Привіт! З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну команда Gwara Media запустила бота-фактчекера — ПЕРЕВІРКА. Ми активно ведемо боротьбу на інформаційному фронті і щоденно опрацьовуємо запити, які надходять в бот.
Окрім кнопки «надіслати запит», ПЕРЕВІРКА також має кнопку «актуальні фейки», що інформує користувачів про найбільш токсичні провокації дня.
Тепер ми робитимемо і щотижневі підбірки інформаційних викидів, які продовжують циркулювати в інфопросторі — з посиланнями на джерела та спростуванням.
Ось актуальні фейки за період 28.03 — 03.04.
Читайте різні джерела і будьте обережними!
росія виводить війська, «спеціальна операція» в Україні скоро завершиться
На жаль, заяви рф про деескалацію та вивід військ з Київщини і Чернігова не означають швидкий кінець війни. Сьогодні у росії також поширюють новину про те, що сторони скоро досягнуть домовленостей.
По-перше, громадянам України треба розуміти, що окупанти не відступають, а перегруповуються. По-друге, на сьогоднішній день ніяких домовленостей між Україною та рф ще не досягнуто. Це чергова спроба уникнути впровадження нових санкцій проти країни-агресора, наголошує Центр протидії дезінформації при РНБО.
Україна удосконалила турецькі «Байрактари» аерозольним розпилювачем вірусів
Міністерство оборони російської федерації поширює дезінформацію про українську корпорацію «Мотор Січ», яка модифікує безпілотний літальний апарат. Як доказ показують копію запиту української компанії до турецького виробника.
Центр протидії дезінформації при РНБО пояснює, що запити щодо технічних характеристик імпортованої військової техніки — нормальна річ для будь-якої країни. Як і питання про можливе аерозольне розпилення через «Байрактари». «[Цей запит] жодним чином не свідчить про наміри України надати турецьким БПЛА таку можливість», — коментує Центр.
З початку війни майже три чверті всіх IT-спеціалістів залишили Україну
Такі новини поширюються у російських медіа з посиланням на Міністерство цифрової інформації України.
Проте, згідно з опитуванням Асоціації IT Ukraine, у безпечних регіонах України сьогодні працюють понад 70% IT-фахівців, за кордоном — 16%, переважно жінки.
В рамках опитування профільного порталу DOU, що зібрали 6812 анкет, 61% опитаних IT-спеціалістів переїхали у більш безпечне місце, але більша частина їх залишилась в Україні.
Міністр закордонних справ України закликав світ не використовувати літеру Z
Про це повідомляють кремлівські медіа.
Проте насправді Дмитро Кулеба запропонував запровадити кримінальну відповідальність за використання літери Z як символу підтримки війни росії проти України.
Це не стільки фейк, скільки приклад перекрученої інформації.
За відповідний законопроект вже проголосували у Верховній раді.
Також зміни проаналізував Інститут законодавчих ідей. У висновку, зокрема, пояснюють, що заборона символів як таких не поширюється на твори мистецтва, музейні колекції, науковий доробок та процес наукової діяльності.
Українські трактористи захопили російський літак
Загалом фото в українській мережі поширюють більше для жарту, але в англомовному сегменті Facebook подавали це як правдиву інформацію.
Зворотний пошук по фото показав, що воно з’явилося в мережі у 2011 році. Зроблене в Хорватії. Тоді в Загребі була виставка, присвячена 20-річчю створення Збройних Сил Хорватії. А трактор перевозив літак Міг-21 на територію виставки — VoxCheck.
Читайте також наш матеріал Що не так з цією новиною? Розповідаємо, як не вестися на фейки, аби вміти перевіряти інформацію самостійно.