У вересні Верховна Рада України прийняла законопроект №3614, який зберіг фінансову незалежність об’єднаних територіальних громад (ОТГ) від новоутворених районів. Тепер усі 23 ОТГ у Харківській області, які були утворені із 2015 року до початку 2020 року, гарантовано матимуть прямі відносини між своїм бюджетом та державним бюджетом без посередництва районної влади. Що найважливіше – районний бюджет не зможе претендувати на доходи ОТГ, особливо найбільше джерело податкових доходів ОТГ – 60% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), сплаченого місцевими жителями. Чому це важливо та який вплив має на довгостроковий економічний розвиток Харківщини?
Збільшення фінансової незалежності ОТГ від центрального бюджету є основним досягненням реформи децентралізації в Україні. Основною мотивацією для проведення реформи було те, що більшість малих сільських рад в Україні є неефективними у забезпеченні не лише достатнього рівня життя для своїх мешканців, а й базових публічних послуг.
Довідка. Українська реформа децентралізації розпочалась у 2014 році і включає три основні компоненти: (1) добровільне об’єднання місцевих громад в ОТГ (об’єднані територіальні громади); (2) фінансова децентралізація, завдяки якій ОТГ стали зберігати більшу частку зібраних податків на місцях та отримали цільові субвенції на розвиток; (3) розширені адміністративні повноваження для ОТГ, які є інструментами економічного розвитку (наприклад, здійснення зовнішніх запозичень, самостійне обрання установ з обслуговування коштів місцевих бюджетів відносно розвитку, право самостійно визначати містобудівну політику, надання більшої кількості послуг з реєстрації на місцях, обслуговування загальноосвітніх шкіл, диспансерів тощо).
Успіхи реформи у досягненні задекларованої мети обговорювалися в основному у дискурсі покращення якості публічних послуг, що надаються в об’єднаних селах та містах: кращі дороги, молодіжні та культурні проекти, більша кількість ЦНАПів на місцях тощо. Наприклад, у Старосалтівській громаді у грудні 2019 року запрацював Центр підтримки бізнесу та розвитку підприємництва, а у Циркунівській ОТГ у 2019 році відремонтували дороги, які не ремонтували близько 20 років. Однак такий важливий аспект як вплив реформи на економіку майже повністю проігнорований у дослідженнях та публічних дискусіях.
Набагато важливішим результатом реформи для довгострокового економічного зростання, ніж покращена інфраструктура сама по собі, є ретельніша сплата податків та зменшення витрат на утримання органів місцевого самоврядування. Наприклад, на Харківщині у середньому, по всіх ОТГ області питома вага видатків на утримання органів місцевого самоврядування у доходах загального фонду становить 23,0%, у той час як до реформи середній показник по країні складав близько 45%.
У короткостроковій перспективі, як результат реформи, також збільшується довіра до місцевої влади. Якщо лідери ОТГ інформують громадян про бюджетний процес в ОТГ, то місцеві жителі розуміють, на що вони платять податки та як ними розпоряджаються. У свою чергу, органи місцевого самоврядування прагнуть підтримувати якість своїх послуг і тим самим – мотивують сплачувати податки. Таким чином, формується «замкнуте коло доброчесності», яке є основою більш сприятливого середовища для діяльності місцевого бізнесу і економічного зростання у довгостроковій перспективі. Це підтверджують і результати наукових досліджень.
Дослідники Київської школи економіки здійснили економічні оцінки діяльності існуючих ОТГ за результатами перших двох років їхнього існування (2016-2017), і вони виявилися позитивними та надихаючими. ОТГ зібрали від 5% до 122% більше місцевих податків, ніж до об’єднання, і стали більше витрачати на розвиток місцевої інфраструктури (від 46% до 569% більше). Водночас спостерігається ефект економії на масштабі – після об’єднання громад частка видатків на органи місцевого самоврядування в загальних видатках знизилася на 12%, і на 4% зменшилася частка витрат на оплату праці.
На Харківщині, за підсумками перших двох років реформи, у 2017 році надходження власних доходів (у розрахунку на одного мешканця) по 4-х ОТГ області, утворених у 2016 році, зросли у 3,4 рази. Виходячи з фінансових ресурсів ОТГ за 2017 рік змогли спрямувати кошти на проведення капітальних видатків в сумі 60390,6 тис. грн, що в розрахунку на 1 жителя становить 1020,1 гривень.
Такий результат був досягнутий завдяки наданню більших фінансових повноважень, тобто – більшої свободи і незалежності органам місцевого самоврядування, за рахунок чого вони можуть вкладати більше грошей у місцевий розвиток. Це сприяло покращенню місцевого бізнес-клімату, разом із тим фактом, що податки, які сплачують громадяни та підприємства, будуть значною мірою витрачатися там, де вони живуть та працюють (а не перераховуватися до районного та центрального бюджету, як раніше). У зв’язку із цим для подальшого збільшення податкових надходжень органи місцевої влади повинні продовжувати «у тому ж дусі», а також покращувати комунікацію із бізнесом, спонукати його виходити із тіні та більше залучати громадян до обговорення бюджету.
Усі місцеві видатки, від капітальних трансфертів підприємствам до фізичної культури і спорту, зросли після того, як органам місцевої влади було надано більше адміністративних повноважень та більше державних трансфертів на їх покриття. Водночас, менше коштів було витрачено на місцеву бюрократію в ОТГ. Цей результат є доказом на користь прагнення лідерів ОТГ розвивати місцеву інфраструктуру та покращувати умови життя мешканців ОТГ, що перевищує їхнє потенційне бажання збільшити власну зарплату та збагатитися завдяки об’єднанню.
Отже, для центральної влади ОТГ можна порівняти із «курами, що несуть золоті яйця». Об’єднання громад є інструментом зростання за принципом «знизу вгору», а фінансові і матеріальні успіхи діяльності органів місцевого самоврядування ОТГ свідчать про ефективне управління. Якщо українські політичні партії, Президент України та Уряд дійсно є прихильниками реформи децентралізації та прагнуть зберегти її здобутки, вони повинні підтримати існуючу фінансову автономію ОТГ, як визначальну цінність демократичного суспільства в Україні. Тоді Україна зможе стати «Швейцарією Східної Європи», яка переживатиме процвітання та стабільність на всій території.