Від Злочевського до Коломойського. Чому Україні не потрібний мільярд кубів газу щороку з Сахалінського родовища

Ґвара Медіа - 10 Червня 2024 | 18:03
Сахалінське родовище на Харківщині.

Автори: Тетяна Ніколаєнко, «Цензор.НЕТ»; Олександр Манченко, «Ґвара Медіа».

Сахалінське нафтогазоконденсатне родовище розташоване на території Богодухівського району Харківської області. Це один з найбільших майданчиків вуглеводнів в Україні, який міг би давати Україні 1 мільярд кубометрів газу щороку. Але вже понад пів року воно не працює.

Що могло б дати родовище країні та громаді і які можливі причини зупинки видобутку, намагались дізнатись журналісти Цензор.НЕТ та Ґвара Медіа.

Громада втрачає 9 мільйонів щомісячно

Доведені запаси Сахалінського родовища — близько 15 мільярдів кубометрів газу, 1,7 мільйона тонн газового конденсату та приблизно стільки ж нафти.

Пік видобутку блакитного палива на цьому родовищі припав на 2019-2020 роки: щороку — по 850 мільйонів кубометрів. У 2021 році «Укрнафтобуріння» видобуло 790 мільйонів кубічних метрів блакитного палива, а у 2022 році — ще менше — 560 мільйонів кубометрів. На зниження видобутку вплинули не тільки воєнні дії (останню свердловину там бурили вже під час повномасштабного вторгнення), а й приховані конфлікти за право розробляти родовище. 

Робота Сахалінського родовища також має великий вплив на Краснокутську громаду, заявляє в коментарі Ґвара Медіа голова місцевої селищної ради Ірина Карабут. Саме тут воно розташовується. 

«Від зупинки родовища ми втратили в бюджеті. Приблизно 9 мільйонів гривень щомісячно складала рентна плата, і тому простій негативно впливає на нас», — розповідає голова громади.

За словами Карабут, через запинку видобутку ті кошти, які громада раніше могла виділити на розвиток охорони здоров’я, освіти, соціальної підтримки — відсутні у бюджеті.

Однак Краснокутська громада, попри недоотримання коштів через зупинку Сахалінського родовища, продовжує підтримувати Збройні Сили України. У 2023 році селищна рада виділила 11 мільйонів гривень на потреби війська. У 2024 році на підтримку ЗСУ виділили ще 27 мільйонів.

У розмові Ірина Карабут підкреслила, що у громаді сподіваються на відновлення роботи родовища. Адже цьогоріч місцева адміністрація планує надати субвенції Силам оборони, передати авто, дрони та тепловізори. А також придбати обладнання для лікарні, профінансувати заробітну платню учасникам новоутвореної місцевої пожежної охорони та створити ще одну пожежну бригаду.

Втім, проблеми громади — це, здається, найменше на що зважатимуть в битві за родовище. Тим більше що йде вона вже майже 15 років.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам розповідати більше важливих історій

Проєкт на 1 мільярд гривень

Історія розробки родовища починається у 2010, коли держава вклала в цей проєкт близько 1 мільярда гривень.

На початку 2010 року Мінекології видало нову ліцензію на розробку Сахалінського родовища компанії «Укрнафтобуріння» (УНБ). До того підприємство намагалося її отримати понад чотири роки.

До 2009 року, за даними Ліга.NET, основним акціонером «Укрнафтобуріння» був колишній міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський. Наприкінці 2009 року він перепродав свою частку структурам групи «Приват» Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, які після операції сконцентрували майже 90% компанії.

Але після перемоги Віктора Януковича Міністерство екології та Державна служба геології та надр, очолювані Миколою Злочевським та Едуардом Ставицьким, ліцензію відібрали.

Проблеми у компанії були, допоки новими акціонерами «Укрнафтобуріння» не стали дві британські компанії — Ariana Business Ltd та Ares Systems Ltd. У грудні 2012 року ці структури викупили у «приватівської» офшорної компанії Deripon Comercial Ltd 45% «Укрнафтобуріння».

«Голден Деррік»

У 2012 серед власників УНБ з’являється ТОВ «Голден Деррік». До цього остання була частково державною компанією, якою володіла «Надра України». Тобто, фактично через неї договори на надра отримували, так би мовити, «зрозумілі» владі люди.

Першу скандальну популярність ТОВ «Голден Деррік» отримала у 2011 році, протягом якого їй на позаконкурсній основі було видано понад два десятки спеціальних дозволів на користування надрами. Такі успіхи пов’язували з лобіюванням бізнесу компанії міністром енергетики Едуардом Ставицьким, Миколою Присяжнюком та депутатом-регіоналом Юрієм Іванющенком.

У 2013 ТОВ «Голден Деррік» (нова назва ТОВ «Іст Юроуп Петролеум») стала наступницею всіх прав та обов’язків, що належали «Укрнафтобурінню» та дочірньому підприємству НАК «Надра України» «Полтавнафтогазгеологія», при розробці Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища, а ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» введено до складу учасників спільної діяльності через наявність спецдозволу на користування надрам.

У 2014 держава розриває договори з «Голден Деррік» через суди. Коломойський намагається повернути контроль над активом. Але невдало. Оскільки переломити ситуацію в судах не вдається, то починається інша звична для України гра — в акціонерах компанії з’являються нові «зрозумілі» для влади люди. 

У 2016 році акціонером в «Укрнафтобуріння» став колишній нардеп та партнер Ігоря Коломойського Віталій Хомутиннік.

«У нас — 50% в Deripon Commercial Limited, яка входить в “Укрнафтобуріння”. Обсяг видобутку “Укрнафтобуріння” в місяць становить близько 30 мільйонів кубометрів газу», — розповів тоді політик в інтерв’ю виданню «Новое время».

Також у 2017 стало відомо, що 67% «Голден Деррік» належить офшору Hartlog Limited з орбіти власника MosCityGroup Павла Фукса. Останній мав хороші стосунки з оточенням Порошенка, тому «Голден Деррік» знову почала отримувати дозволи на розробку надр.

Хто розробляв Сахалінське родовище

Останні роки поряд з «Укрнафтобуріння» на Сахалінському родовищі ще працювало ТОВ «Сахалінське», яке пов’язували з Ігорем Котвіцьким (бізнес-партнером Арсена Авакова). Останні добували газ під охороною поліції з автоматами, кажуть наші співрозмовники, які працювали на родовищі.

Станом на 2024 компанія «Укрнафтобуріння» має кількох власників — 22,4% належить британській Ares Systems Ltd, 45% — кіпрській Deripon Commercial Ltd, 22,4% — британській  Ariana Business Ltd та ще 10 — нідерландській JKX Ukraine.

Але у 2023 всі ці активи були передані Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). У лютому 2023 Державне бюро розслідувань (ДБР) повідомило, що спільно зі Службою безпеки України (СБУ) викрили протиправну діяльність колишніх високопосадовців, які отримували незаконні надприбутки від видобутку газу з державних надр.

Тоді ж відбулися обшуки за місцями фактичного проживання фігурантів. Як припустили тоді ЗМІ, ішлося про Павла Фукса та депутата від «Народного фронту» Ігоря Котвіцького.

Судові процеси навколо Сахалінського родовища

5 квітня суд арештував лише ТОВ «Сахалінське», ТОВ «Сіріус-1», ТОВ «Іст Юроуп Петролеум» Фукса і Котвіцького, а вже 11 квітня арешт накладено і на компанію «ВК «Укрнафтобуріння». 

Кабінет Міністрів розпорядженням від 23 травня 2023 року передав арештовані активи державній компанії ПАТ «Укрнафта». 

Але на цьому судові процеси навколо родовища не зупинились. 

Шостий апеляційний адміністративний суд 28 листопада анулював спецдозвіл на користування надрами № 6349 від 10 липня 2019 року, згідно з яким ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» проводить свою діяльність. З 1 грудня видобуток на Сахалінському родовищі зупинений.

І от тут найцікавіше — річ у тім, що ДБР не вимагало анульовувати дозвіл. Але саме це рішення шостого адмінсуду стало ключовим в долі родовища.

Відтак, джерела видання на газовому ринку мають кілька версій, чому так могло статись.

  1. Старі власники вплинули на це рішення, щоб родовище не дісталось нікому.
  2. У Миколи Злочевського, який раніше був власником компанії, є поряд Водонаєвське родовище. І, можливо, він хоче розширити свою сферу видобування.
  3. Нинішня ситуація є наслідком обох попередніх факторів.

А що ж держава, спитаєте ви? Їй що не треба власний видобуток газу? 1 мільярд газу можна замінити імпортом?

Голова «Експертної ради з питань розвитку газової промисловості та ринку природного газу» Леонід Уніговський вважає зупинку видобутку на Сахалінській площі загрозою енергетичній безпеці країни.

20 травня Шостий апеляційний адміністративний суд відмовився задовольнити скаргу «Укргазвидобування», яка давала шанс на відновлення роботи Сахалінського газового родовища.

Що країна втрачає від зупинки

У відповіді на запит Ґвара Медіа в АРМА розповіли, що від простою родовища щомісяця в середньому втрачається наступний обсяг енергоресурсів, які б могли бути направлені на забезпечення енергетичної безпеки України:

  • природний газ — 47,3 мільйона кубічних метрів;
  • конденсат — 3326 тонн;
  • конденсат газовий легких вуглеводнів — 1903 тонн.
Скільки природних ресурсів втрачає країна щомісячно через зупинку Сахалінського родовища. Інфографіка: Макс Гармаш, Ґвара Медіа

«Прогнозовані показники на 2024 рік чистого прибутку “Укрнафтобуріння”, який є джерелом формування доходів держави від управління активами, розрахунково із середніх показників діяльності товариства за 11 місяців 2023 року складали 6,5 мільярдів гривень», — розповіли в АРМА.

В агентстві також додали, що втрати місцевого та державного бюджету України від недоотримання надходжень через зупинку видобутку становлять 410,45 мільйона гривень щомісячно. Це без урахування ПДФО, ЄСВ та військового збору.

1 квітня 2024 року АРМА та «Укрнафта» звернулися зі спільною публічною заявою до РНБО України з пропозицією підтримати законопроєкт № 11137 «Про внесення змін до Кодексу України про надра щодо запобігання кризових ситуацій, що загрожують національній безпеці України». 

Питання Сахалінського родовища обговорювали на рівні апарату РНБО. Але далі цього ситуація не просунулась.

Втрати місцевого та державного бюджетів за пів року простою Сахалінського родовища. Інфографіка: Макс Гармаш, Ґвара Медіа

Можливе вирішення ситуації

9 травня РНБО на адресу Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування направило лист про необхідність прискорення законодавчого врегулювання питання нарощування обсягів видобутку вітчизняних енергоносіїв для забезпечення сталого функціонування паливно-енергетичного комплексу держави та врахування зазначеної позиції під час опрацювання законопроєкту № 11137.

Законопроєктом передбачено зміни, що передбачають можливість надання у період дії режиму воєнного стану спеціального дозволу без проведення аукціону за рішенням РНБО на підставі договору про управління активами, укладеного з АРМА.

Так, пропонується доповнення до статті 162 Кодексу України про надра, згідно з якими РНБО зможе приймати рішення про здійснення невідкладних заходів із розв’язання кризових ситуацій, що загрожують національній безпеці України, зокрема, з метою уникнення збоїв у тепло-, енерго-, електропостачанні або постачанні природного газу. 

За потенційними змінами спецдозвіл без проведення електронних торгів зможе надаватися суб’єктам господарювання якщо:

  • корпоративні права передані в управління державного підприємства на підставі договору про управління активами, яке укладене з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами;
  • корпоративні права примусово відчужені або вилучені у власника в умовах дії режиму воєнного стану;
  • майно чи корпоративні права примусово вилучені з власності Російської Федерації або її резидентів.

Спецдозвіл на користування надрами пропонують видавати на період дії воєнного стану та на 12 місяців після його закінчення. Видавати його мають протягом 3 робочих днів з дня отримання заяви.

Наразі законопроєкт, який має розблокувати видобуток на Сахалінському родовищі опрацьовується в профільному комітеті Верховної Ради.

Альтернативний законопроєкт

У складі комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування є три народні депутати, які представляють Харківщину. Це Павло Якименко, Олександр Фельдман та Олег Бондаренко. Останній є головою комітету. З 2 квітня законопроєкт № 11137 перебуває у них на опрацюванні.

Однак також 16 квітня Бондаренко та Якименко подали до Верховної Ради альтернативний законопроєкт № 11137-1, який наразі також розглядається комітетом.

Автори пояснили це тим, що проблема потребує більш комплексного регулювання та внесення додаткових змін до законодавства, зокрема, до Закону України «Про нафту і газ».

Нормами альтернативного законопроєкту додатково опрацьовується механізм поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами. Наприклад:

1) встановлюється порядок розгляду заяв та прийняття рішень щодо поновлення дії спецдозволів;

2) врегульовуються підстави для поновлення дозволів;

3) встановлюється, що поновлення спеціального дозволу здійснюється безоплатно;

4) передбачається, що обмеження, встановлені Кодексом України про надра щодо осіб, які можуть бути надрокористувачами, не розповсюджуються на деяких суб’єктів господарювання з особливим статусом.

Читайте також

  • У грудні 2023 року стало відомо про припинення видобутку на одному з найбільших родовищ газу в Україні – Велике Сахалінське родовище знаходиться неподалік Краснокутська на Харківщині. 31 січня Міненерго анонсувало відновлення роботи Сахалінського родовища на Харківщині «найближчим часом».
  • Про важливість Сахалінського родовища ще в березні 2024 року розповідала очільниця Краснокутської громади в інтерв’ю Ґвара Медіа.
Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.