Фейк. Відео з людськими черепами, що знайшли на березі Каховського водосховища

Юліана Топольник - 15 Червня 2023 | 13:19

Підрив Каховської ГЕС спричинив одну з наймасштабніших катастроф за українську історію. Завдяки боту «Перевірка» ми мали змогу спостерігати, як російська пропаганда пройшла різні стадії реакції на подію: заперечення, гнів та прийняття. І нарешті, після заперечень підриву ГЕС («це не ми» і «нам це не вигідно») їхніми військовими, вдалася до стандартних заготовок. А саме — до поширення наративу «Україна ‒ країна хаосу, радикалів та нацистів». Одним з проявів цього наративу стала історія про знайдені людські черепи — детальніше читайте у розслідуванні Ґвара Медіа.

Що сталося?

Мережею ширяться відео про людські останки, що нібито знаходять на місцях, де «відійшло» Каховське водосховище. Здебільшого, ці відео поганої якості: невідома ні локація, ні дата чи автори зйомок. Проте найбільшого розповсюдження (та найбільшу кількість запитів у бот «Перевірка») отримав ролик черепа у шоломі.

«Повінь Дніпра змила німецькі військові могили часів Великої Вітчизняної війни», — йдеться у дописі до відео.

Відео користувача @Sprinter99880, фейки та маніпуляції зі сторінки якого ми вже неодноразово розбирали, набрало більш ніж 1,6 млн переглядів. Тож, ми вирішили проаналізувати саме його.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Почнемо з аналізу форми та кольору черепа, що бачимо в кадрі. Він має максимально подібний колір до піску, на якому знаходиться.

Поглянемо більш прискіпливо і порівняємо його з іншим черепом, знайдений на старовинному цвинтарі, що розмиває Обське водосховище.

Форма кістки

Перше, на що звертаємо увагу: череп, нібито знайдений на Каховському водосховищі, має дуже високі вилиці.

Збоку «каховський череп» не має притаманних людському черепу заглиблень: такі виразні щоки відрізняються від анатомічної побудови кісток людини. Вони подібні до наліпок поверх предмета.

З ракурсу, що у кадрі, видно: через відсутність отворів нижня щелепа навіть не має до чого «прикріпитися».

Ніс та зуби

У «каховського черепа», на диво, є ніс. Звісно, це може бути наріст, проте мусимо звернути увагу на його гладку, ніби зачищену структуру з одного боку, та покриту мушлями з іншого. Вкотре підмічаємо ідентичність кольору кісток та піску.

Далі, придивляємось до зубів. Ми передивилися безліч відео, де черепи були знайдені в аналогічних умовах. І якщо зуби залишалися, як бачимо на скріні нижче, вони не змінюють колір — їх одразу помітно на щелепі.

Ми порівняли «каховську знахідку» із черепом, який з 1941 року пролежав у воді. Тут наочно видно: зуби, що залишилися збоку, не змінили колір, а сама щелепа не виступає за носовий отвір.

На нашому ж черепі бачимо верхню щелепу, що дуже виїхала вперед — настільки, що була на рівні з кінчиком носа.

Очниця або очні ямки

Опустимо форму очей, адже через велику кількість піску її важко дослідити. Через налаштування експозиції ми висвітлили «каховську знахідку» та череп, знайдений на Обському водосховищі.

Як бачимо, у «каховському черепі» немає пустки всередині. При висвітленні видно, що всередині знаходиться велика кількість піску, а сама очниця неглибока, натомість череп з Обського водосховища має притаманні людському черепу пустоти.

Історичне підґрунтя та сліди на піску

Окремо хотілося б звернути увагу: на місці, де знаходиться череп, лишилися сліди автора інсталяції.

Опосередкованими ознаками фейку є також відсутність локації, анонімність автора відео. Майже скрізь ролик підписаний як відео з соцмереж або «від очевидців».

Крім іншого, каска жодним чином не закріплена на черепі. Якщо врахувати опис до відео і уявити, що перед нами — розмиті захоронення часів Другої світової війни, незрозумілим стають застарілі нарости молюсків. Адже для створення такого скупчення молюсків не достатньо розмити могилу — череп повинен був знаходиться у воді роками.

Нагадаємо, що будівництво Каховської ГЕС почалося 20 вересня 1950 року та тривало п’ять років — до 18 жовтня 1955-го. Тобто вже після закінчення війни. Тож важливо розуміти, що учасники Другої світової війни повинні були бути захоронені.

Згідно з історичними даними, німців не хоронили в касках. На окупованих територіях Радянського союзу нерідко облаштовували могили для своїх загиблих просто в населених пунктах, ставлячи над ними хрести з касками. Це не мало масового характеру, проте ми не знайшли свідчень про випадки свідомого захоронення німців у касках.

Український краєзнавець Едуард Мондзелевський розповідає: до прикладу, у Фастові німецькі могили першопочатково були без касок — просто з табличками. Вже згодом на них почали вішати каски (одна з яких, головна, була більшою). Фастівські старожили-очевидці їх так і запам’ятали — як «море дерев’яних хрестів з касками в самому центрі».

Однак після звільнення земель Червоною армією ці цвинтарі було ліквідовано відповідно до постанови державного комітету оборони № 1517 від 1 квітня 1942 року.

Висновки

Для чого створюються і поширюються такі фейкові відео?

По-перше, аби відвернути увагу. Обговорюючи та поширюючи такі відео, люди втрачають фокус і відволікаються від масштабів трагедії.

По-друге, аби включити міфологічне мислення: майже під кожним відео є люди, які пишуть «Це знак! НЕ МОЖНА воювати з Росією» тощо.

Звісно, ситуація з розмиттям старовинних кладовищ дуже ймовірна. Проте коли ролик з’являється майже одночасно у великій кількості пабліків і має таке розповсюдження, це може свідчити про те, що розповсюдженню хтось допомагає.

Адже коли в самій Росії розмиває старовинні кладовища, інформація зазвичай має вузьке коло споживачів, враховуючи кількість населення РФ. Так, наприклад, відео розмитого старого цвинтаря на Братському водосховищі має 147 тис. переглядів. А ролик з розмитим сибірським кладовищем від 2022 року набрав скромні 11 тис. переглядів.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Ґвара Медіа.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.