Заява про те, що частина внутрішньо переміщених осіб масово повертається на тимчасово окуповані території України не відповідає дійсності. Даних про це у держави немає.

Про це повідомила заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук в ефірі Суспільного.

Вона зазначила, що за останні місяці кількість внутрішньо переміщених осіб дійсно скоротилася на 250 тисяч. Однак це пов’язано з тим, що частина переселенців виїхала за кордон, а інша — повернулася на раніше деокуповані території у Харківській та Херсонській областях. Інформацію про повернення людей в окупацію вона назвала маніпуляцією.

«У нас закриті кордони з Росією і Білоруссю. Люди можуть в’їжджати з окупованих територій, але зворотний рух фактично неможливий», — зазначила Верещук.

Верещук також наголосила, що за час повномасштабної війни Україна виділила на підтримку ВПО 150 мільярдів гривень, що є другим пріоритетом витрат після оборони.

Контекст

Для порівняння — раніше народний депутат і член Комітету Верховної Ради з питань прав людини Максим Ткаченко заявляв, що серед близько 5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб (ВПО) на окуповані території вже повернулися 150 тисяч. За словами Ткаченка, переселенці не змогли почати нове життя на території, підконтрольній Україні. Там вони, мовляв, не отримали житла, соціальної підтримки, компенсацій та роботи. Згодом ця заява була спростована та названа «емоційною».

Про фінансову допомогу ВПО

У серпні 2024 року термін виплати допомоги на проживання для ВПО вразливих категорій мав би закінчитися, однак Уряд продовжив їх для:

  • пенсіонерів, чиї пенсійні виплати станом на початок 2024 року не перевищують 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для людей, які втратили працездатність);
  • людей з інвалідністю першої та другої груп, діти з інвалідністю або тяжкохворі віком до 18 років;
  • дітей-сиріт та тих, хто позбавлені батьківського піклування, людей з їх числа, які не досягли 23-річного віку, а також людей, хто виховує дітей-сиріт та є прийомними батьками.

До того ж інші категорії населення так само можуть отримати можливість подовжити виплати, подавши нову заяву на отримання допомоги за потреби. 

Заява на отримання такого статусу має подаватися повнолітніми людьми та підлітками (14–18 років) особисто. А діти, що не досягли 14-річного віку, недієздатні особи або люди, що мають обмежену дієздатність, можуть зробити це через законного представника. 

Є два способи, як можна подаватися:

  • онлайн за допомогою електронних послуг в мобільному застосунку «Дія» або на вебпортал «Портал Дія».
  • особисте звернення до Центру надання адміністративних послуг, департаменту соцзахисту населення, представників місцевої влади.

Додається, у 2025 році допомогу переселенцям не планують збільшувати, але хочуть надати субсидію на оренду житла, повідомляв прем’єр-міністр Денис Шмигаль. 

Читайте також