Харків вважався одним із найкращих міст для життя. У 2022 році він посів друге місце в рейтингу 50-ти найкращих міст України на сайті MistoUa. І це не дивно, адже Харків — великий науковий, культурний, промисловий і транспортний осередок. Тут працює велика кількість науково-дослідних інститутів, вищих навчальних закладів, музеїв, галерей, театрів та бібліотек.
До початку повномасштабного вторгнення Харків займав другу позицію за кількістю населення в Україні після Києва, а область посідала друге місце після Київської.
Чисельність мешканців Харкова постійно зростала. За переписом 1926 року, в місті проживало близько 417 тисяч осіб і воно вважалось третім найбільшим після Києва та Одеси.
Уже 1939 року кількість мешканців виросла до 833 тисяч осіб — це було зумовлено припливом із сіл. Під час німецької окупації показники впали через мобілізацію, масове вивезення на роботи за кордон та пошук притулку в селах: у 1942—1943 роках тут залишилося 160–180 тисяч, однак після 1944 року населення знову почало швидко зростати.
У 1950 році демографічні дані майже відновились до довоєнного рівня — 718 тисяч, а у 1959-му в місті вже було 953 тисячі жителів.
Чисельність перевищила мільйон у 1962 році.
Населення Харкова у 2021 році
Як свідчать дані Головного управління статистики в Харківській області, станом на 1 липня 2021 року в Харкові проживало 1 426 400 людей. Ще близько 300 тисяч були студентами.
Населення Харкова у 2022 році
За підрахунками Харківської ОВА, весною 2022 року після початку повномасштабне вторгнення Росії в Україну в місті залишилося 300–400 тисяч людей, влітку кількість населення збільшилася до 700–800 тисяч людей, а до кінця року позначка досягла до 1 мільйона 100 тисяч.
Кінець лютого — весна 2022
Усе змінилося 24 лютого 2022 року, коли розпочалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну: ракетні удари по будівлі ОДА, знищені багатоквартирні будинки, черги в магазини, переповнені вокзали. Станції метро як укриття — дехто й досі залишається там жити.
За перші два тижні з Харкова лише залізницею виїхало понад 600 тисяч людей. Це близько третини жителів обласного центру. Ще багато їхали власним транспортом. За підрахунками Харківської ОВА, весною в місті залишилося 300–400 тисяч людей.
«Я чудово пригадую перші тижні війни, коли на вулицях фактично залишалося десяток чи два цивільних автомобілів, які ми всі знали. Люди в основному переховувалися в укриттях, підвалах, сховищах, метрополітені тощо», — каже очільник ХОВА Олег Синєгубов.
У той період тишу порушували лише звуки ракет, які продовжували знищувати місто та область. Та вже за два місяці, у кінці травня сталася перша хвиля повернень — харків’яни масово стали приїжджати додому. Таких висновків дійшли в ХОВА після звіту «Укрзалізниці» щодо переповнених вагонів.
«Люди дійсно масово повертаються до Харкова. Сьогодні спілкувався з керівництвом “Укрзалізниці”, вони додають вагони до рейсових потягів — не вистачає місць. Люди повертаються, щоби пересвідчитися у збереженні свого майна, продовжити бізнес чи фактично розпочати його спочатку», — сказав Синєгубов.
Літо 2022
Починають відкриватися кав’ярні, повертаються магазини, поновлюється бізнес, однак людей у військовій формі досі більше, ніж цивільних. Галас мешканців притлумлюють звуки С-300 та російської артилерії.
Літо — найзапекліший період боїв у Харківській області. Мешканці засинали та прокидалися від вибухів. Однак це не заважало українцям повертатися додому.
Речниця Харківської ВЦА Олена Шаповал повідомила, що за приблизними підрахунками в Харкові станом на 15 липня проживало 700–800 тисяч людей: «На жаль, можемо говорити лише приблизно: кожного дня хтось виїжджає, хтось повертається, хтось приїжджає просто забрати свої речі», — зазначила речниця.
Осінь 2022
Друга хвиля повернень відбулася восени, коли ЗСУ витіснили російські війська на півночі за кордон. Водночас починаючи з 10 жовтня росіяни починають масовано обстрілювати критичну інфраструктуру України, через що розпочались проблеми зі світлом, зв’язком та теплом.
У листопаді 2022 року населення Харкова склало близько 1 мільйона 100 тисяч жителів, повідомив міський голова Ігор Терехов.
«Це велика кількість людей. Багато хто повернувся з інших областей, хто із-за кордону. Місто поступово оживає, набирає обертів бізнес», — сказав мер міста.
Тоді по всій країні, включно з Харковом, розгортають «Пункти незламності», місця обігріву, які обладнані генераторами, запасами їжі та води. Кав’ярні та магазини приймають у себе людей погрітися або зарядити свої гаджети.
Зима 2023
Хоча багато хто прогнозував, що на зиму більшість харків’ян виїжджатиме з міста, щоб не замерзнути, станом на 31 січня 2023 року в місті так і проживало 1 мільйон 100 тисяч людей, розповів Олег Синєгубов. Також у місті та області на той час перебувало близько 450 тисяч внутрішньо переміщених осіб.
За словами очільника ХОВА, люди продовжують повертатися, але не так активно, як раніше. Напередодні річниці вторгнення РФ в Україну частина жителів Харкова виїхали з міста. За інформацією міського голови Ігоря Терехова, йдеться про кілька тисяч чоловік: «Зараз, перед 24 лютого, декілька тисяч мешканців виїхали, і це зрозуміло, люди налякані, бувають прильоти. Суттєвого відтоку немає, але є певна кількість людей, які залишили місце проживання. Я вважаю, що після 24 лютого вони повернуться в місто».
Населення Харкова у 2023 році
Станом на 12 березня 2023 року в Харкові мешкало 1,1 мільйона жителів — це вдвічі менше, ніж до повномасштабного вторгнення.
Також з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Харкові народилося 2319 дітей.
Варто зауважити, що Харків значно постраждав за 2022 рік. «Дуже багато потрібно відновити, і ми працюємо, щоб відновити ті пошкодження, які наніс російський агресор. Зараз десь 150 тисяч харків’ян без даху над головою», — розповів міський голова Харкова Ігор Терехов.
Крім того, установи Харкова вже прийняли у своїх гуртожитках 4 тисячі ВПО, 90% з них — жителі Харківської області. Загалом у регіоні зареєструвалися понад 485 тисяч переселенців.
Щоб відстежити зміну кількості населення Харкова, ми зробили графік:
Харків: населення міста в майбутньому
Місцева влада впевнена, що після війни чисельність відновиться до довоєнних показників або навіть зросте. Оновлюючи генеральний план, фахівці орієнтуються на цифри від 2 до 2,5 млн мешканців. Такої кількості населення хочуть досягти, враховуючи і студентів з інших міст, що навчатимуться у харківських вишах.
Ігор Терехов припускає: нова хвиля повернень відбудеться, коли відкриють школи, дитячі садочки й у людей з’явиться робота.
«Ми повинні розуміти, що люди будуть повертатися. Хвиля повернень буде тоді, коли матимемо відкриті школи, дитячі садочки, коли людям буде де працювати. Це наша головна задача, але не все залежить від нас, також від безпекової ситуації. Я хоч зараз відкрив би школи, але не можу, бо С-300 летить 35–40 секунд», — сказав Терехов.
Питання безпеки залишається в пріоритеті. Нещодавно рада оборони Харківської області ввела заборону на проведення культурних заходів, якщо кількість учасників та глядачів буде більшою за 50 осіб. Рішення про заборону проведення культурних заходів було прийнято ще 28 березня, однак наказ набув чинності лише 18 квітня. Це спричинило хаос у культурному житті міста: концерти то скасовували, то дозволяли, а вистави переносили на інші сцени та дати. Детальніше – читайте у нашому матеріалі.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!