Через постійні ракетні атаки РФ по енергетиці, українці змушені знову підлаштовують свій побут під графіки відключення світла. Своєю чергою російська пропаганда використала пригнічені настрої в суспільстві та почала поширювати свою дезінформаційну кампанію про електроенергію в Україні.
Саме тому ми вирішили створити окрему підбірку з фейків та маніпуляцій, що поширювали фейкороби за період «блекауту» в Україні.
Фейк. Україна збільшила експорт електроенергії, тим часом як в Тернополі люди «сидять без світла»
Telegram-канал «Шейх Тамир» поширив публікацію про те, що поки з української енергосистеми відбувається експорт до інших країн, у Тернополі вимикають світло через дефіцит енергії. Фейкороби зазначають, що без електрики залишились навіть 4 лікарні. За доказ правдивості своїх слів вони додають світлину зі сторінки Укренерго з оголошенням про експорт та публікацію про відключення світла у Тернополі.
Інформація про те, що українці мають сидіти без світла через експорт електрики до інших країн є фейком. Так, насправді обленерго повідомили, що будуть проводити планові ремонтні роботи з метою підвищення надійності енергопостачання та уникнення аварій. Окрім того, у своїй публікації фейкороби припустились помилок з назвами мікрорайонів та лікувальних установ – детальніше про це у нашому розборі.
Фейк. «Один в одні руки»: в Україні обмежили продаж електрогенераторів
Пропагандистські Telegram-канали, такі як: «Отряд Ковпака» (архів), «Мрія» (архів), «Шейх Тамир» (архів) та «Медведь» (архів), поширили новину, що в одному з інтернет-магазинів Києва ціна на електрогенератори зросла до 60 тисяч гривень. Окрім того, автори допису, зазначають, що тепер їх продають лише за системою «один в одні руки».
Як доказ, пропагандисти посилаються на зроблений скриншот із зазначеного інтернет-магазину.
Проте, це фейк. Так, наші фактчекери проаналізували сайт магазину та скриншот, який поширюють фейкороби, і знайшли чимало невідповідностей. Окрім того, ми безпосередньо звернулися до пресслужби компанії – далі у нашому матеріалі.
Фейк. В Україні через відключення світла запровадили грошову допомогу у розмірі 4500 гривень
Наші користувачі чат-бота «ПЕРЕВІРКА» звернулись нам з проханням перевірити інформацію, чи дійсно з 24 травня по всій Україні вводять грошову допомогу у розмірі 4500 гривень. У надісланому нам дописі зазначається, що грошову допомогу зможуть отримати тільки ті громадяни, які подали заявку до 27 травня 2024 року. У публікації надається посилання на заявку для отримання коштів.
Наші фактчекери підписалися на чималу кількість груп та ботів, проте в жодній з них, так і не вдалося знайти хоча б натяк на отримання виплат. Ба більше, ми зв’язались телефоном з пресслужбою НЕК «Укренерго» – далі на нашому сайті.
Фейк. З п’ятого червня в Україні запроваджують відключення електрики тривалістю до 20 годин на добу
Наші користувачі чат-бота «ПЕРЕВІРКА» надіслали нам запити з проханням перевірити інформацію, чи дійсно з 5 червня в Україні запроваджують нові графіки відключень світла. У дописі зазначається, що було створено три групи по областях, де вказано, що перша група буде перебувати 7 годин без світла, друга 14, а третя 20 годин з відсутністю електроенергії на добу.
До допису надається список областей з посиланням на графіки відключень. У кінці автори зауважують, що термін дії таких відключень не визначений та надають посилання на Telegram-канал «Times of Ukraine», й спонукають користувача перевірити свій графік саме зараз.
Проте, насправді це чергова недобросовісна реклама, що має на меті залучити якнайбільше аудиторії до Telegram-каналу за допомогою маніпулятивних спекуляцій на актуальній темі дефіциту електроенергії в Україні. Окрім того, ми зв’язались телефоном з пресслужбою НЕК «Укренерго» – деталі за посиланням.
Фейк. Karcher: генератори продаються лише для Нацполіції й ТЦК та СП
Мережею поширилась новина про те, що нібито один з українських магазинів техніки повідомив про заборону продажу генераторів для цивільних покупців, адже вони заброньовані на потреби Національної поліції та Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
До новини автори додали фото, на якому зображений банер з написом:
«Генератори не продаються. Все заброньовано на потреби Нацполіції й ТЦК та СП»
Насправді фейкороби змінили оголошення на банері магазину техніки. Ба більше, ми звернулися до пресслужби Karcher – далі у нашому аналізі.
Фейк. Україна продає електроенергію до Румунії
Неабияке поширення набула новина про те, що нібито Україна експортує електроенергію в Румунію. Так, авторка відео надає за доказ сайт, де нібито зазначено скільки погодинно мегават електроенергії Україна передає в сусідню країну.
«Вас тоже задовбало вимкнення електроенергії? А тепер дивіться, шо я знайшла. Показую сайт де показується скільки мегават Україна віддає наразі в Румунію», — йдеться у відео.
У відео жінка вказує на сайт newtransparency.enstoe.eu, на якому вона і демонструє статистику.
Насправді Україна не експортує електроенергію до європейських країн, проте забезпечує транзитні перетоки з одних європейських держав до інших. Детальний розбір за посиланням.
Фейк. Міненерго розмістило банер, на якому прирівняло шкоду від кондиціонерів до «шахедів»
Телеграм-канали «Шаман Раху» (архів), «Кот Костян» (архів), «Шейх Тамир» (архів) поширили інформацію про те, що в Україні нібито серйозно взялися за «боротьбу» проти кондиціонерів.
Так Міненерго нібито розміщує банери, де наголошує, що енергосистемі завдають однакової шкоди російські дрони-камікадзе (Shahed) та кондиціонери.
«Ці речі однаково шкодять енергосистемі Укріани», — повідомляється на банері.
Насправді інформація про те, що Міненерго розмістило банер, на якому прирівняло шкоду від кондиціонерів і «шахедів» є фейковою. Фейкороби припустилися граматичних помилок на рекламному банері. Окрім того, цю інформацію спростували у Міністерстві енергетики України – деталі у нашому матеріалі.
Маніпуляція. З 23 липня Словаччина припиняє постачання електроенергії Україні
23 липня прокремлівські Telegram-канали «Мрія» (архів) та «Шейх Тамир» (архів) повідомили наступне:
«Сьогодні Словаччина зупинить постачання електроенергії до України. Угорщина – на підході».
Проте насправді це маніпуляція. Так, наші фактчекери за допомогою моніторингового сервісу ENTSO-E зʼясували, що за 23 липня дійсно не відбувалося жодного імпорту зі Словаччини, проте протягом наступних днів електроенергія постачалася протягом всієї доби . Що стосується Угорщини, то вона взагалі не припиняла постачання електроенергії до України. Детальний розбір читайте на нашому сайті.