Щорічно 14 червня країни світу відзначають Всесвітній день донора крові. Особливо це свято важливе в Україні в часи повномасштабної війни, коли кров рятує життя військових та цивільних українців.
У Харкові до цього дня Харківський обласний центр служби крові підготував декілька акцій.
- На -3 поверсі торговельного центру «Нікольський» з 11:00 до 14:00 працюватиме виїзна бригада центру. Всі охочі зможуть доєднатись до акції, присвяченій Дню донора й здати кров для бійців ЗСУ. Крім того, на усіх донорів чекає святкова програма.
«Буде діджей, номери артистів, фірмові наліпки з браслетами від Центра крові та багато смаколиків — морозиво, піца, солодощі», – написали у Харківському центрі служби крові.
- Друга акція проходитиме в Харківському Центрі крові з 08:00 до 15:00. Подія відбуватиметься за адресою: Клочківська, 366. Завітати до Центру можна буде без попереднього запису. Для донорів, які завітають на донацію, також чекають приємні сюрпризи.
«На всіх чекатиме розважальна програма, українська музика та смачна їжа: бургери, морозиво та різні солодощі. Беріть друзів, родичів, колег та приходьте в Центр крові», – закликали у закладі.
- У харківському відділенні Biopharma Plasma (вул. Академіка Павлова, 271, м. Харків, приміщення Unit City) 14 червня можна буде здати плазму.
Кожного, хто здасть цього дня плазму крові, чекає солодкий подарунок та бонус у вигляді компенсації за донацію – до 300 грн.
Як стати донором
Донором крові можуть стати люди від 18 до 65 років (вага – не менше 60 кг). З собою потрібно мати паспорт та ідентифікаційний код (якщо це ID-картка – то довідку про місце реєстрації).
- За 72 години не варто приймати ліки, що розріджують кров, наприклад, аспірин, анальгін.
- За 24 години не можна вживати алкоголь.
- Обов’язково потрібно добре виспатися, а в день донації легко поснідати (дозволено пити солодкий чай, морс, компот, мінеральну воду, а їсти — хліб, сухарі, варені каші, варення, рибу, овочі й фрукти, крім бананів.
- За 12 годин не варто вживати в їжу смажене, гостре, солоне, копчене, банани, яйця, молочні продукти і масло. Краще – солодкий чай, морс, компот, мінеральну воду, варення, хліб, сухарі, відварні крупи, рибу, овочі, фрукти (крім бананів).
- Рекомендується утриматися від куріння. Бажано не курити за годину до і після процедури донації.
- Гарне самопочуття після здаванням крові чи компонентів крові забезпечать 2 склянки соку або води, випиті перед донацією.
- Не варто приходити здавати кров, якщо відчуваєте нездужання (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість).
- Перед донацією варто відверто відповісти на запитання лікаря і не приховувати інформацію про вживання ліків, алкоголю, наркотичних речовин і перенесені захворювання.
Після донації варто:
- Відпочити 10-15 хвилин.
- Якщо відчули запаморочення або слабкість, повідомити персонал.
- Не намагатися відразу йти чи керувати машиною, якщо є запаморочення голови.
- 2-3 години не піднімати нічого важкого рукою, з якої брали кров.
- 3-4 години не знімати пов’язку і не намагатися її мочити. Це вбереже від появи синця.
- Упродовж наступних 12 годин уникати інтенсивних фізичних навантажень.
- Упродовж двох діб повноцінно та регулярно харчуватися.
- Упродовж двох діб уживати збільшену кількість рідини (не менше 2 літрів на день) – соки, воду, неміцний чай (алкоголь не рекомендується).
Протипоказання до донорства:
- Серйозні активні, хронічні, неінфекційні захворювання.
- Патологічна схильність до кровотеч.
- Багаторазові випадки втрати свідомості чи судом.
- Цукровий діабет (застосування інсуліну).
- Інфекційні хвороби (гепатити В і С, ВІЛ тощо).
- Онкопатології.
- Будь-які випадки проведення внутрішньовенних або внутрішньом’язових ін’єкцій препаратами, яких не призначив лікар, зокрема застосування стероїдів і гормонів.
Міністерство охорони здоров’я закликає українців здавати кров для допомоги військовим, які будуть задіяні у наступі.
«Для успішного наступу потрібно не тільки озброєння. Потрібна кров, аби рятувати героїв. Потрібні надійні та сталі запаси крові та її компонентів, аби кожен, хто потребує відповідної медичної допомоги, отримав її вчасно і достатньо», – ідеться в повідомлені.
Також у Міністерстві зазначають, що іноді одна донація може врятувати три життя одночасно, а бувають випадки, коли одному бійцю потрібна кров трьох донорів. Тому потреба у ній колосальна.
Читати також:
- Донорство під час війни: як працює Харківський обласний центр служби крові
- Фейк. «Лікарі без кордонів» розповіли про інфіковану донорську кров в Україні
Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.