Звалище фейків. 5 найбільш розповсюджених фейкових новин з бота “ПЕРЕВІРКА”

Dasha Kotelnikova - 16 Березня 2022 | 17:58

27 лютого наша команда запустила сервіс для перевірки новин — телеграм-бота ПЕРЕВІРКА. Сьогодні ми отримали вже близько 10 тисяч запитів. Серед них трапляється різне: спам-повідомлення з месенджерів, жарти, просто нормальні новини. Іноді й таке, про що кажуть “на голову не налазить”.

Є також інформація, походження якої вкрай важко зʼясувати.

Розповідаємо про 5 найцікавіших фейків з досвіду фактчекерів “Перевірки” — вибране за перші два тижні.

На Харків скинули вакуумну бомбу!” 

Місцеві телеграм канали були переповнені епічними відео та яскравими заголовками. Це відео використали більшість анонімних телеграм-каналів. Ми зберегли кілька скріншотів цих новин.

screenshot war ukraine

“Харківську телевежу намагалися знищити забороненою вакуумною бомбою” — Ukraine Now.

screenshot war ukraine

Сьогодні ми знаємо, що використання вакуумних бомб в Україні, які є забороненою зброєю, точно зафіксовано лише в місті Охтирка Сумської області. Про це свідчить єдине офіційне повідомлення, воно від міського голови Охтирки Павла Кузьменко. Також про цей факт повідомляв військовий експерт, колишній військовий, Олег Жданов в ефірі 24 каналу.

“Цей боєприпас створювався для того, щоб повністю руйнувати будівлі… Якщо їх застосують, порятунку від цього ніде немає”, — прокоментував Олег Жданов.

Подібних повідомлень про Харків не було і близько, тож красномовне відео саме по собі не може стати підтвердженням цієї інформації.

Зґвалтування 11 дівчат 

До нас надійшло близько 10 запитів з новинами про зґвалтування 11 дівчат. Цей фейк пронісся у Херсоні, Харкові та Гостомелі. На жаль, джерело у Харкові та Гостомелі вже не знайти, але запити наших користувачів залишилися.

perevirka bot  perevirka bot

У випадку з Херсоном — всі повідомлення містили посилання на головного лікаря лікарні ім. Є. Є. Карабелеша. Проте з часом сам фахівець заявив, що він цю інформацію не підтверджував. Також інформацію спростували у Херсонській ОДА.

perevirka bot
У випадку з іншими новинами — джерела походження інформації у них не вказано і встановити їх не видається реальним. Тому можна дійти висновку, що перед нами — фейк, який цілеспрямовано запустили по різних регіонах України.

Підключення до “системи прослуховування CMDX” або Як залякати людей

Майже з самого початку війни і по сьогодні до нас надходять запити з наступними повідомленнями:

Доброго вечора ,шановні. Увага!!!!!!?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Хочу повідомити, (дотримуємося) Інформація достовірна!!!!!

 Від завтра (тобто 00.01) Ми стоїмо на прослуховуванні наших ворогів. Пояснюю- в телефонному режимі,маємо обговорювати лише ,,побутові ,,питання !!! Віднині,ні адрес ,ні імен,ні обставин,ні міст,не повинно лунати з телефонів

СБУ повідомляє. У зв’язку з обставинами в нашій країні з завтрашнього дня з’являються нові правила комунікації:           

Всі дзвінки будуть записані
Усі записи телефонних дзвінків записуються
Всі повідомлення та дзвінки від Whatsapp записуються… 

…Усі пристрої підключені до відомчих систем *CDMX*

Будьте обережні, щоб не надсилати непотрібні повідомлення чи інформацію, що суперечать законам та моралі!”

Автори таких повідомлень спішать переконати, що “інформація достовірна!”. Однак ніде немає підтвердження чи посилання на джерело. Здається, це щось із серії “Я запитав, чи аферисти вони, вони сказали, що ні”. Раніше у матеріалі “Що не так з цією новиною? Розповідаємо, як не вестися на фейки” ми писали про те, відсутність джерела — причина номер 1 для обов’язкової перевірки інформації.

Інформація, про яку йдеться вище, СБУ офіційно спростувало

Також не можна не зазначити, що CDMX, яким так залякують людей, — це звичайний урядовий сайт Мексики. 

Але прихильники теорій змови, мабуть, цю історію зацінили.

“Вимкніть геолокацію!!!!” або Як більшість медіа подуріли на історії з “мітками”

telegram photo

На жаль, цей недолугий фейк запостили навіть державні структури та авторитетні ЗМІ. І чомусь ніхто спершу не поставив запитання, а чи можливо це з технічної точки зору?

Якщо вам цікаво розібратися у технічному аспекті — студентська спільнота КПІ пояснила, як це працює.

Якщо коротко, то сигнал GPS — односторонній. Ваш телефон приймає сигнал з кількох супутників і на основі цих даних визначає власне положення. Ніякої інформації ваш телефон не надсилає. 

Історія з мітками почала розповсюджуватися доволі потужно. Ледь не щодня зʼявлялась інформація про те, що ворог створює мітки в Google Maps, світить ліхтариками в небо та сигналить фіолетовим світлом у вікнах.

І жодне з цих повідомлень не було підтверджено офіційно, а ось декілька спростувань вже було, в тому числі, від Верховної Ради України.

Можливо, такі фейки створюють для того, аби відволікти людей від важливіших речей. Радимо бути обережними з подібною інформацією.

“У місті Х оголосили народну республіку!”

На цю тему фейків у мережі чимало. Зустрічаються і діпфейки, і повідомлення в телеграм-каналах, і навіть заяви про створення Федеративної Республіки Україна.

“‼️СРОЧНО‼️ Зеленский официально заявил о создании Херсонской Народной Республики” 
“Заявлено о провозглашении государства Федеративная Республика Украина”

Звісно, спростувати такі заяви досить легко. Підтвердження їм ви не знайдете ані в офіційних каналах і платформах, які контролює рф, ані серед ЗМІ та каналів України.

Щодня українці на тимчасово окупованих територіях виходять на мітинги протесту, вони захищають суверенність держави і доводять, що Україна єдина і неподільна. Документальних фото- і відеосвідчень продовження боротьби за регіони більш ніж достатньо. 

Бонус

Фейк, який ми хотіли б, щоб став реальністю 🙂

Не довіряйте неперевіреній інформації та вірте у ЗСУ. Все буде Україна!

Також читайте наш матеріал “Що не так з цією новиною? Розповідаємо, як не вестися на фейки”, аби вміти перевіряти інформацію самостійно.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.