Що таке ОТГ?

Раніше в Україні було більше десяти тисяч територіальних громад, з яких більше 10 тисяч сільських. У 92% сільських громад проживало менше 3 тисяч жителів. Була вибудована чітка вертикаль влади — сільські громади підпорядковувалися районній раді, районна — обласній, область — Києву, куди й збирались усі податки. І лише потім розподілялися по Україні. В результаті роками до сіл гроші не доходили – проблеми не вирішувалися.

Тому в Україні був запущений процес децентралізації. Це коли повноваження і ресурси передаються на місця, а громада сама визначає куди витратити зароблені гроші. Проте у маленьких громад просто не вистачить ресурсів відродити села. Тому придумали рішення — укрупнення кількох громад шляхом об’єднання. Це дало можливість використати спільні ресурси для розвитку містечок та селищ.

Тож тепер усі 23 ОТГ у Харківській області, які були утворені із 2015 року до початку 2020 року, гарантовано матимуть прямі відносини між своїм бюджетом та державним бюджетом без посередництва районної влади. А в вересні Верховна Рада прийняла закон, який зберіг фінансову незалежність громад (ОТГ) від ще раз змінених районів.

Також райони не зможуть претендувати на доходи ОТГ, особливо найбільшого джерела податкових доходів громад – 60% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), сплаченого місцевими жителями.

Що це дасть мені?

Збільшення фінансової незалежности ОТГ від центрального бюджету дозволить розвиватися іншим територіям поза містом, що дасть більше свободи і відповідальності. Харків’янам децентралізація дасть більше можливостей поїхати за місто, і бачити не депресивні селища, або зруйновані дороги, а більш майористі та наповненні життям та можливостями райони.

Наприклад, у Старосалтівській громаді у грудні 2019 року запрацював Центр підтримки бізнесу та розвитку підприємництва, а в Циркунівській ОТГ у 2019 році відремонтували дороги, що їх не ремонтували майже 20 років. Ці можливості обговорюють переважно в контексті покращення публічних послуг, доступних в об’єднаних селах та містах: кращі дороги, молодіжні та культурні проєкти, більша кількість ЦНАПів на місцях тощо.

Проте як впливає реформа на гроші людей?

Гроші, довіра, можливості

Окрім додаткової інфраструктури, можливості для молоді та створення нових проектів,  є ретельніша сплата податків та зменшення витрат на чиновників. Наприклад, на Харківщині пересічно по всіх ОТГ области на адміністрування та службовців в ОТГ витрачають 23%, у той час як до змін середній показник по країні складав приблизно 45%.

Також зростає довіра до місцевої влади. Якщо лідери ОТГ інформують жителів про стан грошей, то люди розуміють, на що вони платять податки та як ними розпоряджаються. Виходить позитивна замкнута лінія – органи місцевого самоврядування прагнуть розвивати якість послуг і тим самим мотивують сплачувати податки. Таким чином формується «замкнуте коло доброчесності» –  сприятливого середовища для місцевого бізнесу і більш якісного життя. Це підтверджують і результати наукових досліджень.

Що кажуть дослідники?

Дослідники Київської школи економіки проаналізували діяльність чинних ОТГ за результатами перших двох років їхнього існування і результати надихають.  ОТГ зібрали від 5% до 122% більше місцевих податків, ніж до об’єднання, і почали більше витрачати на розвиток місцевої інфраструктури (на 46–569%). Водночас помітний ефект економії на масштабі: після об’єднання громад частка видатків на органи місцевого самоврядування в загальних видатках знизилася на 12%, а частка витрат на оплату праці – на 4%.

На Харківщині, за підсумками перших двох років реформи, у 2017 році надходження власних доходів (у розрахунку на одного мешканця) по 4-х ОТГ області, утворених у 2016 році, зросли у 3,4 рази. ОТГ за 2017 рік змогли спрямувати кошти на проведення капітальних видатків на суму 60390,6 тис. грн, або 1 жителя становить 1020,1 гривень.

Завдяки збільшенню свободи і незалежности для органів місцевого самоврядування покращився місцевий бізнес-клімат: податки, які сплачують громадяни та підприємства, значною мірою витрачатимуть там, де люди живуть та працюють. Органи місцевої влади повинні продовжувати так само, а також покращувати комунікацію із бізнесом, спонукати його виходити із тіні та більше залучати громадян до обговорення бюджету.

А що ще?

Для центральної влади в Україні ОТГ можна порівняти з «курами, що несуть золоті яйця». Об’єднання громад є інструментом зростання за принципом «знизу вгору», а фінансові і матеріальні успіхи діяльности органів місцевого самоврядування ОТГ свідчать що ситуація буде ще цікавіша. Тоді Україна зможе стати ледь не «Швейцарією Східної Європи», яка переживатиме процвітання та стабільність на всій території.

Теги:

#місто