Які фейки розвінчала наша команда за допомогою бота ПЕРЕВІРКА цього тижня – читайте далі.
Фейк!
Американське Посольство у Києві зупинило свою роботу
Таку інформацію поширюють анонімні російські телеграм-канали. Автори постів зазначають, що будівля зачинена, а працівники нібито зникли. Причиною є те, що американські військові нібито готують «бактеріологічний удар» по Києву.
Проте заяви російських ЗМІ не відповідають дійсності: посольство США в Україні продовжує свою роботу в Києві, пояснюють фактчекери Gwara Media. На офіційних платформах Посольства відсутні будь-які згадки про припинення діяльності. Навпроти, в офіційних соцмережах повідомляється про допомогу Україні, зустрічі та робочі візити посла.
Читайте повне розслідування на нашому сайті.
Маніпуляція!
У період з 19 по 21 липня плануються масові ракетні обстріли по Вінниці
Такі повідомлення поширюють останні кілька днів. Інформація надійшла нібито від чергового штабу повітряних сил, яку їм повідомили ГУР США. Також вказують орієнтований район, в який будуть цілитись.
Як зазначають у Центрі протидії дезінформації при РНБО, ворог далі використовує інформаційно-психологічні операції як «анонімний авторитет», видаючи вигадані дані за розсилку «інсайдерської» інформації від надійного джерела.
Однак варто пам’ятати, що загроза ракетних обстрілів зберігається по всій території України з 24 лютого.
Фейк!
Аналізи крові, взятий в українських військовополонених, підтверджує, що в Україні на них проводилися експерименти
Про це пишуть російські медіа. За словами віцеспікерів держдуми та ради федерацій, через експерименти українських військових перетворили на «найжорстокіших чудовиськ».
Ця теза, що українських солдат перед відправкою на фронт заражали інфекційними хворобами чи проводили над ними досліди, є абсурдною. Немає жодних обґрунтованих тверджень, що це правда. Росіяни кажуть про аналіз крові, в якому виявлено велику кількість «відповідних речовин», що нібито підтверджує зараження українських солдат різними вірусами. Про які саме речовини говориться – інформація відсутня.
У самому матеріалі пропагандисти зазначають, що це відбувається за підтримки США. До 2013 року російські вчені брали участь в програмах від Америки, а потім їх відсторонили, – це другий аргумент, яким оперують пропагандисти.
Той факт, що Пентагон не має жодних біолабораторій в Україні, спростовували неодноразово.
Фейк!
В Україні розблокують «Вконтакті» та «Однокласники»
У бот «Перевірка» надійшла велика кількість запитів стосовно того, що в Україні нібито розблокували російські соцмережі, які заборонили у 2017 році. Причина: аби українці могли вести там інформаційно-психологічну війну проти путінського режиму.
Така інформація зʼявилася в інтернеті ще 1 березня. Тоді всі українські ЗМІ посилалися на пресслужбу Верховної Ради у Фейсбуці. 19 липня українське видання «Обозреватель» опублікувало новину, що деякі провайдери розблокували доступ до російських соцмереж, проте пізніше вони виправили новину й дописали, що наразі доступ знову закритий.
Нагадаємо: 15 травня 2017 року РНБО заблокували російські ресурси. Серед них: «ВКонтакті», «Однокласники», «Mail.ru», «Яндекс», «Лабораторія Касперського», «Dr.Web» строком на 3 роки.
14 травня 2020 року дію санкцій було подовжено й російські сервіси залишилися заблокованими ще на 3 роки.
Фейк!
рф знищили РСЗВ HIMARS, який передали ЗСУ американські військові
Таку інформацію поширювали пропагандистські телеграм-канали, а як доказ додавали фото та відео знищеної техніки.
Як з’ясувалось, на світлинах не РСЗВ HIMARS, а підбита на Донбасі вантажівки M1083A1P2 MTV з гаубицею М777, пояснюють в Управлінні стратегічних комунікацій Апарату головнокомандувача ЗСУ.
Крім того, у США спростували чутки про знищення переданих Україні реактивних установок. Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі повідомив, що на сьогодні не було знищено жодної реактивної установки HIMARS.
Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.