До 1 березня 2025 року українські військовослужбовці, які самовільно залишили частини (СЗЧ), мають можливість повернутися на службу без кримінальної відповідальності.
Про це 23 січня нагадали в Харківській обласній військовій адміністрації.
Там зазначили, що напередодні Президент України Володимир Зеленський підписав відповідний Закон.
Тож тепер кожен військовослужбовець, який хоче повернутися на службу до 1 березня, має прибути до своєї частини. Однак як альтернатива — він може з’явитися до територіальних підрозділів ДБР чи Військової служби правопорядку або Нацполіції. Міноборони також дозволило звернутися до однієї із 17 військових частин із затвердженого Генштабом списку або до однієї з 14 рот резерву Нацгвардії.
Після прибуття до частини військовослужбовець має подати рапорт про поновлення на службі.
«З цієї миті запускається чіткий алгоритм, що регламентує всі подальші етапи поновлення – від оформлення документів до відновлення виплат», — йдеться у повідомленні.
Рапорт можна подати також у застосунку Армія+.
Додається, упродовж 72 годин з часу подачі рапорту командир повинен поновити бійця на службі та повідомити про це правоохоронців.
Резонанс
У вересні 2024 року військовослужбовець Сергій Гнезділов публічно оголосив, що самовільно залишив частину, аби привернути увагу до відсутності встановлених термінів служби у війську й того, що за Конституцією громадяни України мають обовʼязок захищати державу.
Він заявляв, що державна політика в питанні демобілізації відсутня і своїм вчинком нібито хотів донести до влади й суспільства «необхідність розмови» та розвʼязання проблеми демобілізації.
Після цього інциденту у 56 бригаді почали службове розслідування, а правоохоронці розпочали кримінальне провадження за ст. 408 Кримінального кодексу України — дезертирство. В умовах воєнного стану за це передбачено покарання у вигляді ув’язнення на строк від 5 до 12 років.
Водночас уже сьогодні, 23 січня, військовослужбовець Сергій Гнезділов заявив про повернення на службу. Адвокатка уточнила, що Гнезділов повернеться на службу назад до своєї частини у 56 окремій мотопіхотній бригаді. Там він буде оператором БпЛА.
Він має повернутися протягом 3 днів після набрання ухвалою законної сили, а це буде через 7 днів. Таким чином, «дедлайн» становить 10 днів. Суд своєю ухвалою також закрив провадження щодо військовослужбовця.