Ці громадяни за державний кошт зможуть здобути нову професію або спеціальність, яка більш затребувана на ринку праці.

З початку 2023 року 11 307 українців отримали ваучер на навчання за державний кошт. Один ваучер можна використати на оплату навчання майже на 27 тисяч грн, обравши заклад освіти на свій розсуд. Про це повідомила міністерка економіки Юлія Свириденко.

«Українці можуть звернутись до Державної служби зайнятості та отримати ваучер на навчання майже на 27 тисяч грн та використати його для оплати навчання, обравши заклад освіти на власний розсуд. З початку цього року видано 11 307 таких ваучерів. Загалом держава вже профінансувала навчання українців на 59 млн грн», – повідомила Юлія Свириденко. 

Найпопулярнішими спеціальностями, які опановують нині українці, є  медсестринство, психологія, соціальна робота, а також професії – кухар, водій автотранспортних засобів, електрогазозварник, охоронник, тракторист-машиніст, кондитер, електромонтер, швачка, водій навантажувача. 

Ваучер можна використати для навчання за 123 професіями та спеціальностями у сферах ІТ-технологій, будівництва, транспорту, освіти, медицини, сільського господарства, соціального обслуговування. Професію, заклад освіти в межах України та форму навчання (денну, заочну чи дистанційну) людина обирає самостійно. 

Навчання здійснюється закладами освіти, які мають ліцензію на таку діяльність. Якщо вартість навчання перевищує суму у 27 тисяч гривень, то роботодавець або людина доплачує за навчання самостійно. 

Хто може отримати ваучер 

Ваучер доступний для окремої категорії громадян, які мають професійну-технічну чи вищу освіту, не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні та не проходили навчання за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття протягом останніх 3-х років:

 • особи віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років;
 • особи, звільнені з військової служби (крім військовослужбовців строкової служби), служби в органах внутрішніх справ, Держслужби спецзв’язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки або Державної кримінально-виконавчої служби у зв’язку із скороченням чисельності, штату або за станом здоров’я до досягнення пенсійного віку, за наявності вислуги не менше 10 років, які не набули права на пенсію;
 • особи, звільнені з військової служби після участі у проведенні АТО, здійсненні заходів із забезпечення нацбезпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф, до досягнення ними пенсійного віку;
 • внутрішньо переміщені особи працездатного віку за відсутності підходящої роботи;
 • особи з інвалідністю за відсутності підходящої роботи;
 • особи, які у період дії воєнного стану в Україні отримали поранення внаслідок військової агресії;
 • особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення.

Щоб отримати ваучер на навчання необхідно:

 • обрати спеціальність, професію та місце навчання;
 • звернутися до центру зайнятості із заявою та документами (основні – паспорт, ІНН, трудова книжка, документи про освіту тощо) або подати заявку онлайн на вебсайті Державної служби зайнятості.
 • Впродовж 90 днів після отримання ваучера в центрі зайнятості людина має укласти договір про навчання з закладом освіти. 

Читати також:

 • На початок липня 2023 року 444 жителі Харківської області отримали ваучери на навчання — оплатить його держава, повідомив директор Харківського обласного центру зайнятості Олександр Котуков під час брифінгу.
 • Запустили цю програму ще у квітні. Зараз ваучер, який повністю або частково оплачує вартість навчання у закладах освіти, можна отримати за 70 професіями та спеціальностями.
 • На Харківщині внутрішньо переміщені особи можуть отримати безплатну юридичну допомогу.