Представники церков під провадження патріархату країни-агресора з початком війни і надалі співпрацюють з росією, саме тому Опендатабот створив реєстр цих релігійних установ.

За період з початку війни було відкрито 23 кримінальних провадження щодо служителів церков під провадження патріархату країни-агресора — від класичних агентів збору глибинної інформації до банальних “коригувальників вогню в рясах”. 

  • Один з найяскравіших прикладів — священнослужитель з Вінницької області, який був одногрупником керівника РПЦ Гундяєва та постійно комунікував із ФСБ Росії.
  • Днями СБУ провела обшуки у керівництва УПЦ МП у Кіровоградській області. Правоохоронці виявили листування митрополита Кіровоградського і Новомиргородського з патріархом московським Кирилом та значну кількість виготовлених у РФ антиукраїнських матеріалів.

Антиукраїнські матеріали активно поширювали серед священнослужителів і вірян, щоб сформувати серед них позиції, вигідні країні-агресору. Зокрема, виправдовувалася анексія Криму тощо.

З прийняттям оновленої версії статті 12 Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації” церкви та інші релігійні об’єднання під керівництвом Московського патріархату мали внести зміни до своєї офіційної назви та подати відповідні зміни до свого статуту або положення на реєстрацію в ЄДР. Статут тих організацій, які не зробили цього, втратив чинність у частині, якою визначається повна офіційна назва. А в назві установи в ЄДР з’явилась відповідна примітка.

Опендатабот перевірив зміни у засновниках та назвах релігійних організацій в ЄДР та знайшов, що 67 церков лише з Чернівецької отримали офіційну назву “РЕЛІГІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ НЕ ВКАЗАЛА ПРО ПРИНАЛЕЖНІСТЬ ДО РОСІЙСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ МОСКОВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ”. Загалом наразі в реєстрі є інформація про 109 таких релігійних установ.