«Для мене Харків – це дім, кожен його куточок. Тільки приїжджаю на вокзал, і мені вже затишно, як удома. Здається, що всі навколо рідні, хоча здебільшого знайомі повиїжджали. Харків – це коли ходиш знайомими вуличками та не втомлюєшся милуватися архітектурою, яку бачив сотні разів. Я знала там кожну кав’ярню у центрі, де можна поїсти, куди піти відпочивати, а де класно посидіти з ноутом та попрацювати. А ще це місце, куди я завжди повертаюся. І щоразу, коли їду, обіцяю повернутися і виконую обіцянку», – хочеться почати словами місцевої жительки Олі, з якою ми познайомились у потязі Київ-Харків.
Харків – це сміливі люди, які продовжують розвивати місто, не дивлячись на найскладніші умови. Тут завжди затишно і по-домашньому. Неймовірні парки та гарна архітектура. Але ось уже який місяць по Харкову гатять ракетами.
Багато хто встиг виїхати з міста, та з моменту, як українські захисники почали звільняти Харківщину, охочих повернутися додому стало більше.
Якщо ви з тих людей, які марять про повернення, але бояться, що у місті нічого не працює, маємо для вас гарну новину: місто оговтується і робота різних закладів поступово відновлюється. Містяни й надалі підтримують економіку країни, пришвидшуючи перемогу.
Якщо ж ви знаходитесь у іншому місті чи країні і не уявляєте, як зараз виглядає дозвілля майже прифронтового міста, — пропонуємо вам поглянути на Харків нашими очима.
Типовий день у Харкові
Ви приїжджаєте на харківський вокзал, на дворі звичайний сонячний день. Скоріш за все, ви застанете тривогу. З кожним днем у Харкові все менше забитих вікон та все більше відкритих дверей. Наприклад, 55% торгових центрів у Харкові вже розпочали свою роботу.
Зокрема, Nikolsky, який зазнав ракетного удару 9 березня. Тоді снаряд пошкодив обладнання, внутрішнє оздоблення та елементи фасаду. Також ТЦ Дафі поблизу станції метро Героїв Праці, частково пошкоджений у березні та квітні, та «Французький бульвар», у якому російський снаряд пробив дах будівлі.
Усі три ТРЦ вже відновили свою роботу.
Тривога закінчується і після дороги ви вирішуєте десь випити кави. У місті зараз працює набагато більше закладів, та ми розповімо про ті, які любимо самі.
Якщо вперше відвідуєте Харків, то не забудьте зайти у BUFET та спробувати їхню квадратну піцу. Вони готують її за власним унікальним рецептом і мають 9 позицій. Це улюблене місце студентів та родин із дітьми. Тож якщо ви вже вирішили туди йти, будьте готові до черг.
Наступний заклад у нашому списку – «Вінтажне Бюро». Це кав’ярня та магазин вінтажного одягу. Окрім смачних напоїв, тут можна придбати старовинні речі, декор для дому та квіти.
Зараз кафе час від час проводить благодійні ярмарки, на яких можна послухати джазову музику, випити кави та придбати щось на барахолці. 30% доходів віддають на потребу ЗСУ.
На правах реклами, ще раз нагадаємо, що працює «Кава Медіа», де крім приємної компанії та смачної кави, можна потрапити на фотовиставку, а в майбутньому і на кінопокази. До речі, якщо ви ще не бачили, Gwara Media опублікувала трейлер власного документального фільму «Атака на цивільних», який досліджує фіксацію воєнних злочинів у Харківській області та на окупованих територіях.
Одним із наших найулюбленіших місць Харкова стало кафе Fika. Тут можна заглибитись у традиції Скандинавських країн. Fika – це шведська традиція робити перерву на каву в будь-який час, як вранці, так і ввечері. Заклад оздоблений у скандинавському стилі, проте тут грає українська музика: світлі стіни, дерев’яна підлога та сірі дивани – все це створює затишок.
Останнє місце, яке пропонуємо вам відвідати – Pakufuda. Новинний редактор Денис каже, що до війни це було одна з найпопулярніших кав’ярень у місті. Тут досить просторо, смачно, а ще багато настільних ігор, тому можна провести не один затишний вечір з друзями.
Отож, ви випили кави, пообідали. Що іще можна відвідати увечері?
Харківський ЛітМузей
Сьогодні на території музею заходи не проводять, однак, за словами комунікаційниці, команда ініціює культурні події та проводить їх у безпечних місцях. Через це музей заздалегідь не оприлюднює адресу, де проходитиме захід – лише повідомляє її учасникам після реєстрації.
Зараз Літературний музей працює над спільним проєктом разом з MERIDIAN CZERNOWITZ за підтримки фонду USAID. Проєкт охопить 23 міста України, зокрема і Харків.
Мета – підтримати у кожному місті двох локальних авторів і трьох тимчасово переміщених. Вже скоро, 5 листопада у Харкові виступатиме Іван Сенін, 20 листопада має приїхати Юрій Андрухович. Також плануються виступи Ірини Цілик та Оксани Забужко.
«Крім того, є великий проєкт “П’ятий Харків”. Це літературний фестиваль – спроба продовження нашої мирної діяльності», – каже комунікаційна менеджерка Лідія Калашникова.
Кінопокази у ТРЦ Nikolsky
Кінопокази у ТРЦ проводять раз на два тижні. Організатори кінопоказів — Сергій Тараненко та Сергій Жуковський.
Якщо заглибитись трохи в історію, то варто сказати, що перший кінопоказ у Nikolsky провели у 2017 році. На той час у Харкові подібні заходи іще не були такими звичними та популярними.
Взагалі у ТРЦ показують фільми 1980-2000-х років: комедії, фантастика, пригоди.
До повномасштабної війни закриті кінопокази були платні, зараз організатори зробили їх відкритими та приймають донати на підтримку ЗСУ.
«Влітку 2022 року вирішили відновити кінопокази. Назвали це все “Підземне кіно”. Проводимо у безпечному місці, на паркінгу ТРЦ. У Харкові майже ніяких заходів не проводять, зі зрозумілих причин. Люди приходять до нас просто відпочити хоча б на кілька годин», – розповідає Сергій Тараненко.
Зараз перед організаторами стоїть нове випробовування: холодний період, тому на паркінгу може бути не так комфортно, як раніше. Але поки що хлопці продовжують свою діяльність.
Art Area ДК
«У нас проходять різноманітні заходи: концерти, спектаклі, фестивалі. Зараз “П’ятий Харків” проводимо, також музичні події. Вчора, наприклад, у нас виступали KOBZARMADA. З театрами співпрацюємо», — розповів нам артдиректор закладу Олексій Михайлов.
Art Area ДК відкрились у червні. Все починалося з дитячої художньої студії: спочатку керівник студії читав лекції з візуального мистецтва, потім Олексій почав робити концерти — так з’явився новий простір.
«Нас в Art Area три людини: власник, бармен і артдиректор. Art Area ДК – це клуб, який знаходиться під землею і є цілком безпечним місцем. Коли Харків сильно обстрілювали влітку, тут можна було щось проводити, перебуваючи у безпеці. Люди могли прийти сюди відпочити, послухати лекцію, випити коктейль. Почерпнути трошки мирного життя», — каже артдиректор.
Крім того, Олексій має власне музичне угрупування piano 119, яке він створив разом з колегою Юлією Ніколаєвською ще у 2018 році.
Така назва з’явилась, бо спочатку це був гід історією фортепіанної музики, розбитий на періоди з 1900 до 2018 року. Згодом проєкт переріс у музичне угрупування.
Чи працюють у Харкові театри?
Театри у місті зараз не працюють, але актори часто влаштовують заходи у метро, підвальних приміщеннях та передмістях Харкова.
Харківський театр для дітей та юнацтва
«У нас відновлюються покази вистав, але не у театрі. Ми граємо у бомбосховищах, на паркінгу ТРЦ Nikolsky, а також у передмістях Харкова, – розповідає адміністраторка театру Марина. — Взагалі ми зараз співпрацюємо з проєктом “СпівДія діти Харків”, вони набирають глядачів, для яких ми виступатимемо. Якщо ми їдемо у передмістя, то нам організовують глядачів безпосередньо ті, хто нас запрошує. А якщо ми виступаємо у Харкові, то повідомляємо про це у соцмережах».
Актори театру спочатку зіграли одну виставу в метро для дітей у квітні, а вже у червні розгорнули розважальну програму у передмістях.
«Казка повинна тривати, мистецтво повинно бути. Зараз воно має надзвичайно цілющу силу, ми бачимо фідбек наших глядачів, бачимо, що їм це потрібно та важливо. Тому наші вистави відновлюються», – додає Марина.
Сьогодні у театрі також працюють над прем’єрою та планують відновити дорослі вистави.
ХНАТОБ / СХІД OPERA
За словами завідувачки літературної частини театру Інги Лобанової, заходи відбуваються постійно, але, знову ж таки, не в театрі і без анонсів:
«Ми домовляємось з організаціями та проводимо концерти для цільової аудиторії. І, звичайно, шанувальники нашого театру завжди можуть відвідати захід, – пояснює Інга. – Ви самі розумієте, що ми маємо убезпечити артистів та глядачів, тому все відбувається без анонсів».
Єдиний майданчик, на якому СХІД OPERA відкрито виступає – це Art Area ДК та Kharkiv Media Hub. Всі їхні анонси можна переглянути у соцмережах.
Взагалі, артисти СХІД OPERA почали виступати з березня, спочатку в бомбосховищах, потім у метро.
«У нас також трупа у гуманітарному турі Європою під назвою “Європейський шлях”. У листопаді плануємо концерти у співпраці з “Червоним Хрестом”», — говорить завідувачка літчастини.
Окремий вид мистецтва у Харкові – вуличні картини місцевого художника Гамлета. Пропонуємо вам квест: пройтися містом і знайти хоча б 10 його робіт. Та якщо ви вирішили прогулятися, не забувайте: у місті все працює до 20-21, оскільки о 22-й починається комендантська година.
Вечори у Харкові тихі та темні. Містяни дотримуються світломаскування та віднедавна — економлять електроенергію.
Читайте також наш матеріал 5 розмов про українську культуру та її здобутки за кордоном.