 гривень в середньому за 1 метр кубічний). У 2024 році укладено 154 договори на придбання 43 308,718 кубометра на суму 224 135 081,60 гривень (5 175,29 гривні середньому за 1 метр кубічний).

Під час пресконференції начальника облвійськадміністрації Синєгубова та його заступника Михайла Харнама прозвучало число у 5500 гривень за 1 кубічний метр, що близько до тих значень, які вказані вище станом на 2024 рік.

Математика

Постачання лісоматеріалів складається з декількох складових: вартості самого лісу, логістики та навантаження. Варто взяти найдорожчий та найдешевший варіанти вартості лісу станом на 2024 рік.

Приблизні розрахунки можливих переплат під час закупівлі лісу для фортифікацій у Харківській області

Переплата на закупівлі деревини для фортифікацій департаментом ЖКГ та ПЕК Харківської ОВА може становити в діапазоні 96-183 мільйонів гривень. Ці дані можуть різнитися в більшу або меншу сторону, враховуючи, наприклад, відстань доставки — якщо це з Вовчанського чи Ізюмського ЛГ, то така відстань обраховується в десятках кілометрів, якщо з інших регіонів, то в сотнях кілометрів.

Заступник начальника Харківської ОВА Михайло Харнам під час пресконференції у Kharkiv Media Hub 17 травня 2024 року у відповіді на запитання журналіста Ґвара Медіа надав середнє значення 5 500 за 1 метр кубічний, за яким купувалася деревина, проте ані начальник Харківської ОВА Синєгубов, ані сам Харнам не уточнили з чого складається таке ціноутворення та не надали інших даних.

Тим часом 13 травня керівник ДП «Ліси України» Юрій Болоховець опублікував інформацію, що підприємство протягом 2023-2024 років передало силам оборони та обласним адміністраціям майже 200 тисяч кубометрів деревини.

«Потреба продовжує зростати. Деревина є основним матеріалом для зведення фортифікацій. Деревину передаємо безоплатно. Військова частина визначає обсяг, погоджує з ОВА. Адміністрація направляє звернення до «Лісів України», — прокоментував Болоховець.

Підсумки

Можна довго розповідати, що ймовірні переплати на закупівлі лісоматеріалів — «російське ІПСО», а українські журналісти знаходячи такі факти начебто «працюють на бік ворога», можна провести пресконференцію та декілька засідань групи «Прозорість та підзвітність», але це все ніяк не розв’язує питання можливих переплат на закупівлі деревині, які можуть сягати десятків або сотень мільйонів гривень.

«Мені все одно, хоч фірма створена 5 хвилин тому, мені абсолютно все одно. У нас немає ризику шахрайства в цих історіях, тому ці контракти безавансові. Мені головне, щоб товар було поставлено, а саме деревину належної якості по заявленій ціні й в строки. Якщо це виконується, мені все одно. Якщо немає застережень по тій лінії, якій я вже зазначав і коли вона створена», — заявив начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов під час пресконференції 17 травня 2024 році у Kharkiv Media Hub.

Колонка є типом матеріалів, який відображає винятково точку зору автора і може не збігатися з точкою зору редакції «Ґвара Медіа». Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації та виконує винятково роль носія для суспільної дискусії на актуальну тему.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.