У справі про неналежну оборону Харківщини затримали трьох колишніх командирів, а саме двох генералів та полковника, через недбалість яких війська РФ нібито змогли захопити частину на півночі області у травні 2024 року. За результатами судового засідання, полковника Іллю Лапіна взяли під варту на 60 діб.

Про це повідомляє Суспільне з посиланням на судове засідання від 21 січня.

Зазначається, під час цього засідання першим почали обирати запобіжний захід підозрюваному полковнику Іллі Лапіну. Прокурори просили взяти його під варту. Сам же Лапін, розповів, що зараз працює волонтером. На що далі прокурор клопотав, щоб засідання було закритим, бо в матеріалах міститься державна таємниця.

«Наша держава буде міцна, коли все знають. Я хочу, щоб люди бачили і все знали», — сказав адвокат Лапіна, з цим рішенням погодився і сам підозрюваний.

Однак суддя все ж ухвалила рішення закрити засідання. А клопотання прокурора про застосування тримання під вартою підозрюваного Іллю Лапіна задовольнили. Тепер полковника триматимуть під вартою 60 діб.

Захисник Лапіна Юрій Кривко розповів журналістам, що планує подавати апеляцію на рішення суду.

«Він відвів з певної бойової ділянки людей, вважаючи, що треба врятувати їхні життя. Це було 10 травня 2024 року. Практично це не відступ, а маневр», — розповідає сторона захисту.

Після Лапіна почалось засідання щодо запобіжного заходу комбату Юрію Галушкіну. Його адвокат сказав, що вони наполягатимуть на відкритому засідання та проситимуть відмовити у будь-якому запобіжному заході. Однак суд ухвалив рішення провести закрите засідання.

За словами захисту, Галушкін звільнений з лав ЗСУ за станом здоров’я у 2024 році, зараз працює в «Укроборонпромі».

Про справу генерал-лейтенанта Артура Горбенка інформація наразі відсутня.

Контекст

За даними слідства, колишні командири оперативно-тактичного угруповання «Харків», 125-ї окремої бригади територіальної оборони та 415-го окремого стрілецького батальйону 23-ї окремої механізованої бригади своїм недбалим ставленням до військової служби дозволили військам Російської Федерації захопити частину території Липецької громади на півночі Харківщини.

За даними головного редактора Цензор.Нет Юрія Бутусова, ймовірно, мова йде про бригадного генерала Юрія Галушкіна та генерал-лейтенанта Артура Горбенка. Також за даними джерел Української Правди, третій у цій справі йде, ймовірно, полковник Ілля Лапін.

За версією слідства, дії командирів призвели до втрати особового складу та озброєння, зірвали заходи з оборони державного кордону у зоні їх відповідальності. 

‎«Бригадний генерал визначив позиції оборони, які не відповідали її бойовим можливостям, до того ж він мав інші підрозділи, які могли підсилити ці позиції. Також командир зробив низку інших помилок, у тому числі не повною мірою уточнив напрямки головних ударів росіян, недостатньо контролював організацію підготовки та ведення оборонних дій», – йдеться у повідомленні.

Крім того, зазначається, що колишній командир 125 окремої бригади тероборони, генерал-лейтенант, також недооцінив можливості російської армії щодо відновлення наступу у районі оборони бригади та неадекватно реагував на нарощення росіянами бойових потенціалів та загроз. А колишній командир 415 батальйону 23 ОМБр своєю чергою не організував оборонний бій у населених пунктах Стрілеча, Красне, Липці та Слобожанське, що розташовувалися у батальйонному рубежі оборони; не визначив, які об’єкти включити в опорні пункти і як підготувати їх до захисту.

Додається, що після прибуття затриманих до Києва їм буде повідомлено про підозру у недбалому ставленні військової службової особи до служби, вчиненому в умовах воєнного стану, що спричинило тяжкі наслідки. Крім цього, колишньому командиру 415-го окремого стрілецького батальйону буде додатково повідомлено про підозру в самовільному залишенні поля бою.

Читайте також