Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт про ліквідацію Медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) з 1 січня 2025 року. На зміну МСЕК прийде оцінювання повсякденного функціонування.
Про це 19 грудня повідомили в Міністерстві охорони здоровʼя.
За їх словами, уже з 1 січня 2025 року експертні команди лікарів-практиків будуть діагностувати інвалідність «замість застарілих, корумпованих МСЕК».
У МОЗ також обіцяють, що проходження шляху до статусу інвалідності значно спроститься, адже більшість процесів буде скорочено та цифровізовано. Усі етапи для оцінювання фіксуватимуться в електронній системі, що має унеможливити корупційні зловживання.
При цьому усі довідки та документи, видані МСЕК до 1 січня 2025 року, залишаються чинними. Вони й надалі будуть підставою для отримання соціальних гарантій, прав, пільг, пенсій, компенсацій та інших виплат протягом терміну дії документів. Крім того, справи, які не були розглянуті МСЕК до кінця 2024 року, будуть розглянуті вже експертними командами, а людину обовʼязково повідомлять про дату та нову адресу, де відбудеться оцінювання.
Водночас для людей, в яких інвалідність встановлена пожиттєво, оцінювання проходити не потрібно. Зберігають чинність всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Повторне оцінювання можливе виключно за бажанням людини або за рішенням суду.
У МОЗ також додають, для людей, в яких строк повторного огляду припадає на січень-червень 2025 року і які не зможуть його своєчасно пройти, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення експертною комісією, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.
Реформа МСЕК на Харківщині
26 листопада рішенням Харківської обласної ради Харківщина долучилася до реформи МСЕК.
2 грудня директорка Департаменту охорони здоров’я ХОВА Тетяна Деменко повідомила, що в області до 27 грудня триватиме процес з ліквідації медико-соціальних експертних комісій, а до цього числа заклади працюватимуть в штатному режимі.
Після ліквідації структури почнеться процедура передачі до кластерних та надкластерних закладів документів як в електронному вигляді, так і в паперовому. Зокрема, будуть передані й архіви.
Експертні команди діятимуть у 18 таких медичних закладах, де будуть виносити рішення щодо надання статусу людини з інвалідністю.
Читайте також
- Проти колишніх членів МСЕК на Харківщині заведено 13 кримінальних справ.
- У МОЗ визначили перелік медзакладів з експертними командами, Харківщина на третьому місті за кількістю.