25 травня відзначають Міжнародний день зниклих безвісти дітей. Через війни, конфлікти та природні катаклізми щодня у світі зникає велика кількість дітей, які потім не повертаються додому.
«Ми повинні зробити все можливе, щоб діти були захищені від насильства та зникнення. А кожна дитина має знати, що її життя є цінним», — каже Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
Він наголосив, що важливо розмовляти з дітьми про безпеку та небезпечні ситуації, у яких вони можуть опинитися.
В Україні через війну щодня на тимчасово окупованих територіях чи в зоні активних бойових дій зникають неповнолітні. За даними Нацполіції України, нині офіційно зниклими вважають 392 дитини. Точну кількість постраждалих встановити неможливо через бойові дії та те, що не всі батьки заявляють про зникнення неповнолітніх.
Сервіси з пошуку зниклих дітей
Станом на 25 травня понад 1466 дітей стали жертвами війни: 984 з них отримали тяжкі поранення, а 482 — загинули.
Саме тому в серпні 2022 року в Україні Міністерство реінтеграції разом із Національним інформаційним бюро створили єдину платформу «Діти війни», що надає актуальну інформацію про дітей, які постраждали внаслідок російської агресії проти України. Кількісні показники оновлюються щодня.
«Цей портал створено як інструмент пошуку дітей, їх порятунку та визволення з місць примусового переміщення чи депортації», — координаторка порталу Дарія Герасимчук.
Ініціатива допомагає не лише ознайомитися з кількістю жертв серед дітей, але і звернутися в разі будь-якого порушення прав і свобод дитини. Зокрема, повідомити:
- про дитину, яка загубилася;
- про злочин, скоєний проти дитини;
- якщо ви знайшли дитину без супроводу дорослих;
- якщо вам відомо про факт депортації дитини;
- про примусову зміну громадянства та документів дитини;
- про інші порушення прав дитини під час війни.
Додаток для пошуку зниклих дітей
6 квітня Національна поліція запустила додаток Reunite Ukraine.
«Це універсальний інструмент пошуку дітей, з якими втрачено зв’язок, а також возз’єднання членів сімей, які були внутрішньо переміщені, були змушені виїхати за межі України або незаконно депортовані до Російської Федерації, Білорусі чи тимчасово окупованих територій України», — зазначив заступник голови Національної поліції Олександр Фацевич.
Додаток розробили в спільно з американською компанією «Find My Parent». Він також допомагатиме возз’єднанню українських родин, які втратили зв’язок через війну або були незаконно депортовані.
Amber Alert
Система Amber Alert розглядається як допоміжний якісний сучасний правоохоронний інструмент, спрямований на захист прав та інтересів дітей.
Метою системи сповіщення є поширення інформації про зниклу дитину серед населення в соцмережах зі стислими відомостями про неї.
Функція вбудована у Facebook та Instagram. Тобто, у разі зникнення дитини соцмережі поширюють сповіщення Amber Alert серед користувачів, з урахуванням геолокації — у радіусі 160 кілометрів від населеного пункту, де сталась подія, де востаннє бачили дитину. Ці сповіщення включають детальну інформацію та фотографію дитини.
Користувачі соцмереж зможуть отримати всі деталі про зниклу дитину через перехід за посиланням на офіційний ресурс Національної поліції, а також поширити інформацію на своїй сторінці.
В Україні функція працює лише через Facebook, розробники Instagram поширити цю функцію на нашу країну ще 1 червня 2022 року, однак досі оновлених даних немає.
Програму створили в США в 1996 році. Після трагічного випадку, коли в Техасі була викрадена дівчинка Амбер, яку не вдалося врятувати.
Нагадаємо, ввечері 23 травня у селі Скрипаї Харківської області зникла дворічна дитина – Віолетта Мужечук. Пошуки продовжуються.
Що відомо?
Дитина гралася на подвір’ї власного будинку, а о 19:00 мати помітила, що дівчинка зникла. Наразі до її пошуків залучили близько 100 осіб. Це рятувальники, поліцейські кінологи та волонтери.
Прикмети Віолетти Мужечук:
- на зріст 90 – 110 сантиметрів;
- худорлявої статури;
- коротке темне волосся;
- блакитні очі;
- була одягнута в червону кофту та білі штани.
Якщо ви маєте інформацію про перебування дівчинки – повідомте про це за телефонами 102 або +380503055233.
Волонтери призупиняли пошуки дівчинки в ніч проти 25 травня. Начальник відділу поліції №2 Чугуївського районного управління поліції Павло Калган розповів, що є свідок, який бачив дитину біля лісу.
Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.