Щоб зберегти культурну спадщину під час воєнного стану вже розроблено та затверджено п’ять історико-архітектурних опорних планів.
На території регіону розташовано 32 комунальні музеї та один державний. Через російські обстріли пошкоджено 8 музеїв, з них — два зруйновані:
- У ніч на 7 травня 2022 року від ракетного удару постраждав Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди в селі Сковородинівка. Снаряд влетів у дах приміщення музею. Будівля зруйнована, але найцінніші експонати встигли вивезти. Наразі на відновлення закладу збирають гроші. Необхідна сума — близько 112 мільйонів гривень.
- 25 квітня 2023 року росіяни двічі вдарили по будівлі краєзнавчого музею в Куп’янську. Попередньо о 9:00 російська армія запустила дві ракети С-300: одна — у землю, інша — у приміщення музею.
Загалом відомо про пошкодження 38 пам’яток, об’єктів археології, історії та монументального мистецтва, розповів директор Департаменту культури й туризму Харківської ОВА Едуард Павленко.
«Уже розроблені та затверджені історико-архітектурні опорні плани для Люботина, Харкова, Ізюма, Чугуєва та Куп’янська. Взагалі на окупованій території залишається 50 пам’яток, з яких археології — 39, історії — 11», — повідомив Едуард Павленко.
Окрім цього, з музеїв Харківщини було організовано декілька етапів евакуації експонатів, серед яких і ті, що мають значну художню та історичну цінність.
Раніше журналісти Ґвара Медіа зверталися із запитом про доступ до публічної інформації до Харківської ОВА, Харківської обласної ради та Височанської селищної ради щодо планів про проведення протиаварійних та консерваційних робіт на пам’ятці історії місцевого значення «Будинок, у якому в 70-х роках XVIII ст. жив Г.С. Сковорода», однак відповіді не отримали.
Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.