За період повномасштабного вторгнення Росії в Україну в YouControl додано 1895 записів про санкції стосовно 919 компаній в Україні. За останній рік 29 українських компаній стали об’єктами безпосереднього впливу санкцій, введених Україною (РНБО) та США.
Про це йдеться в дослідженні аналітиків R&D центру YouControl, які проаналізували списки 7 країн за 16 місяців повномасштабної війни, а саме: Україну, США Великобританію, Канаду, Австралію, Японію та країни ЄС.
Аналітики виділили основні сектори економіки та географію розташування підсанкційних компаній в Україні та встановили пов’язаність підприємств, на які накладені санкції, із фінансово-промисловими групами та російськими олігархами.
За результатами досліджень, 26% компаній із досліджуваної вибірки зареєстровані в Києві, 18,5% — у Криму, трохи більш як 17% — у Донецькій області, 11,1% — у Луганській, 6,5% — у Запорізькій.
Найбільша кількість компаній, що мають записи про санкційні обмеження, працюють у сфері «Надання інших видів послуг» (145) — це діяльність громадських та політичних організацій, профспілок. Трохи більш як 15% працюють у сфері оптової та роздрібної торгівлі або ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів. У секторах нерухомості та будівництві працюють 8,8% та 5,7% компаній відповідно. Ще близько 8% залучені в переробній промисловості, в «Інформації та телекомунікації» — 6,9%. Крім того, у професійній, науковій та технічній діяльності працюють близько 7%.
У фінансовій та страховій діяльності — близько 4% компаній. Серед них є два банки із російськими співвласниками:
- АТ «СЕНС БАНК», який до вересня 2022 року був під брендом «Альфа-банк», серед його співвласників — російський олігарх Михайло Фрідман.
- АТ «ПЕРШИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК», бенефіціаром якого є росіянин Євген Гінер, що потрапив під санкції РНБО в жовтні 2022 року.
Ще у 2023 році під санкції РНБО та ЄС потрапив експрезидент компанії «Мотор Січ» Вячеслав Богуслаєв, який є акціонером запорізького АТ «МОТОР-БАНК».
З 303 компаній, яким оголошено про санкції за рік повномасштабного вторгнення, 63 входять до складу фінансово-промислових груп. Деякі компанії входять до кількох груп одночасно.
39 компаній, що входять до складу ФПГ та яким були додані записи про санкційні обмеження, належить до Групи родини Лебедєвих, ключовими особами якої є ексміністр оборони України Павло Лебедєв та його донька Альона Лебедєва, засновниця багатопрофільної промислово-інвестиційної групи Aurum Group. Основні напрямки діяльності: машинобудування, залізничні вантажні перевезення, промислове насособудування, хімічна промисловість, інвестиції в нерухомість та аграрний сектор.
29 компаній належать до групи Віктора Медведчука. Обмежувальні заходи юрособам із цієї групи наклали через внесення до санкційних переліків РНБО та Великобританії Оксани Марченко — дружини екснардепа, лідера забороненої в Україні партії «ОПЗЖ» Віктора Медведчука. Велика Британія — єдина іноземна країна, що додала Оксану Марченко до санкційного списку.
27 компаній входять до складу Протон Енерджі Груп, що володіє мережею АЗС Glusco в Україні. Власник групи — Нісан Моісеєв, ЗМІ пов’язують його із Віктором Медведчуком.
30 компаній, що пов’язані з ФПГ — це група братів Козак, екснародного депутата України Тараса Козака, який потрапив до санкційного переліку Австралії в травні 2022 року.
21 компанія із санкційними записами за період повномасштабного вторгнення РФ в Україну входить до складу російського машинобудівного холдингу Група ГМС, що контролюється Германом Цоєм та Володимиром Лук’яненком. Батько Лук’яненка внесений до санкційного переліку РНБО в травні 2023-го. По 17 компаній, яким були додані записи про обмежувальні заходи, входять до складу Групи родини Богуслаєвих, ключовою особою є вищезгаданий В’ячеслав Богуслаєв та Федкомінвест, що належить підприємцю російського походження Олексію Федоричеву та спеціалізується на наданні стивідорних послуг.
15 компаній належать до групи VS Energy, яку пов’язують із російськими олігархами Олександром Бабаковом, Михайлом Воєводіним та Євгеном Гінером.
За досліджуваний період під санкції також потрапили українські компанії, що входять до складу російських ФПГ: Сбербанк Росії, Росатом, АФК «Система» Володимира Євтушенкова та Група Михайла Шелкова. Українські активи обох підприємців конфіскували на користь української держави у вересні 2022 року та січні 2023-го.
Читайте також
- Активи в Україні мають близько 300 підсанкційних осіб, з них 40–50 — росіяни.
- У 2021 році Рада національної безпеки та оборони України ввела санкції проти харків’янина Павла Фукса, який засновником компанії Mos City Group (MCG), що стала однією з найбільших девелоперських компаній в Росії. Після запроваджених санкцій Фукс заперечив ведення бізнесу в Росії. Зазначив, що 2017-го вийшов з російського громадянства.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!