Ми вже ділилися з вами чи не найповнішою добіркою подкастів у мережі, сьогодні ж ділимося добіркою українських блогів про культуру.
Українські блогери та блоги України
Завдяки доступності діджитал-інструментів та соцмереж українська незалежна блогосфера, як і громадянська журналістика, активно розвивається останніми роками. В епоху, коли кожен сам собі медіа, можна відшукати контент на будь-який смак: українські блогери ведуть власні проєкти від корисних, практичних блогів про вітчизняний дизайн до специфічних каналів про «гриби і дисертації».
Блоги про книги та комікси
- Непозбувний книгочитун — Канал редакторки Тетяни Гонченко, яка свого часу працювала у «Бабелі» та вела блог на Yakaboo. Розповідає не лише про новинки книжкового ринку, а й про акції, книжкові рейтинги, видавничі скандали, невдалі кумедні переклади та багато чого ще. Буде цікавий усім, кому не байдужа доля нашого книговидавництва.
- Крадійка книжок — Блог зі щирими відгуками на прочитані книжки, власними рейтингами, а також різноманітними добірками «що почитати» у різних ситуаціях від @closer_to_habit
- Я, робот та електровівці — Цей невеличкий проєкт від автора Кругообігу Йонансінів у природі присвячений фантастиці, мальованим історіям, іграм та кіно.
- читанка — Канал про книжки комунікаційниці, редакторки та арткритикині Оксани Семенік. Тут ви можете зустріти багато інфо про мистецькі та культурологічні видання, артбуки та рідкісні зіни.
- nerdgasm — Рецензії, топи та цікаві думки від лекторки, літкритикині «Заборони» і оглядачки «Суспільного» Марії Бліндюк.
- MariAm Blog — Блогерка і голосова акторка Мар’яна Янкевич змінила захоплення театром на сферу так званого дев’ятого мистецтва і тепер розповідає широкій аудиторії про комікси, мангу та почасти фільми. Знайти ці огляди можна також у телеграм-каналі.
Блоги про музику
- Музыкальный Гик — Канал, у якому засновник медіа про нову українську музику LiRoom та шеф-редактор AIN.Business Алекс Бондаренко дуже суб’єктивно і дуже цікаво розповідає про події української та зарубіжної музичної сцени.
- мінкульт — Головний редактор медіа Na chasi Олександр Мамзуренко також має свій телеграм-канал, де пише про зарубіжних і вітчизняних виконавців, ділиться відео та час від часу формує атмосферні плейлисти. Ось так, наприклад, звучав для автора каналу 2021-й рік.
- Самобутній — Ще один блог про нову українську музику з релізами й топами, за яким також цікаво слідкувати у TikTok.
- ковток — Тут ви можете знайти плейлисти на різний смак, події та дуже багато свіжих українських релізів.
- АШОШ — Сучасний український композитор Олег Шпудейко (Heinali), альбом якого у 2020-му відзначили The Guardian, і композитор та блогер Олексій Шмурак запустили свій подкаст про те, «як слухати та розуміти музику». Подкаст є досить популярним та охоплює широкий спектр тем: від розборів окремих жанрів — до етики і діловодства у музичній індустрії. Проєкт АШОШ також має свій канал у телеграмі, де, крім думок по темі та різноманітних підбірок, можна знайти і корисні лекції, і матеріали для саунддизайнерів.
- ПЛАЙ — Цей проєкт лише умовно можна назвати каналом про музику, адже його справжній предмет — це дослідження нашої ностальгії. ПЛАЙ присвячений «веселим та сумним історіям про українську естраду». Якщо хочете почитати щось про старі українські ТБ-мюзикли, гурти 70-х та перших секс-символів УРСР — вам сюди.
Блоги про кіно
- Geek Journal — Хто ще не знає про блог Тайлера Андерсона? «Канал, що вижив», — йдеться в описі на Youtube, і недаремно. Минулого року навколо україномовного кіноблогу спалахнув гучний скандал: після критики контенту «1+1» його заблокували через скаргу телеканалу на «порушення авторських прав». Читачі, слухачі та користувачі мережі стали на бік Тайлера, погодившись із тим, що це — кейс не про авторські права, а про цензуру та «правду в очі». Сьогодні The Geek Journal — чи не найпопулярніший в Україні блог про кіно, де можна подивитись критичні (інколи — дуже критичні) огляди вітчизняних та зарубіжних новинок: від останньої «Матриці» — до «Скаженого весілля».
- kinotron — Канал колективу митців та фільммейкерів, які створили фільм про легендарну «Тарілку» на Либідській у Києві — «Нескінченність за Флоріаном». Тут ви зможете почитати про експериментальне, документальне та наукове українське кіно.
- Людина з кіноапаратом — Канал Олени Панченко про історію та сучасність українського кінематографу.
- Загін Кіноманів — Також популярний Youtube-блог, який веде Віталій Гордієнко. Канал висвітлює легендарні проєкти українського ТБ, вітчизняне молоде кіно, розповідає про наших акторів, режисерів, кліпмейкерів, а також нерідко — про згадки України у фільмах, кліпах та відеоіграх за кордоном.
- рухоме зображення — Журналіст та кінооглядач Роман Губа ділиться оглядами, думками та мемами.
Блоги про дизайн
- Дизайн-борщ — Олександра Корчевська-Цехош досліджує український дизайн та читає про його історію авторський курс у Projector. На Дизайн-борщі можна почитати не лише про проєкти графічної дизайнерки та новини світу дизайну загалом, а й дізнатись нове про український авангард, айдентику регіонів та візуальну мову ХХ сторіччя.
- ВРЖЕЩ — телеграм-канал співзасновника агенства Banda. Ідеї, новини, надихаючі приклади.
- Водоканал — Ще один з «банди». Максим Борітко, креативний директор агенства, розповідає про брендинг, рекламу та можливості.
- Дизайнутий — «Нескучно про інтерфейси». Цей ресурс зацікавить тих, хто шукає інформацію про UX/UI та веб-дизайн, а також про роботу в IT в Україні.
Блоги про арт
- Поясни за Art — Авторка цього каналу пише про перформанс та візуальне мистецтво. Тут можна познайомитись з іменами українських художників і художниць, діячів та діячок, які сьогодні формують арт-ринок, а також із сучасним мистецтвом Америки та Європи.
- Zeigarnik Effect — телеграм-канал, де ви знайдете інформацію про відібрані арт-події у місті Харків і не тільки. Насправді, тут ви знайдете інфо і про виставки, і про вистави, і про українські кіно та музику. Слідкувати можна також в Instagram.
- Повний МистецЬ — Канал цікавий насамперед публікаціями можливостей для молодих художників, таких як резиденції, опен-коли та мистецькі конкурси.
Блоги про медіа та журналістику
- Репортерське пальто — Світлана Ославська пише тексти про те, як працювати з текстами. Інколи розповідає про переклади та книжки, але переважно — про хороші репортажі та документалістику.
- Всратая журналистка — телеграм-канал заступниці головної редакторки «Заборони», з якого можна дізнатись, як не варто писати та редагувати, а також що таке по-справжньому погане медіа на сотнях прикладів українського медіаринку.
- Редакторка — Блог головної редакторки TheDevochki. Крім поганих та хороших текстів, тут також обговорюють етичну та неетичну рекламу, дискримінацію і гендерні стереотипи.
- БЛІЦ — Ресурс від комунікаційниці, подкастерки та редакторки, де публікують новини медіаринку, вакансії, можливості та стажування.
- Медиаборщ! — Канал Андрія Боборикіна про платформи та медіа, інновації та інформацію в сучасному світі загалом. Буде цікавий передусім маркетологам та журналістам.
Історія, фольклор, інше
- Викрадення історії — Цікавий ресурс про всесвітню історію, який також заходить на територію археології та мистецтва.
- Обранці духів — Історії та артефакти на стику давніх традицій та божевільного сьогодення. «Уламки сакральної архаїки у тлінній сучасності. Щось цікаве з повсякденного життя релігійних спільнот», — так описує свій канал автор.
- Вірусні митарства — І смішно, і сумно про релігійне життя в сучасному світі, зокрема, пандемічному.
- Гроби, гриби і дисертації — Тут постять унікальні нотатки про фольклор і антропологію. Авторка каналу такоє є дописувачкою журналу «Куншт» та «Амнезії».
- Антропологинька — Якщо вірити авторці, це — «перший український телеграм-канал про антропологію для бізнесу та суспільства».
- Смак сутінок — Автентичний україномовний канал про культуру та фольклор Сходу.
- Acid Antiquity — Унікальна добірка світлин, які фіксують слід античності у масовій культурі: клуби та салони краси «Геркулес», сирний продукт «Еллада», туроператор «Одісей» та інші приклади з українських регіонів.
- Хроники разложения — Канал веде автор та журналіст Шерман Дрозд. Культурні явища тут переважно розглядаються у світлі чорного гумору та історії андеграунду.
- Wicker Mag — Авторка блогу Марина розповідає про темний та тривожний бік культурних явищ. До прикладу, «чим мексиканські вампіри відрізняються від європейських та які непристойні розваги влаштовують на ірландських поминках». У проєкту є також телеграм-канал.
- Elias Go — Урбаністичний вимір українських міст, про який ви, можливо, не знали: радянський модернізм, історія районів, архітектурних споруд та громадського транспорту.
- Твоя Підпільна Гуманітарка — Перекладач та письменник Остап Українець присвятив свій проєкт гуманітарним наукам. На каналі знайдете багато інформації про українські традиції, літературу, повір’я та новий правопис.
Проте навіть ці відібрані українські блогери можуть помилятись – уважно слідкуйте за фактами, і читайте статтю Що таке інформаційна гігієна? Як вийти сухим з медіа,
а також читайте наш матеріал про 62 українських подкасти про все на світі