67 українських подкастів про все на світі

Влада Міронова - 25 Лютого 2021 | 16:46
50 українські подкасти
Telegram-bot "Perevirka" is against fake news

Поки  власники айфонів продовжують отримувати інвайти в Clubhouse, пропонуємо згадати і про подкасти. У нас це слово часто «українізують» і пишуть через «і» – підкаст. Насправді ж подкаст – поєднання двох слів: iPod і broadcasting, тому пишемо його через «о». Придумав цей неологізм британський журналіст Бен Гемерслі, коли редакція The Guardian дала йому завдання написати про нове явище «аудіоблогів, які можна завантажити з інтернету». Це відбулося 2004 року. Відтоді ринок подкастів жваво розвивався.  Упродовж 2006–2007 та 2019–2020 років, за інформацією Google Trends, подкастами цікавилися найбільше. 

На думку Максима Шевчука, автора подкасту «Зроби якнайкраще» та засновника спільноти PodcastsNOWua.com, ринку подкастів як такого в Україні поки немає. Однак дедалі більше радіо (Radio Skovoroda, Urban Space Radio, Радіо Аристократи, Радіо НВ) та українські видання (The Ukrainians, «Куншт», The Village Україна, Vertigo) створюють свої подкасти. Серед них є україно-, російсько- та двомовні. Кирило Бескоровайний, співзасновник видання «Куншт», стверджує, наприклад, що команда видання почала записувати подкасти, озвучуючи лонгріди,  коли вони зрозуміли, що не всім читачам удається дочитати статтю до кінця.

Про креативні індустрії

  • Gwara Talkz – подкаст, який задокументовував резиденцію 2020 року, де митці шукали інноваційні шляхи та технології для оцифрування культурної спадщини в Харкові та Одесі.  Зараз виходить другий сезон, де говорять про все, що рухає Україну вперед – сучасне мистецтво, альтернативна освіта та урбаністика.
  • Creative Digest – подкаст-дайджест, що розкаже вам про новини зі світу креативних індустрій: актуальні добірки професійних можливостей для журналістів, блогерів, про те, як бренди інтегруються у відеоігри. Кожен епізод триває від 5 до 15 хвилин. Текстовий супровід подкасту можна знайти на сайті Creativity.ua.
  • Культурна робота – подкаст від аналітичного центру Cedos. «Подкаст “Культурна робота” – це можливість посилити публічну дискусію про трудові права працівників і працівниць культури. А також звернути увагу на структурні передумови перепрацювання, безоплатної праці та вигорання у культурних і креативних індустріях. Цей подкаст – про важливість системних змін, зокрема у культурних політиках, для забезпечення гідних умов праці у сфері культури», – розповідає ведуча подкасту Олена Сирбу.
  • Ринок вирішить? – подкаст про міста в сучасному світі. Чому громадський транспорт не їде? Кому потрібен торговий центр замість скверу? Де наше соціальне житло? Говоримо про урбаністику українською.
  • Антропоцешо – подкаст  про розумне споживання в сучасному світі. Автори допомагають розібратися, як розпізнати антропоцен в новинах, у власній поведінці та в житті.
  • У мене було – як влаштована індустрія, і що потрібно, щоб в ній все працювало: щотижня креативні продюсери Олеся Лук’яненко і Настя Лодкіна говорять з режисерами, продюсерами, сценаристами, акторами, випитуючи у них професійні секрети. Як створюються круті фільми і серіали? У чому сила успішних режисерів і шоуранерів? Де брати гроші і як знімати, щоб не прогоріти? Як працювати в авторській кімнаті? Навіщо брати участь в міжнародних пітчингах? Що робити в разі провалу і як боротися з системними «болями» індустрії

Культура

  • Апрошотам? – «А про шо там у тому кіно?» – подкаст про кіно від онлайн-радіо RadioScovoroda, у якому Юлія Гемберг з різними фахівцями у своїй галузі – поетами, журналістами, сценаристами, викладачами – обговорює різні фільми, які можна було в момент виходу епізоду глянути легально на сервісі онлайн-телебачення Lanet.TV.
  • Vertigo Filmapotting – ще один подкаст про те, як працює кіновиробництво в Україні: тут ви знайдете розмови з кінокритиками про походи на кінофестивалі, з режисерами про їхні дебюти чи роздуми засновника «Планети Кіно». Хостом подкасту є Анна Дацюк, він був створений Radio Podil спільно з виданням Vertigo.
  • Борщ Мікеланджело – подкаст, який дійсно нагадує смачний український «культурний борщ». Тут ви знайдете найрізноманітніші «теми-інгредієнти»: створення відеоігор, радянські мозаїки, їжу на Різдво чи когнітивні упередження. Готують «Борщ Мікеланджело» історик Антон Мудрак разом із журналістом Павлом Шаповалом.
Борщ Мікеланджело • A podcast on Anchor
  • ТА ТИ ШО? – подкаст-розмова Максима Морозюка й Григорія Тричука про світові новини зі світу кінематографу, відеоігор, коміксів, книжок, музики. Кожен епізод містить у собі таймлайн обговорених питань, що доволі зручно. 
  • Kult Podcast – подкаст про культуру Тетяни Огаркової та Володимира Єрмоленка. Кожен епізод – про особистість, яка вплинули на культуру своєї країни та світу. Тут можна слухати біографії Артюра Рембо, Лесі Українки чи Іммануїла Канта.
  • Сноби– Подкаст про мистецтво. Кожен сезон – нова тема та новий кут зору на мистецтво та митців. Говоримо про українських митців, яких вкрала у свій наратив росія. Записуємо діалоги із сучасними українськими митцями. А також, піднімаємо питання розвитку суспільства та культурної  спадщини 

Освіта

  • Подкаст «Інтенсиви Educate»навчальний подкаст, його мета – показати, що навчання  може бути цікавим і легким. Короткі «аудіоуроки» пояснять простими словами, як провести цікаво урок, навчити та вивчитися через подкаст, ігри чи телеграм. 

Професійний шлях

  • Вийди та зайди нормально – подкаст про те, як «вийти» зі справи, яка не подобається та «зайти» у виконання того, що запалює. Ведучі Даша з Діаною запрошують представників різних професій, щоб обговорити теми успіху, вигорання та пошук своєї «сродної праці». 
  • Сорітелінг – це смішні розповіді людей про їхній шлях у професії. Через неформальну розмову можна почути купу інсайтів, як працює індустрія всередині. Особливо сподобається тим, хто хоче знайти себе у професії і не знає, з чого почати.
  • Траєкторія – подкаст-історії людей, які наважилися ризикнути і спробувати себе у новій справі, попри іншу освіту та попередній досвід. Віта Жуковська розмовляє з людьми, що змінили траєкторію. 
Траєкторія | Podcast on Spotify
  • Gap Year – подкаст про зупинку-переосмислення для людей, які хочуть наважитися на зупинку в навчанні чи роботі та зрозуміти, що дійсно варто робити далі. Іван з Оленою говорять про вигорання, прийняття рішення та пошук себе.
  • Хто всі ці люди? – авторський подкаст Наталки Мазепи про цікаві професії. Тут ви знайдете розмови з музейним архіваріусом, сантехніком, тайським боксером і директоркою зоопарку.
  • Мейкери України – розмови Юрія Власюка з українськими мейкерами, один з яких виробляє музичні інструменти з дерева, а інший розробив 3D-сканер для стоматологів.
  • Сродна праця – подкаст від Radio Skovoroda, у якому Уляна Салій слухає історії людей, які займаються тим, що їм подобається. «Нам важливо, щоб професії мали обличчя», – таким є девіз подкасту.
podcastsnowua - telegramdagi barcha postlar Pоdcasts NOW ua | Подкасти Українською

Подкасти про літературу

  • Лабораторія нонфікшн – подкаст, у якому певну тема – медицина, історія, психологія – розкривається через нонфікшн книжки. У кожному епізоді Олександр Панасюк обговорює один з напрямків нехудожньої літератури, запрошуючи до розмови імунолога, психологиню чи літературного критика.
  • Слова невинні – подкаст, у якому Вікторія Лавриненко разом з українськими представниками літературного світу говорить про книжки та мистецтво.
  • Neolit – короткі та веселі подкасти про сучасну літературу, а саме літературні тренди, незвичні жанри та теми. Хост Цедра розповідає, наприклад, про людей фанфікшену та про те, як поезія Бодлера повертається в моду.
  • Акустика тіней – авторський подкаст Іванни Шкромиди про світових літературних авторів. Кожен епізод присвячений окремому письменнику.
Акустика Тіней від Ivanna Shkromyda в Apple Podcasts
  • До всіх своїх – подкаст-проєкт, створений у межах мистецького фестивалю «Ї», автори якого мандрують у рідні міста письменників, щоб розпитати, чим вони живуть і над чим зараз працюють.
  • Ранкова доза – спільний проєкт видання «Українська правда» та Українського інституту книги, який о 8-й ранку стверджував: «Якщо ви втомилися слухати про новини, тоді час слухати  про книжки», заряджаючи слухачів «ранковою дозою» дружби Григора Тютюнника чи мудрості Сенеки.
  • Лем каже про Станіслава Лема та його перестороги людству, які стали викликами XXI століття.

Подкасти про музику

  • В’Юнеформатний подкаст-розмова Сергія Юстпюка та Vendy Shmara з реперами, журналістами, продюсерами про український і світовий реп та просто життя.
  • Музика з історіями – подкаст-експеримент, запущений радіо The Ukrainians, у якому історик Ярослав Грицак розповідає про музику різних часів, яка допомагала людям надихатися життям. Структура подкасту доволі цікава: наприклад, спочатку ви слухаєте саму рок-пісню Чака Беррі Roll over Bethoven,  а потім те, чому рок-н-рол був бунтом проти старшого покоління. 
Ярослав Грицак
Ярослав Грицак
  • Ріж вірьовку – перший подкаст про українську традиційну музику, що розвінчує міти довкола неї. Катя з Андрієм зробили його у форматі інтерв’ю з різними музикантами. Подкаст створений за підтримки УКФ. 
  • The Claquers – подкаст про класичну музику, автори якого мають на меті відкрити слухачам цю музику з нового боку: через історії майстрів, класичну музику у фільмах і концертних залах. Ліза Сіренко розповідає, «де шукати сучасну оперу».

Подкасти від фахівців своєї справи

  • DOU – подкаст, у якому раз на місяць айтішники Олекс, Влада, Юра обговорюють, що відбувається у сфері IT та як це впливає на життя людей і світу. Тут ви почуєте про те, що думають ведучі про зарплату в IT або як стався витік даних із SoftServe.
Новые записи по теме «подкаст» — Лента | DOU
  • Українська кабіна – подкаст, що виріс із телеграм-каналу Happy Interpreter, у якому Дмитро Кушнір розповідає про світ іноземних мов і переклад:  письмовий, усний, послідовний чи синхронний. Тут можна прослухати інтерв’ю з перекладачами чи людьми, дотичними до перекладу.

Подкасти про історії людей, що надихають

  • Цей потяг – подкасти про те, як діяльності однієї людини можуть неочікувано змінюватися впродовж життя. Тут ви «зустрінете» голоси хлопця, який пішов із IT, щоб виготовляти персні, чи засновника музичної групи, який вступив на режисуру телебачення та кіно.
  • Super Heroes – подкасти про історії людей, які на своєму прикладі показали, що обмеження (наприклад, втрата певних фізичних можливостей у ДТП чи вроджені вади) не є причиною для зупинки рухатися далі, але життя, яке є саме в нас, – уже можливість. Хостить авторський подкаст Марія Оренчак.
  • Подкаст Великих Історій – це, за словами авторів,  «про благодійність та історії, які змінюють світ». Якщо ви хочете зрозуміти, що відбувається з українською доброчинністю, про що говорять соціальні працівники, як творчість може бути інструментом благодійности та хто такі меценати, то слухайте розмови Євгенії Мазуренко, директорки Zagoriy Foundation,  з людьми, які стоять «на передовій» добрих справ.
  • Чому державною – мовний подкаст від Radio Skovoroda, де Софія Тетерваковська бере інтерв’ю в українців, які заговорили українською.
  • Зроби Якнайкраще – подкаст, у якому Максим Шевчук говорить про маркетинг, бізнес і людей, які змогли придуману ідею довести до моменту реалізації. Запрошені гості розповідають, як побудувати відділ продаж або створити тренд на читання книжок.
  • Radio Aristocrats – епізоди онлайн-радіо «Аристократи», що перетворилися на подкасти. Залежно від рубрики ви почуєте рекомендації Олени Пустовойт про заклади, які варто відвідати, чи розповіді Валерії Лавренко, редакторки ScienceCommunity.org, про те, що слід пробувати себе у дайджесті можливостей для науковців теперішніх і майбутніх.
  • Дій – подкаст про бізнес. Подкаст, у якому підприємці діляться досвідом запуску власної справи. Надихайтесь та дійте!

Подкасти про творчість

  • Slow Talk – спокійний подкаст, у якому Інна Турчик розповідає про красу життя без поспіху, а також веде повільну розмову з людьми, які надихають її творчістю чи способом життя.
  • Псяча буда – таку назву має подкаст про мистецтво і, за словами авторів, одне кафе у пізньорадянському Львові, де збиралися творчі люди. Тут можна натрапити на розмови про арттерапію, митців-практиків або виникнення брендів.
  • Мистецтво для вух – подкаст із коротких епізодів, у якому Інна легко та доступно для кожного розповідає про новини зі світу мистецтва. Тут можна дізнатися, як відпочивають митці, або про те, як театри Італії роблять оперу доступною в часи коронавірусу. 

Подкаст і розмови-роздуми

  • Та й таке – подкаст-розмова ведучих Джека і Вероніки,  частиною якої стає слухач. Кожен епізод нагадує лампову бесіду про дружбу та емоції одного разу та фінансову грамотність і залежність від ютубу – іншого.
  • Шит ай ноу Лайв – подкаст, у якому Кріс Косик і Діма Малєєв говорять про все, що їм цікаво у невимушеній атмосфері, яка породжує в слухача цікавість підслухати розмову хостів про корпоративи, хейт, дивні закони, офісне життя, релігію чи теорії змов.
  • Хуівтіз Толкз – Подкаст трьох подружок про особисте-непублічне, диванно-експертне і все, що тривожить душу молоді.

Подкасти про технології

  • MOYO подкасти – короткі подкасти, у яких ведучий Сєва Приходько розповідає про новини зі світу техніки доступно та цікаво. З останніх новин ви знайдете тут про соціальну мережу, що підкорила світ за місяць, пристрій, який заряджається від тепла людського тіла і те, як Microsoft купує Pinterest.
  • Проєкт Інтелектподкаст, у якому журналіст Андрій Бродецький і розробник штучного інтелекту Олександр Гончар говорять про те, як штучний інтелект впливає на суспільство, хто його створив і чи замінить він людину. 

Подкасти про психологію

  • (Не)звичайні – подкаст, хости якого – Надія та Дзвінка – прагнуть, щоб їхні слухачі навчилися бути собою, переконуючи, що не досягати успіху, робити помилки, не приймати рішення і не відповідати шаблону – це добре.
  • хтознаяк – авторський подкаст психологині Анни Шийчук на Urban Space Radio, у якому йдеться про емоційний інтелект у житті та на роботі: стосунки дорослих дітей та їхніх батьків, прокрастинацію, страх, тривогу й те, як з ними справлятися.
  • Простими словами – подкаст, який заворожує своєю легкістю й водночас близькими багатьом людям темами. Місія його авторів – Марка Лівіна, редактора The Village Україна, та психотерапевта Іллі Полудьонного – це розкласти по поличках те, що ми могли ускладнити, мати зв’язок із живими людьми через знайомі кожному життєві емоції. Цей подкаст став поштовхом до написання книги «Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях».
Марк Лівін і Ілля Полудьонний
Марк Лівін й Ілля Полудьонний
  • Організаційна психологія з Герхардом Орбандом – подкаст, у якому Герхард Орбанд – викладач робочої та організаційної психології та автор книг з Гамбурга – розповідає про психологію з німецьким акцентом. Кожний епізод – мініурок на 2-6 хвилин з питань стресу та здоров’я на робочому місці, навантаження та розподілу завдань, продуктивности, комунікації з людьми, лідерства та управління командою.
  • True Detective Podcastрозповідають про найнебезпечніших маніяків, серійних убивць і нерозкритих злочинах, які і до цього дня розбурхують розуми людей і провокують їх на створення все нових і нових версій.
  • «Не та людина»cкільки безвинних українців опиняються за ґратами через сфальсифіковані звинувачення? Статистика вражає: майже 30% звинувачених потрапляють під приціл правоохоронних органів випадково, через виконання «плану посадок». І в суді їм немає на що сподіватися, адже виправдувальних вироків в Україні менше 1%.  Це масштабний багатошаровий проєкт із десятками аспектів болючих і важливих тем, і недарма для його реалізації було обрано саме жанр true crime
  • Я знаю, як це – люди з досвідом психічних порушень та розладів діляться своїми історіями

Подкасти про Здоров’я

  • Район здорової людини – подкаст, що розвінчує міти, які, за словами авторів, так часто існують у людей щодо свого здоров’я, харчування чи способу життя. Кожен епізод – розмова з новим лікарем-фахівцем – стоматологом, невролигению чи дерматологинею – на тему, в якій вони спеціалізується. Цукровий діабет, догляд за зубами, варикоз, депресія, інсульт, вакцинація – тут ви знайдете, що правда щодо цього, а що – ні.
  • Температура – нормальна! – подкаст від інтернет-видання «Українська правда», де можна дізнатися, як боротись із зимовою депресією, що каже невролог про психосоматику і чи варто щось робити з імунітетом. Хост подкасту – журналіст Наталія Бушковська.
  • ЗА ГІППОКРАТОМ– науково, зрозуміло та просто про найцікавішу річ у світі — людське здоров’я.

Тематичні подкасти

  • Завела собаку – це серіал про те, як Ксю шукає свого хвоста і з якими труднощами стикається. У другому сезоні Ксю знайомиться і спілкується з різними собачниками, щоб поділитися їхнім досвідом.
  • Температура – нормальна! – подкаст від інтернет-видання «Українська правда», де можна дізнатися, як боротись із зимовою депресією, що каже невролог про психосоматику і чи варто щось робити з імунітетом. Хост подкасту – журналіст Наталія Бушковська.
  • #GlobalMinds4Ukraine – англомовний подкаст та YouTube-канал з лекціями від найвидатніших світових науковців, військово-політичних експертів та інтелектуалів. Серед спікерів нобелівські лауерати, всесвітньовідомий історик Тімоті Снайдер та інші відомі автори. Вони хочуть донести до світу правду про російське вторгнення в Україну, геноцид українського народу.

Подкасти про інформаційний потік

  • Пост правди – подкаст, створений за підтримки журналу  «Куншт», мета якого – допомогти слухачам відкрити очі на (не)правдивість інформації навколо. Хости подкасту Кирило Бескоровайний і Дар’я Кузява дослідили безліч історій, провели понад 40 інтерв’ю, щоб дізнатися правду та поділитися нею з кожним.
  • Digitalirizen – подкаст, заснований PlusOne – агенції з комунікації, команда якої (Максим Саваневський, Надія Рокитянська та Маргарита Клещаєва) щотижня обговорюють новини та цікаві кейси цифрового маркетингу, реклами, креативних стратегій, технологій і social impact комунікацій.  
digitaliziren hashtag on Twitter
  • Доступ – подкаст, у якому Павло Бондаренко говорить про те, як технології впливають на суспільства. Тут ви почуєте про негативні сторони домашнього офісу, інформаційне виснаження чи алгоритми соціальних мереж.
  •  Буде тобі наука – подкаст-колоборація журналу «Куншт» і «Громадського радіо», в якому автори шукають відповіді в науці на різні питання суспільства: чи пізно вчитися дорослим, як люди відчувають біль або чому на психологічному рівні деякі не хочуть носити маски.
  • Формула правди – подкаст-проєкт, який створений завдяки об’єднанню трьох медіа. Його автори разом зі спеціалістами допомагають читачам бути критичними в інформаційному просторі, який нас оточує: чи це фільми з книгами, чи соціальні мережі.

Подкасти для дітей

  • Дітям від дітей – чудові казки відомих та сучасних письменників і поетів, авторські твори, озвучені незрячими й слабозорими дітьми.

Подкасти 2022 року

  • MINCULTPRYVIT – подксат про культуру, який веде український режисер Наріман Алієв. Він запрошує до себе людей із різних сфер та говорить із ними «безкультурно про культуру».
  • «Теорія неймовірності» — подкаст про науку та технології, який веде український письменник Макс Кідрук. Він розвінчує наукові міфи, зокрема, розповідає на скільки реальна загроза підвищення рівня океану на десятки метрів через потепління або чи здатні електромобілі замінити весь транспорт.
  • «Хороший Поганий Злий Подкаст» — став найкращим лайфстайл подкастом 2022 року. Його почали вести ще в часи пандемії два сценаристи Костянтин Трембовецький та Михайло Рудь. Спочатку це були історії про фільми, а потім хлопці перейшли на різні побутові та соціальні теми, стали запрошувати гостей та просто обговорювати різні питання. Наразі вони також проводять збори на підтримку ЗСУ.
  • «Рекапери» – це огляд телесеріалів та окремих серій від медіа про попкультуру Vertigo.
  • «Ніжний інгліш» – ведуча подкасту українка Хельґі Палко тривалий час проживає в США. На її думку, мову неможливо вивчити, не вибудувавши з нею стосунки. Тому цей подкаст про те, як будувати здорові стосунки з англійською мовою».
  • «Наразі без назви» – літературознавиця Анастасія Євдокимова й культурна менеджерка Богдана Неборак ставлять одна одній складні запитання про культуру та іноді читають книжки.
  • «Поплава» – керівник фонду «Повернись живим«Тарас Чмут разом із командою відповідають на запитання у твіттері про війну. Це був один із перших подкастів про війну після 24.02.2022.
  • «Тут-і-тепер: Історії журналістів на війні» – це 15 розповідей про тих, хто висвітлює повномасштабне вторгнення Росії до України. Над подкастом працюють команди PEN Ukraine, Премія імені Георгія Ґонґадзе та видання The Ukrainians.
  • «Без оголошення війни» – головний редактор видання Ain.ua Ілля Кабачинський і лікар-психолог Олександр Аврамчук розповідають історії з минулого, щоби провести паралелі з теперішнім та краще зрозуміти майбутнє.
  • «Мілітарний подкаст»щотижневий розбір теми, що впливає на національну безпеку України й наближає перемогу у війні з Росією.

26 вересня 2021 року. Ми додали подкасти «Апрошотам», «True Detective Podcast», «А у меня было».
8 листопада 2021 року. Ми додали подкаст «Не та людина».
11 січня 2021 року. Ми додали подкасти «Лем каже», «Я знаю як це», «Дітям від дітей», «За гіпократом».
13 березня 2023 року. Ми додали розділ «Подкасти 2022 року».

Якщо вже все переслухав – подивись матеріал 40 УКРАЇНСЬКИХ БЛОГІВ ПРО КУЛЬТУРУ

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.