Як перестати жити від зарплати до зарплати та почати ефективно розподіляти кошти?

Даша Котєльнікова - 01 Грудня 2021 | 00:39
Папка з документами та калькулятор

Криптовалюта, акції, депозити та інші види накопичень сьогодні існує безліч способів, куди можна вкласти гроші. Грамотні люди більше не обирають зберігати кошти «під матрацом», вони хочуть, щоб їх фінанси працювали та приносили дохід.

Але є інший бік. Українці все ще вкладають кошти у фінансові піраміди, беруть мікрокредити та попадаються на махінаціях банківських шахраїв. Опитування «Рейтингу» під час початку локдауну показали, що більше половини мешканців Україні мають заощаджень менше, ніж на місяць. І лише 17% мають накопичень на строк від трьох до шести місяців. Всі ці факти свідчать про недостатню фінансову грамотність громадян.

Звісно, позитивні зрушення є – наприклад, у школах почали викладати фінансову грамотність. Однак це може не працювати, коли немає відповідного прикладу вдома. Якщо батьки не практикують фінансову грамотність у повсякденному житті – то і дитина, скільки б не викладали в школі, скоріше за все не засвоїть навики правильного поводження з грошима. – розповідає експертка Юлія Левін.

Юлія Левін, фінансовий коуч

Ми поспілкувалися з Юлією про фінансову освіту, і дізналися, як розпочати шлях до ефективного розподілу фінансів та отримали декілька рекомендацій.

Останнім часом багато блогерів почали рекламувати купівлю акцій, різні освітні курси трейдингу або криптовалюту. Чи не є це черговим хайпом? Наскільки це надійно?

Все в цьому нормально. Просто треба розуміти, що блогери рекламують все, за що платять гроші. Акції, криптовалюта та інше – це добре, але ризиково. Якщо ви хочете вкласти кудись гроші, почніть з освоєння базової фінансової грамотності, все проаналізуйте, пошукайте інформацію, та подумайте, наскільки це взагалі вам потрібно, щоб потім не було боляче. Трейдинг, наприклад, підійде переважно психологично стійким людям, бо там постійні нерви та стрес.

А куди ви порекомендуєте вкласти гроші?
– Одним з кроків фінансово грамотної людини має бути вкладення коштів у себе – у свій розвиток та навчання, яке призведе до збільшення оплати вашої праці в майбутньому. Також будь-які курси підвищення кваліфікації або вашого ключового навику призведуть до нових корисних знайомств та нових клієнтів.

З чого варто почати свій шлях до фінансової грамотності?

Спочатку треба визначити свої цілі. Запишіть їх та оберіть найбільш пріоритетні, наприклад, на найближчі три роки. Порахуйте, скільки коштів вам знадобиться для їх реалізації. Далі проаналізуйте свої витрати та сплануйте свої доходи так, аби розпочати відкладати. Для початку непогано, якщо це буде хоча би 15-20 відсотків. Ці відкладені кошти можна витратити на реалізацію своїх цілей, але спершу я раджу піклуватися про створення фінансової подушки.

Дослідження «Рейтингу» показали, що українці майже не мають фінансової подушки безпеки. Взагалі що це таке, якою вона має бути та як же її створити?

Розмір такої подушки для кожного індивідуальний та розраховується в залежності від суми витрат за місяць. В ідеалі це має бути сума ваших доходів за 3-6 місяців. Тобто, якщо, наприклад, ваші витрати на місяць становлять 10 тисяч гривень, то варто відкласти принаймні 30-60 тисяч. Це є «недоторканна» сума, яка забезпечить вам можливість зберегти звичний рівень життя під час пошуку нової роботи, декрету чи будь-яких форс-мажорних ситуацій.

Як зберігати фінансову подушку? Я раджу 30% тримати у готівці – гривнях, доларах, євро чи іншій валюті. Ще третину – вкласти у короткотермінові депозити, решту – у довготермінові депозити. Така система забезпечить вам доступ до грошей у потрібний момент, а також примножить відкладені кошти за рахунок відсотків по депозитам.

Перший ресурс, який спадає на думку коли говориш про фінансову грамотність це книга Роберта Кіосакі «Бідний тато, багатий тато». Чи порадили б ви її початківцям у сфері фінансів чи вона занадто переоцінена?

– Комусь ця книга подобається, але особисто мені вона не зайшла. Я люблю більш актуальну інформацію. Для початку можу порекомендувати гру фінансової стратегії Cash Flow. Але її має провести дійсно досвідчений, класний тренер. Якщо говорити про книги, то я щиро рекомендую всім книгу, яку високо оцінили і мої клієнти, – «Не накидайтеся на зефір». Великий її плюс у тому, що вона підходить як дорослим, так і дітям, і підліткам.

Cash Flow існує близько 20-ти років. Окрім самої гри ви також можете взяти участь у змаганнях або пройти освітні тренінги для покращення навичок у грі.

А якщо ви хочете отримати ще більше теоретичних знань у сфері фінансової грамотності та почитати щось, окрім «Бідний тато, багатий тато», то ця добірка для вас

5 безкоштовних ресурсів для фінансової освіти

Всі ці ресурси безкоштовні та доступні в інтернеті у відкритому доступі. Ми підібрали для вас, як більш розширені курси, так і полегшені, у форматі ігор або книги.

Курс «Фінансова грамотність» від Центру «Розвиток КСВ»

Він розроблений за допомогою фахівців топових українських університетів. Курс складається з 8 лекцій та 7 тестів, а по завершенню навчання ви отримаєте сертифікат.

Фінансова грамотність для підприємців від «Дія. Бізнес»

20 лекцій від сервісу «Дія». Розробники запевняють, що курс має допомогти потенційним та діючим підприємцям покращити свої навички в управлінні фінансами та у власному бізнесі.

Уроки фінансової грамотності «Finance Park»

Навчайтеся фінансовій грамотності в ігровій формі. Тільки для цього курсу потрібно володіти англійською, хоча б на рівні В2. Гра розроблена в Америці, як доповнення до основного курсу з фінграмотності, але ви можете грати і без цього. Завдання цікаві та змушують ваші мізки попрацювати. Наприклад, одне з завдань –
визначити, яка частина заощаджень буде використана для сплати податків. Також все коментує віртуальна асистентка, яка буде ділитися з вами лайфхаками.

Financial Football Game

Ще одна гра, ця від Visa та NFL (National football league). Ви граєте в американський футбол і протягом гри відповідаєте на питання вікторини. Мови гри: на вибір іспанська або англійська. Також там є розділ з освітними статтями та добірка корисних ресурсів.

Книга «Не накидайтеся на зефір»

Книга від Еллен Сінґер, Хоакім де Посада про те, чому життя за принципом «тут і зараз» не зробить вас успішною людиною.

Аналіз та контроль своїх доходів та витрат зовсім не означає, що тепер ви лише працюєте та відкладаєте гроші! Завжди плануйте час та гроші на відпочинок, хобі, зустрічі з друзями та подорожі, адже всі гроші мають витрачатись у задоволення.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.