14 липня російські військові випустили три ракети “Калібр” по центру Вінниці. Внаслідок ракетних обстрілів загинуло 23 людини, з них – 3 дитини. Поліція ідентифікувала 19 з 23 загиблих. Постраждало понад 100 осіб.

Проте росія не підтверджує цих даних. У пропагандистських ЗМІ росіяни пишуть, що це був точний удар по військовим об’єктам. 

Що сталося?

14 липня росіяни влучили ракетами по центру Вінниці, де гуляли люди. Ракети потрапили в офісні приміщення, також від ударів постраждали Будинок офіцерів та автостоянка. 

Одразу ж після удару російські ЗМІ поширили інформацію, що армія рф влучила у Будинок офіцерів, де нібито знаходились боєприпаси. 

Пізніше головна редакторка Russia Today Маргарита Симоньян повідомила, що Будинок офіцерів був “пунктом тимчасового розміщення нациків”, з посиланням на міноборони рф. 

Як особі, що “підриває територіальну цілісність, суверенітет та незалежність України”, їй заборонений в’їзд в нашу країну.

“Вражена військова частина у Гайсині Вінницької області. Ще відео”, – ось що пише пропагандист Соловйов, що також занесений до переліку осіб, які створюють загрозу нацбезпеці України.

Скрін з телеграму Міноборони рф

Згодом російська пропаганда видала третю версію розвитку подій: “Високоточний удар завершив нараду щодо постачання озброєнь Києву”, – пишуть у міноборони рф.

Повідомлення про те, що росіяни влучили по військовим об’єктам у Вінниці, поширили російські ЗМІ “РИА.Новости”, “Ведомости”, “360tv.ru”, “RusVesna”, “Сольовьев”, “Вести”.

Тобто загалом російська пропаганда тричі намагалась виправдати ракетний удар по центру міста, внаслідок якого є загиблі, поранені та зниклі безвісти цивільні. 

Але інформація про ураження саме боєприпасів, не цивільних осіб, — неправда. У Державній службі України з надзвичайних ситуацій опублікували фото та відео з місця події, а також зазначили, що ракети влучили у паркувальний майданчик біля Будинку побуту «Ювілейний». Було знищено, крім іншого, медично-діагностичний центр.

Того ж дня десятки українських медіа опублікували фото та відео з місця подій. Наприклад, Суспільне оприлюднили фото місця удару. Володимир Зеленський опублікував відео, на якому видно, куди влучили ракети та як рятують людей. Вже ідентифікували історії трьох дітей, які загинули під час удару. 

Одна дівчинка разом з мамою поверталась з розвиваючих занять, хлопчик чекав свого дядька у машині, ще одна хлопчик разом з мамою були на прийомі у лікаря в медичному центрі на першому поверсі “Ювілейного”, від якої не залишилось нічого, розповідають BBC.

Тіло дівчинки. Фото: ДСНС України

А от Будинок офіцерів вважався культурною пам’яткою Вінничині. Там проводились різні концерти, а діти мали змогу відвідувати гуртки. Того ж дня там до благодійного виступу готувався гурт Roxolana, але один з учасників загинув під час ракетного удару у Вінниці. 

Висновок

Вже вкотре росія намагається перекласти провину за власні злочини на українських військових. Характерно, що російські медіа постійно змінюють свої версії того, що ж насправді відбулося та хто постраждав.

У випадку з ударом по Вінниці версії змінювались мінімум тричі.

За даними департаменту охорони здоров’я ОВА, внаслідок обстрілу загинуло 23 особи, з них 3 дитини. Звернулося за допомогою 202 особи, з них 68 госпіталізовано, в тому числі 4 дитини, 110 надано допомогу амбулаторно. Усім постраждалим надається необхідна медична допомога, пишуть у ДСНС.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.