Київський районний суд Харкова визнав невинуватим в ухиленні від призову на військову службу вірянина баптистської церкви та інженера-радіофізика Радіоастрономічного інституту НАН України.

Відповідний вирок з’явився у Реєстрі судових справ 19 березня.

8 липня 2024 року чоловік добровільно прибув до місцевого ТЦК та СП для оновлення даних, пройшов військово-лікарську комісію, де його визнали придатним до військової служби та повідомили про необхідність прибути до ТЦК 12 липня для подальшого направлення на курси військової підготовки. Він написав відмову від повістки посилаючись на релігійні переконання, оскільки є вірянином Харківської церкви «Благодать». Коли  у відповідну дату чоловік не з’явився, співробітники ТЦК та СП заявили, що він порушив вимоги ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». 

Під час допиту вірянин розповів, що медичний огляд він пройшов менше ніж за 20 хвилин та був визнаний придатним. Свою відмову від повістки він пояснив працівникам ТЦК членством у релігійній організації «Релігійна громада євангельських християн-баптистів «Харківська церква«Благодать» з 2016 року. Це також підтвердила довідка з церкви. 

За його словами, він сказав працівникам ТЦК, що готовий погодитися на альтернативну (невійськову) службу за умови, що вона не вимагатиме від нього носити зброю.

Зокрема, чоловік повідомив, що працює на критичному підприємстві –  інженером-радіофізиком Радіоастрономічного інституту. 

«Тому обвинувачений вважає, що не підлягає мобілізації ще і тому, що працює у критично важливій для оборони галузі. Керівництво інституту за місцем його роботи з травня 2024 року намагалося забезпечити бронювання працівників, проте цю процедуру не було завершено», – ідеться у вироці.

Зокрема, у документі йдеться, що церква євангельських християн-баптистів, членом якої є чоловік, входить до Переліку релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.1999 року.

За словами служителя церкви, який підтримував обвинуваченого на суді, деякі їх віряни долучилися до армії, а брати чи ні до рук зброю, він вважає сферою вільного вибору кожного. 

Щодо чоловіка до ТЦК та СП також звертався інститут, у якому він працює, та повідомив, що без цього працівника рівень робіт знизиться, а прилади, у виробництві яких він задіяний, виготовляють на замовлення Державної прикордонної служби України.

Згідно з рішенням суду, обвинувачений має глибокі, щирі і послідовні релігійні переконання, які вступають у непереборний конфлікт із виконанням військового обов’язку. 

«З огляду на викладене, на думку суду, обвинувачений має право на сумлінну відмову від військової служби і заміну її на альтернативну (невійськову)», – ідеться у рішенні суду.

Однак в умовах воєнного стану законодавство не передбачає можливості реалізації права на альтернативну службу. Також суд взяв до уваги, що обвинувачений дотримувався правил військового обліку та добровільно з’явився для оновлення даних.

Рішенням суду чоловіка визнано невинуватим в ухиленні від мобілізації.

Читайте також

  • На Харківщині чоловік, ймовірно, за гроші «працевлаштував» військовозобовʼязаного до ДСНС.