У День Незалежності в Харкові пройшла прем’єра фільму «Довбуш» українського режисера Олеся Саніна.
Дата фільму була обрана не лише через святкування Дня Незалежності України, а й через те, що це день вбивства Олекси Довбуша. «Я б навіть сказав, це не день його смерті, а початок безсмертя», — каже Олесь Санін.
«Я запропонував зробити 24 серпня днем всеукраїнської прем’єри. Але ми розуміли, що це День Незалежності, а 23 — День прапора, тож будуть паради в Києві. Щоб не пропускати подію, ми почали обирати інше місто. Обрали Харків, оскільки, з історій моїх друзів, це місто пережило Відродження: коли його знищують, а воно продовжує жити. І це важливо. З моїх спогадів, Харків завжди був теплим місцем», — ділиться режисер наміром провести прем’єру в Харкові.
Головним героєм фільму є народний месник Олекса Довбуш — історична особистість, із якою пов’язана низка легенд. Для Олеся Саніна було цікаво обіграти цього героя, оскільки він одна з найцікавіших постатей в історії, життя якого навіть попри існування реального прототипа та історичні твердження, щоразу розповідають по-різному.
«Ви не знайдете двох однакових історій про Довбуша. З наукового боку дійсно був такий герой Олексій Дебощук, кримінальні справи про якого знайшлися. Про це дізналися аж у середині 20 століття. До цього всі думали, що Довбуш — це збірний образ усіх опришків, такого гірського Ахілеса, ніби він напівбог», — каже Санін.
Водночас персонаж складається з багатьох протиріч — хто це? Герой чи бандит? Вбивця чи спаситель? Чому в українських горах багато назв, пов’язаних із Довбушем? Як пояснює режисер, це тому, що є збірний образ спасителя. Адже жити в горах нелегко і страшно, й люди там завжди живуть у певному страху та очікують на свого спасителя. Таким і став Довбуш, який боровся начебто за своє щастя, але з нього зробили героя.
Саніну було цікаво дослідити тему і скласти свою легенду про Олексу Довбуша. Постать Олекси Довбуша лягла в основу рефлексії важливих для режисера тем та ідей.
Фільм знімали до повномасштабної війни, але сцени з кінокартини знаходять відгук в подіях сьогодення. Слова Олекси Довбуша про те, що він хоче не тікати, а жити вільно на своїй землі, втілюють ідеї волелюбності та боротьби українського народу. Нескінченна битва між опришками та польською шляхтою — алюзія на російсько-українську війну: попри втому і тривалу боротьбу українці продовжують боронити країну з такою ж жагою, як це робили повстанці у XVIII столітті.
«Є момент у фільмі, який я спочатку задумував як нескінченну війну. Спочатку має бути екшн, коли глядача захоплює сцена — і я робив так, щоб люди включалися і їм було цікаво. Спеціально змінював темпи й ритми, перемикав ніч на день. Так я наштовхував на розуміння, що вони [герої — ред.] билися всю ніч. Я декілька разів переживав оці світанки бою. Мені довелося знімати на війні в Пісках у 14-му році, коли поруч, в донецькому аеропорті, була битва. От вона була нескінченною», — додав Олесь Санін.
Після перегляду стрічки глядачі мали змогу поговорити з акторами та режисером. Обговорювали вирізані сцени з фільму, костюми, дослідження історичних фактів, цікаві моменти зі зйомок.
«Зараз у кожному з нас живе Довбуш», — наостанок зазначає режисер.
Читайте також
- Український фільм «Чорний ворон» відтепер доступний на Netflix.