У Gradus Research провели спеціальне дослідження до річниці повномасштабної війни та визначили, що вони думали напередодні війни та у що вірять зараз.

За даними опитування, 69% українців не вірили, що росіяни спробують захопити Україну. Найбільше не вірили в це українці 55-60 років. Багато європейських політиків так само до кінця не вірили в повномасштабний наступ.

Втім, понад чверть (26%) опитаних зазначили, що цілком або скоріше вірили у цю вірогідність. Більшою мірою це стосується чоловічої частини респондентів.

Інфографіка Gradus Research / gradus.app

Переважна більшість опитаних взагалі не готувалися до повномасштабної війни. Ретельну підготовку до війни зазначили лише 3% українців. Ще 20% — готувалися частково.

«При цьому навіть якщо напередодні 24 лютого 2022 в людей були ще певні ілюзії, наразі ми бачимо з наших досліджень, що цих ілюзій українці позбулися. Громадяни чітко розуміють, що найбільші випробування у війні ще попереду або відбуваються прямо зараз — про це говорять 72% респондентів», — розповідає соціологиня, засновниця і директорка Gradus Research Євгенія Близнюк.

Наразі переважна більшість українців (82%) незалежно від віку, статі та місця проживання вірить, що ми зможемо відбити напад РФ. Ба більше, 68% респондентів думають, що Україна стане сильнішою після війни.

Для 64% вихід ЗСУ на кордони 1991 року означатиме перемогу України. Понад половина вважатиме перемогою падіння путінського режиму або суд/смерть Путіна (57%) або капітуляцію Росії (54%).

Менше всього опитаних (16%) вірять, що мирна угода означатиме перемогу України.

Інфографіка Gradus Research / gradus.app

Незважаючи на оптимізм громадян, повномасштабна війна все ж залишила страшний слід у житті мільйонів. Серед найстрашніших подій значна частка респондентів (11%) відзначила перший день війни. Але над усе українці жахалися ракетних обстрілів міст України (17%) та вбивств або знущань з цивільних в окупації (12%).

Інфографіка Gradus Research / gradus.app

Втім, радувалися українці звільненню окупованої Херсонщини (19%), Харківщини (9%) і Київщини (6%), а також допомозі іноземних партнерів грошима та зброєю (14%).

Інфографіка Gradus Research / gradus.app

Опитування проводили методом самозаповнення анкети в мобільному додатку серед 1151 респондента у віці 18-60 років. Період проведення: 17-20 лютого 2023 року.

Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.