Верховна Рада підтримала законопроєкт, який передбачає цифровізацію акцизної системи. Завдяки йому у Дії можна буде перевірити, який товар на полицях ввезений легально, а який – ні.
Парламент підтримав у другому читанні законопроєкт №8287, який передбачає запровадження електронної акцизної марки та створення цифрової системи простежуваності еАкциз. «За» проголосували 252 народних депутати. Про це повідомили у Мінцифрі.
Електронна система еАкциз дозволить відстежувати маршрут усіх тютюнових та алкогольних виробів. Так держава отримуватиме повну інформацію про весь ланцюг постачання продукції та зможе аналізувати обсяги, які доходять до полиць магазинів.
«Щороку Україна втрачає мільярди гривень через тіньовий ринок тютюну та алкоголю. У 2022 році кожна п’ята пачка цигарок та кожна третя пляшка алкоголю продавалися нелегально. Несплата акцизного податку не лише завдає збитків, а й сприяє процвітанню корупції та контрабанди. Створення системи простежуваності еАкциз дозволить посилити контроль обігу тютюну й алкоголю та зекономити мільярди гривень, які підуть не на сірий ринок, а на оборону держави», — зауважив Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій України — Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров
Як це працюватиме
Кожен продукт матиме електронну акцизну марку, виражену двовимірним DataMatrix-кодом. Виробники та імпортери самостійно зможуть генерувати її в цифровій системі простежуваності еАкциз та наносити на кожну пляшку алкоголю чи пачку цигарок.
Споживачі через Дію зможуть перевірити електронну акцизну марку та звірити:
- назву;
- виробника;
- місце виробництва;
- магазин, де продається товар;
- код маркування, який можна звірити з нанесеним на марку;
- статус електронної акцизної марки.
Якщо будуть невідповідності, кожен зможе в один клік сповістити про це державу в Дії.
Одним з найбільших антикорупційних кроків, розробники еАкцизу вважають, обов’язкове маркування підакцизної алкогольної та тютюнової продукції для Duty Free.
За висновками Kantar Україна, понад половину всього нелегального ринку тютюнових виробів України у 2022 році припадає саме на продукцію з написом Duty Free або призначену для експорту. Через це бюджет України лише за минулий рік втратив 11,2 млрд гривень. Також при розробці законопроєкту врахували основні європейські норми щодо маркування та контролю за рухом тютюнових виробів.
Електронна акцизна марка та система простежуваності почнуть діяти в Україні вже з січня 2026 року.
Читати також:
- Бізнес підсанкційних осіб продовжує працювати в Україні.
- Хто з чоловіків призовного віку найчастіше перетинає кордон – статистика.
- В Україні зростає кількість звернень про порушення мовного закону.